Pellet drzewny, pompy ciepła, kotły, gaz – ekologiczne sposoby ogrzewania

Spis treści

Świadomość, jak bardzo ekologiczne i przyjazne podejście do ochrony środowiska ma wpływ na nasze życie jest coraz większa wśród ludzi. Jest to bardzo pozytywna zmiana w stosunku do przeszłych czasów, kiedy najczęściej wybieranym paliwem grzewczym był klasyczny węgiel. Na rynku jest wiele ekologicznych sposobów ogrzewania naszego mieszkania, możemy wybrać ogrzewanie gazowe, za pomocą specjalnych kotłów czy użyć ekologicznego pelletu drzewnego. Tak duży wybór może spowodować w głowach konsumentów niepotrzebne zamieszanie, dlatego warto zapoznać się bliżej z tym tematem.

W jaki sposób wybrać idealny dla nas sposób ogrzewania?

Ekologicznych sposobów ogrzewania jest na rynku bardzo dużo, jednak nie każdy będzie dla nas idealny. Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym opcją, by później wybrać tą właściwą dla nas.

Piece gazowe – posiadają wiele zalet, dlatego są bardzo często wybierane przez konsumentów. Są zawsze gotowe do pracy, ich obsługa jest bardzo prosta a przy tym nie zabierają nam cennej przestrzeni w mieszkaniu. Ich zastosowanie jest również bardzo szerokie. Za ich pomocą możemy ogrzać cały dom, możemy również ogrzewać tylko bieżącą wodę. Jak widać, jest wiele plusów tego typu urządzeń, jednakże warto zauważyć również minusy tego typu rozwiązań. Kotły gazowe są bardzo często drogie, sam gaz który ma ogrzewać nasze mieszkanie czy dom również nie należy do najtańszych paliw. Warto przekalkulować dokładnie ile będziemy potrzebować ogrzewać nasz dom i policzyć potrzebną na to ilość gazu.

Pompy ciepła – nie są jeszcze tak bardzo popularne w Polsce jak w innych krajach Europy Zachodniej. Warto jednak zastanowić się nad zamontowaniem tego typu urządzeń już teraz. Pompy należą do jednych z najbardziej ekologicznych systemów grzewczych. Działają w sposób bardzo prosty, nie ważne jaka jest aktualnie pora roku, pompa grzewcza wykorzystuje energię słoneczną oraz energię geotermalną do ogrzewania wody. Jest to bardzo ekologiczne podejście, ponieważ podczas wytwarzania energii nie wydzielamy do atmosfery trujących substancji. Przy tego typu ogrzewaniu, musimy jednak dużo wcześniej przygotować do tego swój system grzewczy. Tego typu rozwiązanie najbardziej sprawdzi się, gdy od nowa budujemy dom i możemy już na etapie projektowania przygotować się na tego typu rozwiązanie.

Panele fotowoltaniczne – inaczej panele słoneczne, produkują energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań. Jednakże trzeba zaznaczyć bardzo ważną rzecz. Mianowicie, tego typu rozwiązanie będzie opłacalne jedynie w miejscach gdzie występuje wysokie nasłonecznienie. Tylko w takich sytuacjach możemy liczyć na to, że uzyskamy wystarczającą ilość energii do ogrzania całego domu.

Pellet drewniany

Ostatnim i chyba najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o ekologiczne sposoby ogrzewania jest pellet drewniany. Pellet to granulat wyprodukowany z resztek drzewnych np. z wiórów czy trocin. Granulat powstaje poprzez sprasowanie resztek pod ciśnieniem. Porównując pellet z innymi paliwami pod kątem wytworzonej energii w stosunku do ceny, pellet jest zdecydowanie w czołówce. Pellet drewniany możemy kupić w workach po około 15 – 20 kg, co pozwala na wygodne użytkowanie i przechowywanie. Pod kątem ekologicznym jest to jedna z lepszych opcji.


Źródło: makopellets.pl

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy