Skóra odwodniona często łuszczy się, piecze, jest zaczerwieniona i podatna na podrażnienia. Problem ten może dotyczyć każdego typu cery, niezależnie od tego czy jest sucha, tłusta, mieszana czy normalna, ponieważ jest to stan, w którym wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, diety lub czynników środowiskowych cera nie jest wystarczająco nawodniona. Aby zniwelować te nieprzyjemne dolegliwości, należy ją nawilżyć i zregenerować, dzięki zastosowaniu rutyn pielęgnacyjnych. Wymieniamy 5 podstawowych.
Oczyszczanie skóry odwodnionej
Pierwszym etapem pielęgnacja skóry odwodnionej jest jej prawidłowe oczyszczenie. W pierwszej fazie należy użyć delikatnych preparatów do demakijażu, takich jak płyny micelarne lub mleczka do skóry wrażliwej, pozbawionych alkoholu, środków zapachowych i parabenów.
W kolejnym etapie należy umyć twarz żelem oczyszczającym, który zredukuje podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Nie powinien zawierać silnych substancji powierzchniowo-czynnych, które mogą dodatkowo uszkodzić delikatny naskórek. Warto postawić na produkty hipoalergiczne i nie pocierać mocno twarzy ręcznikiem.
Tonizowanie skóry odwodnionej
Skóra odwodniona potrzebuje w kolejnym etapie toniku, który przywróci jej naturalne pH. Powinien wykazywać on działanie kojące i nawilżające. Należy wystrzegać się produktów, które w swoim składzie zawierają alkohol i inne substancje wysuszające, które mogą podrażnić już i tak nadreaktywną warstwę skóry.
Nawilżanie skóry odwodnionej
Kolejnym etapem jest aplikacja serum lub kremu nawilżającego. Tutaj warto postawić na produkty, które w swoim składzie zawierają substancje mające działanie nie tylko nawilżające, ale również regenerujące i łagodzące. To niezwykle ważny krok, który pozwoli naskórkowi się zregenerować.
Szukając odpowiednich kosmetyków, warto sięgnąć po te, które zawierają kwas hialuronowy, niacynamid czy pantenol. Wszystkie te składniki wykazują działanie nawilżające, odbudowują uszkodzoną błonę lipidową, regenerują naskórek, a jednocześnie chronią go przed działaniem czynników zewnętrznych.
Skóra odwodniona a peeling
Peeling to krok, który powinien być wykonywany mniej więcej raz w tygodniu. Wybór tego produktu należy dopasować do indywidualnych potrzeb cery. W przypadku kiedy mamy do czynienia z zaczerwienioną skóra odwodniona pielęgnacja powinna być bardzo delikatna, dlatego warto postawić na peeling enzymatyczny.
Jeśli zaś skóra z natury jest normalna, a odwodnienie nie objawia się w sposób bardzo widoczny, można spróbować peelingu drobnoziarnistego. Produkty te powinny być jednak hipoalergiczne i najlepiej przeznaczone dla cery wrażliwej.
Skóra odwodniona a maseczki
Jednym ze sposobów łagodzenia objawów skóry odwodnionej jest stosowanie maseczek. Można postawić na gotowe produkty, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, mocznik czy algi lub wypróbować domowe sposoby, wykorzystując ekstrakt z owsa, lnu czy wosk pszczeli.
Maseczka za każdym razem powinna być nałożona na oczyszczoną twarz po wykonanym peelingu, dlatego też zabiegu takiego nie należy przeprowadzać częściej niż raz w tygodniu, aby nie doprowadzić do pojawienia się dodatkowych podrażnień i nadwrażliwości skóry odwodnionej.