uczucie milosci

Kochać to nie znaczy zawsze to samo…” – dzięki De Mono, bardzo pomocne. O miłości pisali już chyba wszyscy i wszystko, ale to tak ważny temat, że sam postanowiłem go podjąć. Wiele osób na różnym etapie życia zastanawia się, co to znaczy kochać. Dobrze zrozumieć mogą to tylko ci, którzy doświadczyli miłości, ale postaram się wyjaśnić, czym jest uczucie kochania, jak je rozpoznać i czy jest ono potrzebne wszystkim.

Miłość – co to jest?

Pierwsze, co kojarzy się z kochaniem, to miłość, dlatego zacznijmy od wyjaśnienia, czym ona jest. Od razu zaznaczę, że jest to na tyle szerokie pojęcie, przez każdego postrzegane tak naprawdę nieco inaczej, dlatego nie ma moim zdaniem definicji idealnej. Z pewnością jest to uczucie. Uczucie, które może odmienić życie o 180 stopni. Uczucie, którego każdy potrzebuje. Polega ono na przywiązaniu do drugiej osoby, trosce o nią, dbaniu o jej dobro i pragnieniu tego, aby była ona szczęśliwa. Miłość może przyjmować różne formy. Może to być np. miłość matki do dziecka czy ta dwojga kochanków. Oczywiste jest zatem, że obie te relacje są kompletnie inne.

SJP PWN głosi, że miłość to m.in.: „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie”, „silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” czy „pożycie seksualne”. Pewne jest zatem to, że jest to uczucie bardzo mocne i takie, którym można darzyć jedynie osobę, którą naprawdę się zna i która jest nam bliska. W relacji opartej o to uczucie można czuć się swobodnie i być w 100% sobą. Miłość to totalna akceptacja drugiej osoby. Kiedy jest ona szczęśliwa, należy do uczuć najpiękniejszych. Nie zawsze jednak pozwala stworzyć związek i łamie serca. Gdy darzymy kogoś miłością, mówimy, że go kochamy. Szczególnie kobiety uwielbiają to słyszeć, ale co to tak naprawdę oznacza?

Co to znaczy kogoś kochać?

Pozwól, że znowu posłużę się definicją ze Słownika Języka Polskiego, którą stworzyli mądrzejsi ode mnie, a która stanowi świetną bazę do dalszych rozważań. Otóż według niej kochać to znaczy: „darzyć siebie nawzajem miłością”, „być w kimś zakochanym” czy „mieć stosunek seksualny z drugą osobą”. Podobnie jak w przypadku miłości mamy tu do czynienia z dwojakim rozumieniem, czyli zarówno tym, w którym chodzi jedynie o relację z druga osobą (niezależnie od tego, kim są dla siebie dwie osoby), jak i tym związanym z seksualnością. Jest tak, ponieważ seks jest przejawem miłości i właściwie zjawiskiem obligatoryjnym w znacznej większości relacji seks jest przejawem miłości i właściwie zjawiskiem obligatoryjnym w znacznej większości relacji. Świadomie piszę, że w znacznej większości, ponieważ jest grono, które decyduje się na budowanie związku bez pożycia i to nie wyklucza istnienia między nimi miłości. W opowieściach o seksie pewnie niejednokrotnie słyszałeś „kochali się ze sobą”, „uprawiali ze sobą miłość”. Mimo tego w łóżku można się kochać także bez niej.

Długo zastanawiałem się, jak ująć to, co to znaczy kochać, w jednym zdaniu. I muszę stwierdzić, że to nie jest możliwe. Kochanie kogoś to tyle nakładających się na siebie czynników, że łatwiej to komuś pokazać niż ubrać w zgrabne zdanie inne niż to zawarte w słowniku. Kochanie kogoś to dążenie do uszczęśliwiania drugiej osoby, chęci dzielenia z nią wszystkich złych i dobrych momentów, wsparcie w każdej sytuacji. Przejawem kochania jest codzienna troska i pomoc nawet w najprostszych czynnościach. Jeśli kogoś kochasz, obejrzysz z nim film, na który nie masz ochoty, pozmywasz naczynia, chociaż tego nienawidzisz i pójdziesz na zakupy nawet wtedy, kiedy masz ochotę pograć w FIFĘ. Co ważne – kochanie to też akceptowanie kogoś takim, jakim jest i niewymaganie od niego zmian.

Jak rozpoznać, że kocham?

Teoretycznie wyjaśniłem Ci już, co to znaczy kochać kogoś, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, jak rozpoznać miłość u samego siebie. Oto kilka objawów miłości:

  • Czujesz ekscytację na spotkanie – świadomość tego, że zobaczysz tę osobę, sprawia Ci radość i nie możesz doczekać się, aż ją ujrzysz;

  • Tęsknisz – brakuje Ci tej osoby, kiedy się nie widzicie i masz ochotę ciągle się z nią spotykać;

  • Dużo myślisz o tej osobie – przyłapujesz się na tym, że ta osoba jest w Twoich myślach nawet w sytuacjach z nią niezwiązanych – myślisz o niej o każdej porze dnia;

  • Odpowiadają Ci wady i zalety tej osoby – akceptujesz ją i nie chcesz w niej nic zmieniać, mimo że wiesz, jakie są jej wady i niekoniecznie wszystko Ci odpowiada;

  • Chcesz być blisko i pociąga Cię ta osoba – w miłości romantycznej masz ochotę po prostu przebywać blisko drugiego człowieka, tzn. siedzieć bliżej niż z innymi, trzymać za rękę, przytulać się, uprawiać seks;

  • Czujesz, że możecie zbudować wspólną przyszłość – kiedy myślisz o sobie za kilka lat, widzisz się u boku tej partnerki lub partnera.

Kochać kogoś – czy to konieczne?

Dean Martin śpiewał „everybody loves somebody sometime”, co oznacza, że każdy kiedyś kogoś kocha i chyba trudno mi się z tym nie zgodzić. Każdy z nas czuje potrzebę bliskości, przynależności, posiadania kompana i kogoś, z kim można góry przenosić i konie kraść. Myślę, że nawet największy twardziel jest stworzony do miłości. Kochanie jest potrzebne, aby być w pełni szczęśliwym i choć wiele osób deklaruje, że jest singlem z wyboru, zapewne doświadczyło chociażby miłości rodzinnej. Miłość daje poczucie tego, że dla kogoś jesteśmy ważni niezależnie od tego, czy to dziewczyna, czy babcia. Poczucie bezpieczeństwa, troski i akceptacji jest pożądane przez każdego z nas. Miłość otwiera oczy na małe rzeczy i sprawia, że świat jest bardziej kolorowy – zaufaj mi, bo wiem, co mówię.

13 / 100

Dodaj komentarz