Gdy pęcherz moczowy daje o sobie znać - MrGentleman.pl

Ciało człowieka składa się z wielu narządów. Wszystkie narządy są ważne i o każdy trzeba należycie dbać. Gdy choruje jeden narząd w ciele człowieka to cierpi całość, gdyż wszystko jest razem połączone i stanowi jeden organizm. Jednym z narządów jest narząd gromadzący mocz, który wydalają nerki. Tym narządem jest pęcherz moczowy. I choć pęcherz moczowy jest nieco inny u kobiety, bo inaczej usytuowany niż u mężczyzny, posiada też inną wielkość i kształt, to jednak pewne rzeczy są takie same. A mianowicie to, że pęcherz moczowy sprawia nie tylko kobietom kłopoty, ale także mężczyznom. Nie jest to tylko kobieca przypadłość choć trzeba przyznać, że częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i to aż w 50 procentach. Lecz wraz z wiekiem wzrasta liczba zachorowań także u mężczyzn.

Przyczyną częstszych infekcji ze strony układu moczowego u mężczyzn jest najczęściej przerost gruczołu krokowego, który powoduje zastój moczu i doprowadza do infekcji. Natomiast u kobiet przyczyną takiego stanu rzeczy jest krótka cewka moczowa i bliska odległość cewki od odbytu. Poza tym istnieją również inne przyczyny, które wpływają na zapalenie tego narządu w przypadku kobiet. Zapalenie układu moczowego dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Gdzie także częściej zapadają na infekcję tego narządu dziewczynki niż chłopcy.

Ważne wiadomości dotyczące układu moczowego

Dolegliwości ze strony pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy podobnie, jak inne narządy w ciele człowieka potrafi chorować. Może wykazywać stany zapalne, białkomocz, złogi, a nawet stan nowotworowy. Może występować również wysiłkowe nietrzymanie moczu, upośledzenie kurczliwości, nad reaktywność, niestabilność wypieracza moczu, przetoki moczowe, zapalenie śródmiąższa.

Przyczyn chorobowego stanu pęcherza jest wiele

Częstą przyczyną zakażenie układu moczowego są drobnoustroje. Czyli bakterie, które dostały się i rozmnożyły w drogach moczowych. Gdy bakterie te zdołają przeniknąć do nerek mogą spowodować zapalenie całego układu moczowego, a więc nie tylko pęcherza, ale i nerek.

Objawy zapalenie pęcherza moczowego

Najczęstszą dolegliwością jest częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Może też pojawić się pobolewanie w dol brzucha i w okolicy nerek, obecność krwi w moczu, gorączka, a nawet nudności, wymioty i oczywiście złe samopoczucie.

Formy leczenia zapalenia pęcherza i zakażenia nerek

W przypadku zapalenia pęcherza pomoże antybiotyk lub inny lek przypisany przez lekarza. Natomiast w przypadku zakażenia nerek z pewnością konieczna będzie hospitalizacja. Po zakończeniu leczenia trzeba wykonać kontrolne badania, gdyż powikłania po zakażeniu układu moczowego mogą nawet zagrażać życiu. A dzieje się tak wtedy, gdy pojawi się ropień nerki lub ropień około nerkowy.

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego ?

Bardzo ważna jest profilaktyka, a zwłaszcza w przypadku osób posiadających tendencję do nawrotów choroby.

Do działań zapobiegawczych należy:

  • skrupulatne przestrzeganie zasad higieny osobistej zwłaszcza w miejscach intymnych
  • picie każdego dnia dużej ilości płynów
  • picie soku z żurawin, który zapobiega przyleganiu bakterii do błony śluzowej dróg moczowych
  • zwrócenie uwagi na kontakty seksualne, a zwłaszcza te przypadkowe
  • w okresie menopauzy zadbanie o przywrócenie flory bakteryjnej

Domowe sposoby leczenia infekcji dróg moczowych

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta przypadłość. I zazwyczaj łatwa do leczenia, ale trzeba się nią zająć i ją leczyć. Wtedy mija szybko i nie zdoła się rozprzestrzenić na nerki. Wystarczy kontakt z lokalnym lekarzem, który przypisze odpowiednie farmaceutyki.

Istnieją także domowe sposoby na zapalenie pęcherza:

  • Już po pojawieniu się pierwszych objawów zapalenia trzeba zmienić natychmiast nie tylko swoją garderobę, ale również pościel i ręczniki. Po to, aby zapobiec dostaniu się do ciała bakterii pozostałych na częściach bielizny, ręcznikach, czy pościeli. O podobne sprawy musi zadbać także partner.
  • Poza tym trzeba zadbać o ciepłą bieliznę, gdyż zapalenie pęcherza często wywoływane jest przeziębieniem.
  • Użycie rumianku do kąpieli w ciepłej wodzie przyczynia się do rozgrzania. A na dodatek rumianek działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Podobnie można postąpić z dziurawcem i krwawnikiem. Jedno i drugie zioło wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciw pasożytnicze.
  • Pić moczopędne i oczyszczające nerki napary z szałwii, rumianku, cytryny, liści borówek, dziurawca, mięty, majeranku, korzenia pietruszki, selera. Trzeba tylko pamiętać, że stosując napary i leki moczopędne konieczne jest uzupełnianie płynów, które są często wydalane.
  • Starym ludowym sposobem na infekcję pęcherza jest użycie termoforu i rozgrzewanie okolic pęcherza poprzez ciepłe okłady. Jednak pod warunkiem, że nie ma ciąży i krwawienia z dróg rodnych, oraz chorób zakazujących gorące okłady.

One thought on “Gdy pęcherz moczowy daje o sobie znać”

Dodaj komentarz