Mądrzy ludzie znający się na prawie i obcujący z nim praktycznie codziennie często mówią, że warto unikać sądów. Sam proces sądowy zawsze oznacza spór pomiędzy dwoma stronami, z którego najprawdopodobniej co najmniej jedna wyjdzie z poczuciem pokrzywdzenia. Warto wykorzystywać inne możliwości rozstrzygnięcia sporu, póki one istnieją, ponieważ w takich wypadkach o wiele łatwiej jest osiągnąć zadowalający wynik. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wtedy niestety trzeba udać się do sądu. Sama wizyta na sali sądowej w charakterze strony wiąże się z pewnymi niedogodnościami.
Wizyta w sądzie
Najczęściej, osoba, która po raz pierwszy stawia się w sądzie jest zdezorientowana tym co się dzieje (chociaż sąd ma obowiązek ją pouczać o jej uprawnieniach i możliwościach działania). By uniknąć takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który będzie bronił naszych interesów. Powodów, by skorzystać z usług prawnika jest wiele, jednak najbardziej podstawowy to taki, że doskonale zna on przepisy prawa materialnego i proceduralnego. Nawet, gdyby ktoś bez odpowiedniego wyszkolenia chciałby zapamiętać wszystkie przepisy odnoszące się do danej sprawy, nie udałoby mu się to. Jeżeli na dodatek chciałby je zrozumieć – porażka jest murowana. W przypadku posiadania adwokata ciężar ten spada właśnie na niego.
Strona bierna
Wydaje się, że największe znaczenie ma posiadanie prawnika w wypadku bycia stroną bierną (stroną przeciwko której toczy się proces). To właśnie wtedy istnieje ryzyko konieczności pożegnania się z jakimiś dobrami prawnymi (w przypadku spraw karnych może być to wolność, w przypadku spraw cywilnych najczęściej pieniądze). Profesjonalny prawnik, którym jest adwokat lub radca prawny, korzystając ze swojego doświadczenia będzie mógł szerzej spojrzeć na sprawę. Specjalista gwarantuje możliwość wykorzystania w swojej strategii procesowej wszystkich okoliczności przemawiających na korzyść strony procesowej. Poza tym, wszelkie podejmowane działania w toku procesu będą mieścić się w ramach prawnych. W niektórych przypadkach posiadanie prawnika jest obligatoryjne, jednak nawet kiedy nie jest to konieczne, warto pomyśleć o tym.
Strona czynna
W przypadku strony czynnej (oskarżyciela lub powoda), sytuacja jest bardziej skomplikowana. Często można twierdzić, że w zasadzie prawda obroni się sama, albo że skoro nie istnieje obowiązek posiadania prawnika, to faktycznie nie jest to konieczne. Nie należy tak myśleć. Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że zazwyczaj osoba będąca stroną procesową nie ma wiele wspólnego z codzienną praktyką sądów. Oznacza to, że nie zna obyczajów i sposobów myślenia poszczególnych osób w procesie. Właśnie dlatego dobrze mieć przy sobie kogoś, kto jest z salą sądową obyty. Prawnik może wskazać nam, że nasze ścieżki rozumowania są mało przydatne dla rozstrzygnięcia, albo że pomijamy coś ważnego. Wskazując strategię korzysta ze swojej wiedzy, która wskazuje jak najlepiej działać, by osiągnąć korzystny wynik. Nie można bagatelizować jego roli, ponieważ wiele procesów zostało przegranych właśnie z powodu braku pomocy prawnika.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.