Hollywoodzki uśmiech, czyli jak dbać o zęby

Spis treści

Hollywoodzki uśmiech, czyli jak dbać o zęby

Żółte, przebarwione zęby to niezbyt pozytywna wizytówka mężczyzny, nie mówiąc już o poważnych ubytkach w uzębieniu. Zadbane zęby to zadbany facet. Chyba, że w wieku trzydziestu kilku lat chcesz wstawiać sobie sztuczną szczękę. Metamorfozę należy zacząć od zmiany codziennych nawyków, z których szkodliwości większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Jak zatem dbać o zęby, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem?

Unikaj produktów przebarwiających zęby

Nie wyobrażasz sobie początku dnia bez aromatycznej kawy? Niestety Twój codzienny nawyk rujnuje Twoje zęby. Kawa posiada w sobie ciemne pigmenty, które osadzają się na zębach. Oczywiście, jeśli kawa nie towarzyszy Ci na co dzień – nie ma czym się martwić. Sprawa się komplikuje w momencie, gdy można Cię określić mianem „kawoholika”. Nie pomaga również obecność cukru w napoju, który znacznie przyczynia się do ryzyka wystąpienia próchnicy.

Jesteś nałogowym palaczem? Nie dość, że niszczysz swój organizm od środka, to w dodatku doprowadzasz do ruiny swoje zęby. Dym nikotynowy powoduje ich żółknięcie, a w skrajnych przypadkach nawet ich permanentne przebarwienia. Bez rzucenia palenia nawet nie myśl o procesie wybielania zębów – stracisz tylko swój czas i pieniądze. I czas dentysty oczywiście.

Koneserzy czerwonego wina również mogą zapomnieć o śnieżnobiałym uśmiechu. Wino bogate jest w związki zwane flawonoidami, które są odpowiedzialne za karmazynową barwę trunku. Niestety, czerwone wino powoduje podobny efekt jak barwienie jajek na Wielkanoc przy pomocy czerwonej kapusty. Cóż, myśląc o hollywoodzkim uśmiechu trzeba się nieco poświęcić (lub zamienić czerwone wino na białe).

Co jeszcze nie jest przyjacielem białych zębów? Oprócz wyżej wspomnianych produktów, unikaj także jagód, curry, słodkich napojów gazowanych czy herbaty. Na początek można zacząć od ograniczenia spożycia produktów barwiących, by po pewnym czasie całkowicie z nich zrezygnować.

Hollywoodzki uśmiech, czyli jak dbać o zęby - MrGentleman.pl

Samo szczotkowanie nie wystarczy

Jak często należy czyścić zęby? Dwa razy dziennie w zupełności wystarczy.  Większość z nas jednak zapomina o tym, że samo szczotkowanie zębów nie jest zbyt efektywne. Nie można zapomnieć o regularnym nitkowaniu zębów. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłą nić krawiecką – w drogeriach znajdziemy wiele rodzajów specjalnych nici dentystycznych pokrytych woskiem. Doskonale zbierają zalegające między zębami resztki jedzenia i usuwają bakterię. Aby nitkowanie było skuteczne, czynność należy wykonywać raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Guma do żucia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego żujesz gumę? Zazwyczaj robisz to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wydzielającego się z jamy ustnej. Żucie gumy jednak przynosi o wiele więcej korzyści. Usuwa płytkę nazębną, która przyczynia się do powstawania próchnicy. Co więcej, zawarty w gumach ksylitol, czyli substancja słodząca, zabija szkodliwe bakterie.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Fotel dentystyczny często kojarzy nam się z traumą z dzieciństwa. Wizyta u stomatologa to rzeczywiście nic przyjemnego. Jednak bez regularnego sprawdzania stanu uzębienia można zapomnieć o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu.  Oprócz zabiegów „naprawczych”, warto również poddać się zabiegom profilaktycznym. Popularne jest piaskowanie i polerowanie zębów czy scaling.

Nie lekceważ bolących dziąseł

Każdy od czasu do czasu odczuwa dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym dziąseł. Może to być spowodowane jedynie ich podrażnieniem, ale równie dobrze mogą być oznaką poważniejszych problemów. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić w konsekwencji nawet do utraty zębów, czego wszyscy chcemy uniknąć. Dlatego w wypadku nieustawania bólu czy krwawienia z dziąseł koniecznie udaj się do stomatologa.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Zdrowy tryb życia to dieta i ruch!

Zdrowy tryb życia stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są niezbędne, aby do późnego wieku być