Zaczipowane zwierzę – jak znaleźć zaginionego psa lub kota?

Spis treści

czipowane zwierzeta

Posiadanie własnego zwierzaka to wielka odpowiedzialność. Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie szczepienia, regularne wizyty u weterynarza, dbałość o dietę pupila, a także czipowanie. Zaginięcie czworonoga to ogromny problem dla właścicieli. Czy czip może pomóc w odnalezieniu psa lub kota? I co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czipowanie zwierząt – na czym polega?

Czipowanie zwierząt polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzęcia specjalnego mikroczipa, zawierającego unikalny numer identyfikacyjny. To bardzo małe urządzenie, przypominające wielkością ziarno ryżu. Aplikację przeprowadza się grubszą igłą, więc może chwilowo nieco zaboleć czworonoga.

Czip pozwala na szybkie i łatwe zidentyfikowanie zwierzęcia za pomocą specjalnego urządzenia odczytującego zakodowany numer. W czytniki wyposażeni są, m.in. weterynarze, przedstawiciele straży miejskiej czy policja. 15-cyfrowy numer identyfikacyjny dla psa lub kota można porównać z PESEL-em.

Aby dało się odczytać indywidualny numer nadany zwierzęciu, po wszczepieniu czipu pod skórę należy jeszcze dokonać rejestracji w bazie danych. W sieci znajduje się co najmniej kilka rejestrów, w których podaje się specjalny kod i dane właściciela. Ze względu na brak jednolitych regulacji dotyczących tej kwestii, najlepiej wprowadzić informacje do kilku różnych katalogów.

Czipowanie psa lub kota okazuje się niezbędne, kiedy chce się wyrobić paszport dla zwierzęcia. Jeśli zatem planujesz zagraniczne wojaże ze swoim pupilem, koniecznie o tym pamiętaj. W przypadku zmiany numeru telefonu czy nazwiska zadbaj o to, by wprowadzić korektę także w rejestrze online.

Czy czipowanie zwierząt jest obowiązkowe?

Na razie w Polsce niestety nie ma obowiązku czipowania wszystkich zwierząt, choć w sejmowych zakamarkach mówi się o wprowadzeniu zmian w tej kwestii i stworzeniu jednej, ogólnej bazy danych dla oznakowanych psiaków. Na takie rewolucje zapewne trzeba będzie jeszcze poczekać. Aktualnie (a mamy drugą połowę 2024 roku) czip pod skórą czworonoga to wyłącznie odzwierciedlenie odpowiedzialności właścicieli.

Istnieją jednak dwie sytuacje, w których czip u psa jest wymagany. Pierwsza to pozyskanie wspomnianego już przeze mnie paszportu. Natomiast druga dotyczy pupili hodowlanych, którym chce się wyrobić rodowód i które mają trafić na sprzedaż do nowych domów. Na rodowód składają się wszelkie informacje dotyczące przodków zwierzęcia czy przynależności do określonej rasy.

Wciąż jednak liczba porzucanych zwierząt i bezdomnych psów i kotów w Polsce przeraża. To dowód na to, że regulacje związane z czipowaniem są niezwykle potrzebne, by zawsze móc łatwo namierzyć właściciela każdego zbłąkanego czworonoga i pomóc mu wrócić do domu.

Jak znaleźć zaczipowanego psa lub kota?

Czip kojarzy się z namierzaniem, w tym przypadku zwierząt, ale trzeba wiedzieć, że nie jest to narzędzie do poszukiwania zaginionych pupili. W sytuacji, kiedy ktoś spotka psa lub kota, może zabrać go do weterynarza czy zgłosić na policję i dopiero wtedy za pomocą czytnika da się zweryfikować dane właściciela. Samo wszczepienie urządzenia pod skórę nie gwarantuje namierzenia, ponieważ to nie GPS.

Aby chronić zwierzę przed niebezpieczeństwami, powinno się zainwestować w specjalny lokalizator z nadajnikiem GPS. Niewielkie urządzenia przeznaczone specjalnie dla psów bez trudu znajdziesz i zamówisz w sieci. Czip nie jest w stanie ich zastąpić, ale to bardzo ważne, by zaczipować swojego pupila niezależnie od tego. Poza tym warto zaopatrzyć kompana w obrożę z adresówką.

Kiedy dojdzie już do zaginięcia kota lub psa, można spróbować znaleźć czworonoga na co najmniej kilka sposobów:

  • przeszukiwanie okolicy i nawoływanie;
  • zgłoszenie zaginięcia do pobliskich schronisk czy na policję;
  • rozwieszenie ogłoszeń na słupach i tablicach;
  • zamieszczenie postów na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.

Czip może zwiększać szanse na szczęśliwe zakończenie poszukiwań. Kiedy psa lub kota znajdzie ktoś obcy, będzie mógł zgłosić to odpowiednim służbom, a te sprawdzą, czy pupil jest zaczipowany. Następnie namierzą Twoje dane i skontaktują się z Tobą.

Ile kosztuje zaczipowanie zwierzęcia i kiedy to zrobić?

Zaczipowanie zwierzęcia nie kosztuje zbyt wiele i wynosi przeważnie od kilkudziesięciu do około 200 złotych. Cena zależy m.in. od lokalizacji czy renomy przychodni weterynaryjnej. Kiedy tylko decydujesz się na psa lub kota, najlepiej jak najprędzej zgłosić się z nim na szybki zabieg. Mówi się, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, więc niech i tak będzie w tym przypadku. Lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować.

Pamiętaj jednak, by na spacerach z psem lub kotem (tak, koty również wychodzą na spacery na smyczach), zachowywać ogromną ostrożność. Czasami wystarczy chwila rozproszenia, by pupil odbiegł spłoszony powiewem wiatru czy spadającym z drzewa kasztanem. Dbaj o wysokiej jakości smycze i szelki, które pozwolą Wam na bezpieczne i komfortowe spacery. Bezpieczeństwo to podstawa.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy