okulary meskie jak dobrac ksztalt

Jeśli nosisz okulary to pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy istnieje kształt, który szczególnie pasuje do Twojej twarzy. Chociaż każdy z nas jest wyjątkowy, to przy wyborze okularów obowiązują jednak pewne podstawowe zasady. Oprócz osobistych preferencji to rysy twarzy często decydują o tym, czy oprawki będą działały na Twoją korzyść. Nie ma znaczenia czy szukasz okularów korekcyjnych, czy chcesz dobrać okulary przeciwsłoneczne. Pomogę ci wybrać idealny model skrojony na miarę Twoich oczekiwań.

Kształt twarzy definiuje rodzaj okularów dla mężczyzny

Prosta zasada mówi: kształt okularów powinien zawsze kontrastować z kształtem twarzy. W sumie można wyróżnić 5 rodzajów męskiej facjaty: kwadratowy, trójkątny, owalny, okrągły lub prostokątny. Aby określić kształt twarzy, stań przed lustrem, odgarnij z niej włosy i za pomocą np. kredki do oczu partnerki obrysuj kontur głowy na lustrze. Jeśli nie możesz przypisać jej do żadnego z 5 typów, to żaden problem. Wiele osób ma formę hybrydową. W takim przypadku po prostu skorzystaj z zaleceń dotyczących dwóch kształtów twarzy, które są najbardziej zbliżone do Twojego.

Co dalej? Czy Twoja twarz jest wąska, średnia czy szeroka? Od tego zależy rozmiar okularów. Jeśli masz już okulary, możesz łatwo zorientować się na swoim starym modelu, jaki nosisz rozmiar i szerokość oprawek. Wystarczy zmierzyć okulary od policzka do policzka, aby określić ich szerokość. Jeśli jednak wcześniej nie nosiłeś okularów jak dobrać ich szerokość? Przede wszystkim rozmiar odnosi się do szerokości ramek. Jeśli jest za duża lub za mała, mogą się szybko ześlizgnąć z twarzy lub Cię uciskać. Jaki mostek okularowy dobrać? Aby dobrze pasowały, mostek musi pasować do szerokości twojego nosa. Jeśli okulary nie leżą prawidłowo na nosie, może to prowadzić nie tylko do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak punkty nacisku lub bóle głowy. Cierpią wówczas również optymalne parametry wizualne, ponieważ jeśli okulary są zsunięte, środek optyczny obliczony podczas centrowania soczewek również się ślizga.

A co z szerokością szkieł? Tu chodzi o Twoje pole widzenia. Jeśli soczewka jest zbyt mała, jest ograniczona. Jednak szkło nie powinno być szersze niż twarz, a kształt brwi powinien pozostać widoczny. Wyjątkiem są tutaj okulary przeciwsłoneczne, które często celowo zakrywają brwi dla optymalnej ochrony przed słońcem. Pomiary dokonywane są w najszerszym i najwyższym punkcie szkła, optymalny punkt widzenia znajduje się pośrodku. Ostatni element — zauszniki. Ich długość decyduje o komforcie noszenia. Zauszniki muszą być prawidłowo osadzone: jeśli masz zbyt dużo luzu, okulary nie trzymają się, a gdy są za krótkie, okulary są zbyt sztywne, pojawiają się punkty nacisku, a w rezultacie bóle głowy. Optyk dopasuje zauszniki za Ciebie.

Jak dobrać odpowiednie okulary do Twojego kształtu twarzy? Poniżej dam ci kilka wskazówek. Oczywiście owal twarzy to tylko jeden z aspektów przy ich wyborze. Jeśli Twoje wymarzone okulary nie spełniają moich sugestii, nie ma to znaczenia, ponieważ najważniejsze jest to, żebyś czuł się w nich komfortowo.

Jakie okulary do okrągłej twarzy męskiej?

W przypadku okrągłych twarzy wszystkie jej części mają jednolity kształt. Policzki i czoło są mniej więcej tej samej szerokości, podbródek zaokrąglony. Ogólnie rzecz biorąc, sprawia to, że wydaje się ona szeroka i prawie okrągła. Oprawki prostokątne i kwadratowe wyglądają szczególnie dobrze na tym typie twarzy. Zwłaszcza ciemne i rzucające się w oczy, takie, które nadadzą jej konturu, rozciągną ją optycznie i wyszczuplą. Oprawki powinny być wąskie. Zaokrąglone lub zbyt małe podkreślają kształt twarzy i dlatego są raczej niekorzystne. Ponadto okrągłe twarze z zaokrąglonymi okularami wyglądają często dziecinnie.

W tym miejscu tylko wspomnę o owalnej twarzy, ponieważ jej proporcje są uznawane za idealne. Podczas gdy podbródek i czoło wydają się raczej wąskie, policzki są bardziej wyraziste. Owalna twarz jest dwa razy dłuższa niż szersza. Osoby o takim kształcie nie mają problemów ze znalezieniem idealnych okularów. Prawie każda oprawka będzie ci odpowiadać – czy to zaokrąglona, kanciasta czy ekstrawagancka. Musisz tylko wiedzieć, że okulary muszą mieć odpowiedni rozmiar. Nie zalecam jednak stosowania bardzo wąskich oprawek, ponieważ zakrywają twarz.

Okulary do męskiej twarzy w trójkąt

Typowe cechy twarzy w trójkąt lub inaczej w kształcie serca to szerokie czoło, wydatne kości policzkowe i wąski, raczej spiczasty podbródek. Jeśli tak wygląda twoja twarz — możesz nosić prawie wszystko. Kanciaste okulary, które rozszerzają się ku górze, ulepszą nieco jej kontur. Te z owalnymi lub okrągłymi soczewkami nadadzą twojej twarzy najlepszych optycznych proporcji. Najlepiej wybierz delikatne oprawki w owalnym lub okrągłym kształcie. Niekorzystne są dla Ciebie jasne kolory i szerokie ramki. Ogólna zasada, jaką możesz się kierować to, aby wybierać modele szersze niż czoło. W przeciwnym razie głowa szybko będzie wyglądać na ściśniętą, a przez to jeszcze szerszą. Na przykład, idealne będą modne okulary pilotki z cienkimi oprawkami.

Jak dobrać okulary do prostokątnej twarzy u mężczyzny?

Twarz prostokątna, inaczej nazywana trapezoidalną ma kanciasty podstawowy kształt, a okolice oczu wydają się węższe niż podbródek. Ma wąskie czoło i raczej szeroką linię podbródka. Idealna oprawa powinna optycznie poszerzyć wąski obszar czoła. Działa to tak: jeśli okulary rozszerzają się ku górze, czoło i okolice oczu stają się bardziej obciążone. Raczej niekorzystne są oprawki, które są zbyt małe i subtelne, przez co górna część twarzy wydaje się jeszcze węższa.

Okulary do kwadratowej twarzy męskiej

Kwadratowa twarz charakteryzuje się prostymi policzkami i szerokim czołem. Obszar podbródka jest bardzo charakterystyczny. Ponieważ czoło, policzki i podbródek są jednolicie szerokie, a żuchwa jest kanciasta i wyraźnie zaznaczona, przez co twarz zazwyczaj wygląda charakterystycznie. Osoby o takim owalu najlepiej jeśli zdecydują się na kształt oprawek z okrągłymi lub owalnymi soczewkami, ponieważ pomogą one złagodzić surowe rysy i zmiękczają jej twardy wyraz. Okulary typu Aviator (pilotki) lub modele w stylu kociego oka są zdecydowanie korzystne dla twarzy kwadratowej, odpowiednio ją podkreślając. Z kolei okulary z kwadratowymi soczewkami podkreślają kwadratowe twarze i są mniej polecane. Chyba że masz ochotę na dość surowy, cierpki, charakterystyczny styl. Przy wyborze okularów ważne jest, aby ten kanciasty kształt został przełamany.

Okulary dla łysych mężczyzn — jakie wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze okulary do łysej głowy, dobrze trafiłeś! Pierwsze i najważniejsze kryterium to dobór okularów do kształtu twarzy, ale to już za nami. Teraz gdy już wiesz jak dobierać okulary do kształtu swojej twarzy, aby zachować odpowiednie proporcje, przechodzimy do drugiego kroku, a mianowicie do odkrycia, jaki styl okularów dla łysych mężczyzn będzie odpowiedni. Pewnie zadajesz sobie pytanie „które okulary do mnie pasują i czy te konkretne będą ok”. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każda oprawka tworzy swój własny styl. Aby wybrać oprawki korekcyjne będąc łysym musisz zadać sobie pytanie, czy zamierzasz nosić brodę. Jeśli tak, to jaką? Jaki styl i wygląd chcesz uzyskać? Teraz gdy już zdecydowałeś, jaki styl chcesz stworzyć i wybrałeś kilka odpowiednich typów oprawek, następnym krokiem jest ustalenie, które będą najlepiej pasować do Twojej ogolonej głowy i kształtu twarzy. Pomogą ci w tym zamieszczone wyżej rady. Jak wybrać odpowiedni rozmiar okularów? W zależności od kształtu i szerokości twarzy powinieneś wybrać okulary o odpowiednim rozstawie soczewek. Rozmiar oczu odpowiada poziomej szerokości soczewek i w większości okularów wynosi od 40 mm do 62 mm.

Niezależnie od tego, jaki model okularów Ci się podoba, aby dobrać okulary do twarzy nie ważne, czy jesteś posiadaczem okrągłej buzi, ostrych rysów twarzy, drobnej twarzy czy twarzy w kształcie serca najlepiej wybrać się do salonu optycznego. Wizyta u okulisty lub w odpowiednim salonie optycznym pomoże ci dobrać okulary, aby wyglądały na twarzy bardzo dobrze. Jednocześnie okulista wykona badanie wzroku, w którym stwierdzi wady wzroku i dobierze szkła korekcyjne. Wybierając nowe okulary, oczywiście zwróć uwagę na kolor, fajne oprawki, czy na to, czy pasują do Twojej karnacji i stylu.

11 / 100

One thought on “Jak dobrać okulary do kształtu męskiej twarzy? Praktyczne rady”

Dodaj komentarz