Współcześnie mamy dostęp do tak wielu platform streamingowych, że nie jesteśmy w stanie oglądać wszystkiego, nawet jeśli poświęcalibyśmy cały nasz czas. Postanowiłem zebrać dziesiątkę najlepszych seriali pierwszej połowy 2022 roku, aby ułatwić Ci selekcję tytułów do obejrzenia. Jeśli szukasz jakiegoś świeżego serialu, który Cię nie zanudzi – koniecznie zapoznaj się z poniższą listą!
Rozdzielenie – niepokojące podwójne życie
W lutym na Apple TV+ pojawił się pierwszy odcinek serialu, który zaskoczył, zaciekawił i zachwycił jednocześnie. Nie odbił się zbyt szerokim echem, jak to zwykle bywa z produkcjami tej platformy, jednak jego recenzje są niemal jednogłośne. Rozdzielenie to w końcu coś przełomowego w tak przesyconej już branży serialowej.
Tytuł skupia się wokół głównego bohatera, Marka, który poddał się procesowi tytułowego rozdzielenia. Polega to na tym, że w jego głowie znajduje się chip, pozwalający na odseparowanie życia w pracy i poza nią. Oznacza to, że gdy Mark jest w pracy, nie wie, kim jest na zewnątrz. A gdy przebywa w swoim domu, nie wie, czym zajmuje się w biurze. Dzięki zbuntowanej koleżance z pracy bohater trafia na pewne tajemnicze tropy.
W roli głównej występuje Adam Scott, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Britt Lower, Patricia Arquette, John Turturro i Zach Cherry. Twórcą Rozdzielenia jest Dan Erickson. Na całe szczęście ma powstać drugi sezon tej produkcji. Finał pierwszej serii zostawia widzów w takim zawieszeniu, że mam nadzieję, że nowe epizody przyjdą jak najszybciej.
Moon Knight – Marvel w formie
Nad poziomem produkcji Marvela w ostatnich latach nie będę się może rozwodził. Krótko mówiąc – zdania miłośników uniwersum są skrajnie podzielone. Nawet niektórzy wierni fani nie szczędzą słów dyskredytujących Marvel Studios. W pierwszej połowie 2022 roku zadebiutował jednak 6-odcinkowy Moon Knight, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem.
Głównym bohaterem serialu jest Steven Grant – sklepikarz, który prowadzi zwyczajne życie, dopóki nie zaczyna zbyt często tracić przytomności. U zwykłej osoby zapewne byłoby to objawem jakiejś choroby, np. cukrzycy czy ogólnego osłabienia, ale u Stevena ma to zupełnie inne podłoże. Wkrótce wychodzi na jaw, że traci przytomność, bo wciela się w swoje alter ego, czyli tytułowego Moon Knighta. Na Księżycowego Rycerza czekają niebezpieczeństwa, jakich wcześniej nawet by sobie nie wyobrażał.
Twórcą serialu, który można oglądać na Disney+, jest Jeremy Slater. Wcześniej pracował on m.in. przy The Umbrella Academy. W rolę głównego bohatera wciela się znany z Diuny czy Gwiezdnych wojen Oscar Isaac. Poza nim w obsadzie znaleźli się May Calamawy, Ethan Hawke czy F. Murray Abraham.
Tokyo Vice – dla fanów zagadek
Teraz przenieśmy się na HBO Max, gdzie w kwietniu 2022 roku zadebiutowały pierwsze trzy epizody Tokyo Vice. Produkcja powstała na podstawie książki Tokyo Vice. Sekrety japońskiego półświatka autorstwa Jake’a Adelsteina. To propozycja, która spodoba się niemal wszystkim fanom kryminałów.
Główna postać serialu nazywa się tak samo, jak autor powieści, czyli Jake Adelstein. Jest on dziennikarzem ze Stanów Zjednoczonych, który podejmuje się pracy dla japońskiego czasopisma. Z tego powodu przenosi się do Kraju Kwitnącej Wiśni i zaczyna trudne śledztwo. Dochodzenie dotyczy korupcji wśród tamtejszych policjantów.
W rolę dziennikarza wcielił się kojarzony z Baby Driver czy Gwiazd naszych wina Ansel Elgort. Poza nim na ekranie można zobaczyć m.in. Kena Watanabe, Rachel Keller czy Ellę Rumpf.
WeCrashed: Upadek start-upu – od zera do bohatera i… znowu zera
Kolejna produkcja to serial, który powstał na podstawie podcastu. Podcast natomiast opowiada o prawdziwej historii rozwoju marki WeWork. Jest to firma zajmująca się tworzeniem i udostępnianiem przestrzeni coworkingowej na całym świecie. W 2019 roku wybuchł wokół niej wielki skandal, kiedy wartość marki spadła o 40 miliardów dolarów.
Serial Apple TV+ opowiada historię WeWork, mocno skupiając się na losach jej założycieli. Głównym bohaterem produkcji jest Adam Neumann, pomysłodawca marki. Jego wspólnikiem jest Miguel McKelvey, a ukochaną Rebekah Neumann. W serialu wymieszano fakty i fikcję, co pozwoliło twórcom na zabawę formą i stworzenie ciekawej historii nie tylko o firmie, ale też o relacjach międzyludzkich.
W rolach głównych występują Jared Leto, Anne Hathaway i Kyle Marvin. Cały serial ma osiem odcinków, a historia wciąga na tyle mocno, że mijają one w mgnieniu oka. Jared Leto i Anne Hathaway grają tak specyficzne postacie, że często widz sam nie może określić, czy tak właściwie to ich lubi, czy jednak nie.
Wikingowie: Walhalla – wiek po znanych Wikingach
Najprawdopodobniej kojarzysz serial Wikingowie emitowany w latach 2013-2020. Światowy hit w lutym 2022 roku doczekał się spin-offu pt. Wikingowie: Walhalla. Akcja nowej produkcji rozgrywa się wiek po wydarzeniach z poprzedniej serii, więc z jednej strony jest kontynuacją, a z drugiej nie dotyczy już bezpośrednio wydarzeń i bohaterów z tamtych sezonów.
Wydarzenia mają miejsce w XI wieku, a ich głównymi bohaterami są Leif, Freydis i Harald. Osią fabuły jest konflikt wikingów z przedstawicielami angielskiej monarchii. Trójka postaci udaje się w wymagającą wyprawę, podczas której za wszelką cenę starają się przeżyć. W produkcji znajduje się nieco wątków z realnej historii wikingów.
W rolę Leifa wcielił się Sam Corlett, Freydis zagrała Frida Gustavsson, a Haraldem został Leo Suter. Twórcą Walhalli jest Jeb Stuart. Wcześniej miał on okazję pracować m.in. przy Szklanej pułapce. Serial można oglądać na platformie Netflix.
Pachinko – kilka linii czasowych i nieco historii
Pachinko to serial Apple TV+, którego twórcy od kilku lat ubiegali się o możliwość produkcji w różnych stacjach. Produkcja na podstawie książki Min Jin Lee pochłonęła ogromny budżet, co ewidentnie przełożyło się na jakość ekranizacji.
Fabuła skupia się wokół koreańskiej rodziny i rozgrywa się na kilku liniach czasowych jednocześnie. W trakcie seansu poznajemy losy bohaterki Sunji, którą widzimy zarówno jako małą dziewczynkę, jak i staruszkę. Drugą ważną postacią jest jej wnuk Salomon, który trafił do Stanów Zjednoczonych i stara się tam robić karierę. Sam tytuł nawiązuje natomiast do zajęcia jego ojca – właściciela salonu z automatami do gry pachinko.
To z pozoru zwyczajna opowieść o jednej z wielu rodzin, ale niesie ze sobą także sporą dawkę wiedzy o kolonizacji. Twórczynią całości jest Soo Hugh, a w obsadzie znaleźli się m.in. Jin Ha, Youn Yuh-jung, Kaho Minami czy Kim Min-ha.
Wąż z Essex – wycieczka do epoki gotyku
W pierwszej połowie 2022 roku zadebiutowało sporo produkcji, których akcja rozgrywa się w przeszłości. Kolejną z nich jest Wąż z Essex, czyli serial na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Sarah Perry. W rolach głównych w tym obrazie wystąpili Claire Danes (Homeland) i Tom Hiddleston (Loki).
Dramat historyczny opowiada o pewnej wdowie, która postanowiła przeprowadzić się z Londynu do tytułowego Essex. Akcja ma miejsce w XIX wieku. Kobieta zamierza zająć się badaniami nad wężem, o którym krążą tajemnicze legendy, a mieszkańcy się go boją. Na miejscu poznaje pastora, który pomaga jej w łączeniu faktów. Serial można obejrzeć na Apple TV+.
Obi-Wan Kenobi – dla miłośników Star Wars
To może być nieco kontrowersyjna pozycja w tym rankingu, ponieważ wielu osobom produkcja nie przypadła do gustu. Według mnie na tyle wzbudziła lekko uśpiony sentyment do Star Wars, że naprawdę warto ją tu umieścić. Akcja Obi-Wan Kenobi przenosi widzów do wydarzeń rozgrywających się dekadę po tych z filmu Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów.
Głównym bohaterem produkcji jest tytułowy Obi-Wan Kenobi, który w trakcie tych sześciu odcinków musi ponownie skonfrontować się z Anakinem Skywalkerem. W roli Kenobiego pojawił się Ewan McGregor, a poza nim w obsadzie są m.in. James Earl Jones, Hayden Christensen czy Rupert Friend. Produkcję obejrzysz na Disney+.
Człowiek kontra pszczoła – netfliksowy Jaś Fasola
Na samym końcu postanowiłem umieścić dwie bardzo lekkie tytuły. Pierwszy z nich to Człowiek kontra pszczoła, którego można zobaczyć na Netfliksie. Twórcami tej krótkiej komedii są Rowan Atkinson i Will Davies, a ten pierwszy wciela się także w główną rolę produkcji. Odcinki trwają zaledwie kilkanaście minut.
Aktor znany z roli Jasia Fasoli wciela się tym razem w pracownika firmy, która dba o domy bogatych właścicieli w trakcie ich nieobecności. Okazuje się człowiekiem bardzo niezdarnym i łudząco podobnym do tych, których znamy z poprzednich wcieleń Atkinsona. Gdy trafia do luksusowego domu i myśli, że został tam sam, nagle pojawia się natrętna pszczoła. Jeśli jeszcze nie widziałeś tego serialu, to uwierz mi, że nawet nie wyobrażasz sobie, do czego może przyczynić się mały owad.
Spy x Family – całkowicie nietypowa rodzina
Nadszedł czas na nieco niszowy w Polsce gatunek, czyli anime. Mimo że tego typu produkcje nie cieszą się w naszym kraju zbytnią popularnością, to tak naprawdę nowości śledzi całkiem sporo osób. W pierwszej połowie 2022 roku na uwagę zdecydowanie zasłużył sobie serial Spy x Family.
Historia opowiada o losach tajnego agenta, który staje przed najbardziej wymagającą misją, jaką do tej pory przyszło mu realizować. Na jej potrzeby adoptuje córkę, a także aranżuje fałszywe małżeństwo. Szybko okazuje się, że nie tylko tajny agent ma swoje tajemnice. Jego przybrana córka i żona także skrywają potężne sekrety, a udawanie szczęśliwej rodziny każdemu z nich jest bardzo na rękę.
Głosy głównym postaciom użyczają Takuya Eguchi, Atsumi Tanezaki i Saori Hayami. Reżyserem serialu jest Kazuhiro Furuhashi. Oczywiście anime powstało na podstawie mangi, jak to zwykle jest w tego typu produkcjach. W Polsce jest niemały problem z oglądaniem legalnie wielu tytułów anime. Coraz więcej z nich pojawia się np. na Netfliksie, ale niestety Spy x Family jeszcze tam nie trafiło. Odcinki można znaleźć np. na CDA.
Mam nadzieję, że w moim zestawieniu znalazłeś chociaż jeden tytuł, którego jeszcze nie widziałeś i który Cię zaciekawił. Jeśli tak, zachęcam Cię do obejrzenia i podzielenia się swoją opinią. Miłego seansu!