Daihatsu, czyli małe auta prosto z Japonii

Trzeba przyznać, iż jest bardzo wielu japońskich producentów samochodów. Większość z nich jest niezwykle popularna w Polsce. Mimo to, są także marki, które nad Wisłą są prawdziwą egzotyką. Jedną z nich jest Daihatsu, które niektórzy z nas mogą pamiętać sprzed lat, gdy auta te sprzedawane były w sieci Pewex.

Daihatsu, czyli małe auta prosto z Japonii
Daihatsu wyglądają niezwykle urokliwie, zwłaszcza, jeśli  ktoś lubi klimaty vintage.

Na początku była fabryka silników

Poprzednikiem firmy Daihatsu było przedsiębiorstwo Hatsudoki Seizo Corporation. Spółka ta powstała w 1907 roku i zajmowała się produkcją silników. Dwanaście lat później opracowała prototypy pierwszych aut ciężarowych, z kolei w 1930 roku, prototypy pojazdów trójkołowych, których przeznaczeniem był rynek azjatycki. Pierwszy koncept samochodu osobowego pojawił się w 1937 roku.

Daihatsu, czyli nowa era

Nowa era w historii firmy rozpoczęła się w 1951 roku. Wtedy to miała miejsce poważna restrukturyzacja całego przedsiębiorstwa i zmiana jego nazwy na Daihatsu. Dziewięć lat później na rynku pojawił się pierwszy samochód z nowym logo – Hijet. W 1967 roku firma podpisała umowę licencyjną z Toyotą. Już w tym czasie rozpoczął się eksport aut do Europy. Ekspansja ta nie zakończyła się sukcesem, albowiem klienci na Starym Kontynencie okazali dość nieufni wobec produktów z Dalekiego Wschodu. W 1977 roku wprowadzono na rynek model Charade, który – zwłaszcza trzecia generacja – okazał się przebojem eksportowym. Można go było nabyć również w Polsce, gdzie był bardzo ceniony przez kierowców za ekonomikę jazdy oraz bardzo niską awaryjność.

W ciągu kolejnych lat akcje Daihatsu były sukcesywnie wykupywane przez Toyotę. W ten sposób wiele modeli było bliźniaczymi konstrukcjami względem aut japońskiego giganta. Ostatecznie, w sierpniu 2016 roku, Daihatsu stało się własnością Toyoty. Obydwie firmy mają współpracować przy produkcji małych, miejskich samochodów.

Daihatsu to producent głównie małych aut, które cieszą się bardzo dobrą opinią. Niestety, obecnie są one niedostępne w Europie. Być może za jakiś czas znów pojawią się one na Starym Kontynencie, jeśli będzie to zgodne ze strategią biznesową Toyoty.

3 thoughts on “Daihatsu, czyli małe auta prosto z Japonii”

Dodaj komentarz