Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?

Spis treści

toksyczna przyjazn

Znasz to uczucie, kiedy czujesz się wykorzystywany, ktoś nieustannie czegoś od Ciebie wymaga i kiedy pojawia się zazdrość o przyjaciela? Jeśli tak – współczuję. Jeśli nie – gratuluję, bo w dzisiejszym świecie toksycznych relacji jest na pęczki. Zebrałem informacje na temat toksycznej przyjaźni, żeby pomóc Ci w zrozumieniu, czy masz z nią do czynienia. Poznaj objawy, sposób na zakończenie takiej przyjaźni i przeczytaj książki, które pomogą Ci rozumieć, na czym to wszystko polega.

Toksyczna przyjaźń – co to znaczy?

Rozważania na temat toksycznej przyjaźni należy rozpocząć od wyjaśnienia sobie, czym taka relacja właściwie jest. Zakładam, że jeśli tu jesteś, prawdopodobnie masz podejrzenia co do swojego przyjaciela i szukasz porady. Mam nadzieję, że pomogę Ci w zrozumieniu, jak ważne jest, żeby wyeliminować toksycznego przyjaciela ze swojego życia. Najpierw jednak trzeba się upewnić, że on naprawdę jest toksyczny. Prawdziwy przyjaciel to jedna z najbliższych osób w życiu. To nie tylko kumpel od browara, ale także człowiek, który wesprze w największym kryzysie i nigdy się nie odwróci. To osoba, która cokolwiek by się nie działo, zawsze stanie po Twojej stronie i odbierze telefon nawet nad ranem po mocnej imprezie.

Toksyczna przyjaźń to relacja, która daje złudzenie przyjaźni, ale tak naprawdę nią nie jest. Objawia się to tym, że jedna z osób czuje, że coś jest nie tak, podczas gdy druga stosuje manipulację i wykorzystywanie. Oczywiście jednocześnie wmawia tej pierwszej, że wszystko jest w porządku. Na początku trudno to zauważyć, ponieważ toksyczność zaczyna się powoli i zajmuje coraz większe aspekty relacji stopniowo. Pierwsze objawy zwykle się lekceważy, ponieważ nawet nie przychodzi nam na myśl, że nasz przyjaciel mógłby nas wykorzystywać. No cóż, okazuje się, że często można się zdziwić, dlatego nie warto ignorować żadnych czerwonych flag.

Początkowo toksyczny przyjaciel jest naprawdę aniołem. Wydaje Ci się, że masz kogoś, kto zawsze będzie przy Tobie. Takie osoby potrafią ostro namącić w głowie, ponieważ dbają o to, abyś miał je za wielkoduszne i dobre. Z czasem stają się jednak prawdziwymi pijawkami, które cały czas czegoś od Ciebie potrzebują, a Tobie jakoś nigdy nie są w stanie pomóc. Nie brzmi jak prawdziwa przyjaźń, co nie?

Toksyczna przyjaźń – objawy

Toksyczna przyjaźń przejawia się na wiele sposobów, a mimo to czasem trudno uwierzyć w to, że naprawdę ma miejsce. Cechy złego przyjaciela to przede wszystkim doskonała zdolność do manipulacji i żerowanie na drugiej osobie. Przygotowałem dla Ciebie kilka objawów toksycznej przyjaźni, które powinny wzbudzić Twoją czujność:

  • Ciągłe wymagania – toksyczny przyjaciel cały czas czegoś od Ciebie potrzebuje. Prosi o pomoc, chce poświęcania mu jak największej uwagi, spędzania z nim sporej ilości czasu. Masz zawsze być na skinienie palca, bo inaczej będzie na Ciebie zły. Niestety w drugą stronę nie możesz oczekiwać tego samego, bo aby wymigać się od pomocy w Twoich kłopotach, zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Jeśli Ty mu nie pomożesz, wzbudzi w Tobie okropne poczucie winy;

  • Jesteś ofiarą krytyki – prawdziwi przyjaciele zawsze są wobec siebie szczerzy i szczerze wyrażają swoje opinie. Toksyczna przyjaciółka lub przyjaciel cały czas Cię krytykuje. Nie podobają mu się Twoje zachowania, wypowiedzi czy wygląd. Potrafi powiedzieć, że jesteś w czymś do niczego, nie znasz się na tym, o czym opowiadasz lub grubo wyglądasz. Sprawia Ci nieustanną przykrość słowami i stawia w postaci „tego gorszego”. Najgorzej, jeśli poczujesz, że musisz się w jakiś sposób zmienić dla tej osoby;

  • Zatracasz siebie – toksyczna przyjaźń chce Cię zmienić i wepchnąć w szablon dopasowany do manipulatora, abyś stał się jego chłopcem na posyłki. Jeśli czujesz, że przy tej osobie nie możesz być naprawdę sobą i musisz nosić maski przyjaciela, które nie pozwalają Ci na prezentowanie własnej osobowości, to bardzo wyraźny znak toksyczności;

  • Ta relacja Cię stresuje – często przed spotkaniem lub rozmową z toksycznym przyjacielem czujesz stres, zdenerwowanie i inne negatywne emocje. W trakcie konfrontacji chcesz ją jak najszybciej zakończyć, a po czujesz się przygnębiony – nie tak powinna wyglądać przyjaźń.

Toksyczni przyjaciele – jak się ich pozbyć?

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że masz do czynienia z toksyczną relacją, warto ją jak najszybciej zakończyć. Wymaga to sporych pokładów asertywności, pewności, że chce się to zrobić i wysokiej świadomości tego, że to najlepsze rozwiązanie. Możesz robić to stopniowo i powoli odsuwać od siebie toksyka, ale chyba najlepszym rozwiązaniem jest postawienie sprawy jasno i definitywne zakończenie relacji jedną rozmową. Oczywiście na jednej rozmowie się pewnie nie skończy, bo toksyczny przyjaciel może do Ciebie wydzwaniać, pisać i zapewniać o swojej lojalności, ale nie możesz się złamać. Ważne jest ustalenie swoich nieprzekraczalnych granic. A jeśli będzie trzeba – zablokuj go, gdzie się da.

Jeśli zdecydujesz się na rozmowę z toksycznym przyjacielem, powiedz mu o wszystkim, co czujesz. Przedstaw szczerze swoje stanowisko i daj mu jasno znać, że zdajesz sobie sprawę z jego manipulacji i działań wobec Ciebie. Nie odwlekaj tego momentu, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Ulga, która przyniesie Ci oderwanie się od takiej relacji, będzie nieoceniona – gwarantuję!

Dlaczego wchodzimy w toksyczne przyjaźnie?

Przyczyn wchodzenia w toksyczne przyjaźnie jest sporo i na pewno sam nie znam ich wszystkich. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to przede wszystkim nasze dzieciństwo. Kiedy nie wiemy, co to przyjaźń prawdziwa, bo wcześniej jej nie zaznaliśmy, chwytamy się nierzadko kogokolwiek. Osoby toksyczne łatwo wyczują te, którym brakuje bliskiej relacji i są dla niej w stanie sporo poświęcić. Poza tym w toksyczne przyjaźnie wchodzimy dlatego, że manipulatorzy potrafią się doskonale ukrywać i dopiero po czasie uświadamiamy sobie, w co się wplątaliśmy. Problem ten często dotyka osób o niskim poczuciu własnej wartości i z dobrym sercem, które są podatne na wykorzystywanie.

Polecane książki

Toksyczni przyjaciele są tematem badań wielu psychologów, przez co rynek książki psychologicznej cały czas się powiększa. Zrobiłem mały research i wybrałem kilka książek, które mogą Ci się przydać, jeśli byłeś lub jesteś w toksycznej relacji. Sprawdzą się one nie tylko w kwestii toksycznych przyjaźni, ale i związków.

  • Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi – ta książka pomaga zauważać toksyczność innych ludzi i pozwala zbudować barierę obronną przed takimi osobnikami;

  • Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić – publikacja dla osób, które w drugim człowieku chcą widzieć jak najwięcej dobra;

  • Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu – poradnik dla tych, którzy uwolnili się z toksycznej relacji i chcą znaleźć prawdziwa przyjaźń;

  • Instrukcja obsługi toksycznych ludzi – ta pozycja pomoże Ci bronić się przed toksykami na co dzień;

  • Toksyczna przyjaźń – powieść o dwóch przyjaciółkach, w której toksyczne zachowania to chleb powszedni. To książka bardziej do rozrywki niż edukacji, ale tematycznie mocno związana.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy