uczucie milosci

Kochać to nie znaczy zawsze to samo…” – dzięki De Mono, bardzo pomocne. O miłości pisali już chyba wszyscy i wszystko, ale to tak ważny temat, że sam postanowiłem go podjąć. Wiele osób na różnym etapie życia zastanawia się, co to znaczy kochać. Dobrze zrozumieć mogą to tylko ci, którzy doświadczyli miłości, ale postaram się wyjaśnić, czym jest uczucie kochania, jak je rozpoznać i czy jest ono potrzebne wszystkim.

Miłość – to słowo budzi emocje i pytania. Czym jest miłość? Czy to tylko burza hormonów, ukochana osoba, którą kochamy, czy coś głębszego? W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom miłości, od miłości od pierwszego wejrzenia, przez miłość rodzicielską, małżeńską, aż po miłość do Boga. Rozważymy, czym jest prawdziwa miłość, co oznacza kochać i być kochanym, i jak psychologia pomaga nam zrozumieć te zjawiska.

Kochanie kogoś dla niego samego, znaczy dokonać wolnego wyboru, przyczyniając się do własnego szczęścia i osiągając wzajemną relację na całe życie. Ale czy zawsze jest to rzeczą łatwą? Jak podlegamy różnym humorom, rutynie codziennego życia, czy wątpliwościom, szczególnie gdy zastanawiamy się, czy będziemy kochać za pięć albo za dwadzieścia lat? Jak rozmawiać sercem i umysłem, aby budować relację ponad wszelką ludzką miłość?

Miłość to również silny popęd, czym wszyscy marzymy i czego wszyscy dążymy. Nie możemy żyć nie kochając i nie będąc kochanym. W chrześcijaństwie źródłem i wzorem miłości jest Bóg, ale każdy z nas, niezależnie od przekonań, przechodzi przez burzę hormonów, narzeczeństwo, czy przeżywa miłość, która spełzła na niczym. W tym artykule zbliżymy się do zrozumienia tego, jak miłość wpływa na nasze życie, od najwcześniejszych doświadczeń po dojrzałą miłość, która pozwala człowiekowi osiągnąć szczęście.

Miłość – co to jest?

Pierwsze, co kojarzy się z kochaniem, to miłość, dlatego zacznijmy od wyjaśnienia, czym ona jest. Od razu zaznaczę, że jest to na tyle szerokie pojęcie, przez każdego postrzegane tak naprawdę nieco inaczej, dlatego nie ma moim zdaniem definicji idealnej. Z pewnością jest to uczucie. Uczucie, które może odmienić życie o 180 stopni. Uczucie, którego każdy potrzebuje. Polega ono na przywiązaniu do drugiej osoby, trosce o nią, dbaniu o jej dobro i pragnieniu tego, aby była ona szczęśliwa. Miłość może przyjmować różne formy. Może to być np. miłość matki do dziecka czy ta dwojga kochanków. Oczywiste jest zatem, że obie te relacje są kompletnie inne.

SJP PWN głosi, że miłość to m.in.: „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie”, „silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” czy „pożycie seksualne”. Pewne jest zatem to, że jest to uczucie bardzo mocne i takie, którym można darzyć jedynie osobę, którą naprawdę się zna i która jest nam bliska. W relacji opartej o to uczucie można czuć się swobodnie i być w 100% sobą. Miłość to totalna akceptacja drugiej osoby. Kiedy jest ona szczęśliwa, należy do uczuć najpiękniejszych. Nie zawsze jednak pozwala stworzyć związek i łamie serca. Gdy darzymy kogoś miłością, mówimy, że go kochamy. Szczególnie kobiety uwielbiają to słyszeć, ale co to tak naprawdę oznacza?

Co to znaczy kochać drugą osobę?

Pozwól, że znowu posłużę się definicją ze Słownika Języka Polskiego, którą stworzyli mądrzejsi ode mnie, a która stanowi świetną bazę do dalszych rozważań. Otóż według niej kochać to znaczy: „darzyć siebie nawzajem miłością”, „być w kimś zakochanym” czy „mieć stosunek seksualny z drugą osobą”. Podobnie jak w przypadku miłości mamy tu do czynienia z dwojakim rozumieniem, czyli zarówno tym, w którym chodzi jedynie o relację z druga osobą (niezależnie od tego, kim są dla siebie dwie osoby), jak i tym związanym z seksualnością. Jest tak, ponieważ seks jest przejawem miłości i właściwie zjawiskiem obligatoryjnym w znacznej większości relacji seks jest przejawem miłości i właściwie zjawiskiem obligatoryjnym w znacznej większości relacji. Świadomie piszę, że w znacznej większości, ponieważ jest grono, które decyduje się na budowanie związku bez pożycia i to nie wyklucza istnienia między nimi miłości. W opowieściach o seksie pewnie niejednokrotnie słyszałeś „kochali się ze sobą”, „uprawiali ze sobą miłość”. Mimo tego w łóżku można się kochać także bez niej.

Długo zastanawiałem się, jak ująć to, co to znaczy kochać, w jednym zdaniu. I muszę stwierdzić, że to nie jest możliwe. Kochanie kogoś to tyle nakładających się na siebie czynników, że łatwiej to komuś pokazać niż ubrać w zgrabne zdanie inne niż to zawarte w słowniku. Kochanie kogoś to dążenie do uszczęśliwiania drugiej osoby, chęci dzielenia z nią wszystkich złych i dobrych momentów, wsparcie w każdej sytuacji. Przejawem kochania jest codzienna troska i pomoc nawet w najprostszych czynnościach. Jeśli kogoś kochasz, obejrzysz z nim film, na który nie masz ochoty, pozmywasz naczynia, chociaż tego nienawidzisz i pójdziesz na zakupy nawet wtedy, kiedy masz ochotę pograć w FIFĘ. Co ważne – kochanie to też akceptowanie kogoś takim, jakim jest i niewymaganie od niego zmian.

Jak rozpoznać prawdziwą miłość?

Teoretycznie wyjaśniłem Ci już, co to znaczy kochać kogoś, ale pozostaje jeszcze kwestia tego, jak rozpoznać miłość u samego siebie. Oto kilka objawów miłości:

  • Czujesz ekscytację na spotkanie – świadomość tego, że zobaczysz tę osobę, sprawia Ci radość i nie możesz doczekać się, aż ją ujrzysz;
  • Tęsknisz – brakuje Ci tej osoby, kiedy się nie widzicie i masz ochotę ciągle się z nią spotykać;
  • Dużo myślisz o tej osobie – przyłapujesz się na tym, że ta osoba jest w Twoich myślach nawet w sytuacjach z nią niezwiązanych – myślisz o niej o każdej porze dnia;
  • Odpowiadają Ci wady i zalety tej osoby – akceptujesz ją i nie chcesz w niej nic zmieniać, mimo że wiesz, jakie są jej wady i niekoniecznie wszystko Ci odpowiada;
  • Chcesz być blisko i pociąga Cię ta osoba – w miłości romantycznej masz ochotę po prostu przebywać blisko drugiego człowieka, tzn. siedzieć bliżej niż z innymi, trzymać za rękę, przytulać się, uprawiać seks;
  • Czujesz, że możecie zbudować wspólną przyszłość – kiedy myślisz o sobie za kilka lat, widzisz się u boku tej partnerki lub partnera.

Kochać kogoś – czy to konieczne?

Dean Martin śpiewał „everybody loves somebody sometime”, co oznacza, że każdy kiedyś kogoś kocha i chyba trudno mi się z tym nie zgodzić. Każdy z nas czuje potrzebę bliskości, przynależności, posiadania kompana i kogoś, z kim można góry przenosić i konie kraść. Myślę, że nawet największy twardziel jest stworzony do miłości. Kochanie jest potrzebne, aby być w pełni szczęśliwym i choć wiele osób deklaruje, że jest singlem z wyboru, zapewne doświadczyło chociażby miłości rodzinnej. Miłość daje poczucie tego, że dla kogoś jesteśmy ważni niezależnie od tego, czy to dziewczyna, czy babcia. Poczucie bezpieczeństwa, troski i akceptacji jest pożądane przez każdego z nas. Miłość otwiera oczy na małe rzeczy i sprawia, że świat jest bardziej kolorowy – zaufaj mi, bo wiem, co mówię.

Rodzaje Miłości: Wiele Odcieni Czułości

Miłość to nie tylko uczucie romantyczne, ale spektrum relacji, które kształtują nasze życie. Każda forma miłości wnosi unikalne wartości i wyzwania.

Miłość Przyjacielska

Kochać przyjaciela to znaczy przyczyniać się do własnego i jego szczęścia. Wspólne przeżywania, wsparcie w trudnych chwilach, a także radość z bycia razem, to kamienie milowe takiej relacji.

Miłość Rodzicielska

Związana z głęboką czułością i odpowiedzialnością. Psychoterapeuta często podkreśla, jak ważne jest wyważenie miłości i dyscypliny, by wspierać rozwój dziecka.

Miłość Małżeńska

Jest dar wzajemny i dobrowolny, wymagający ciągłej pracy nad związkiem. Polega miłość małżeńska na wspólnym dążeniu do szczęścia, rozumieniu siebie nawzajem, pomimo przywar i różnic.

Miłość Seksualna

Silne emocje i pożądanie, które mogą przekształcić się w trwałą relację na całe życie, pozwalając człowiekowi osiągnąć pełnię szczęścia.

Miłość Do Siebie

Podstawa dla zdrowych relacji z innymi. Obejmuje akceptację własnych zalet i wad oraz dbanie o własne dobro.

W miłości ważne jest, by pamiętać, że każda forma jest ważna i przyczynia się do naszego szczęścia. Chrześcijanin widzi w miłości dar od Boga, ale każdy, niezależnie od przekonań, doświadcza jej na własny sposób. Zadając sobie pytanie, kogo kocham i dlaczego, odkrywamy głębsze znaczenie miłości w naszym życiu.

14 / 100

Dodaj komentarz