Wiele osób uważa, że osiągnięcie sukcesu po założeniu własnej firmy jest marzeniem ściętej głowy. Mówią, że potrzeba do tego pewnych cech charakteru, a także odpowiednią rękę albo że inwestycja nie uda się bez wkładu finansowego rodziny. W tym artykule chciałbym Ci przybliżyć realia oraz wady i zalety prowadzenia własnej działalności.
Co musisz wiedzieć, zanim założysz firmę?
Jeśli jesteś na etapie zakładania firmy, wiesz, jak ciężko jest przebrnąć przez papierologię. Jeśli jednak udało Ci się wszystko załatwić i myślisz, że pozostała już sama przyjemność, nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Początki zawsze są ciężkie, zarówno we własnej firmie, jak i na etacie. Nie ma się co oszukiwać, że po pierwszym tygodniu działalności zyskasz klientów, a inwestorzy będą walić drzwiami i oknami. Prowadzenie własnej firmy można nazwać rollercoasterem – zanim wjedziesz na szczyt, przeżyjesz wiele po drodze.
Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę jeszcze przed złożeniem odpowiednich dokumentów w ramach działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy Twoja firma będzie czymś, o czym marzysz od dawna czy czymś, co ma potencjał, zapoznaj się z realiami rynku. Sprawdź, czy w ogóle jest popyt na dany produkt, co oferuje konkurencja i jak dany towar odbierają kupujący. Zapoznaj się z cenami oraz sprawdź, czy oferowany przez Ciebie produkt jest sezonowy. Pozwoli Ci to być kilka kroków przed wszystkimi. Jeśli będziesz dobrze inwestował w swoje pomysły oraz wykorzystasz możliwości wydawanego produktu, możesz stać się pionierem w branży.
Nie będę mówić o biznesplanie, bo zakładam, że go masz, jednak pomyśl, czy wybrałeś grupę docelową produktu? Dobranie odbiorców jest szczególnie ważne dla biznesu ze względu na rodzaj treści i reklamy, jakie będziesz oferował kupującym. Dobrze jest stworzyć klienta idealnego, który będzie twarzą grupy docelowej. Musisz mieć o nim wszystkie informacje: jego wiek, zainteresowania, co robi w wolnym czasie i jakie decyzje podejmuje. Pomyśl o tym, czego byś oczekiwał od produktu, gdybyś był nim zainteresowany? Wejście w buty odbiorcy produktu znacznie ułatwi Ci dalszą pracę.
Kolejnym ważnym aspektem założenia działalności gospodarczej jest ustalenie wszystkich cen oraz kosztów związanych z oferowanymi produktami. Mówię o tym, nawiązując do okresu przed założeniem firmy, dlatego, że każdy z tych punktów wymaga czasu i ogromnych pokładów wiedzy. Warto zakładać działalność, kiedy wie się, co w trawie piszczy. Pamiętaj, że w zależności od tego, czym będzie zajmować się Twoja firma, cały proces może wyglądać inaczej. Warto więc skonsultować się z ekspertem zajmującym się tego typu sprawami, który krok po kroku doradzi, co robić.
Wiele przedsiębiorstw decyduje się na przeprowadzenie badań przed wprowadzeniem produktu na rynek. Ma to pomóc w rozeznaniu się w panujących realiach, dobraniu odpowiednich strategii i wprowadzeniu potrzebnych zmian. To jest właśnie aspekt, o którym mówiłem wcześniej. Dobre podłoże pod wprowadzany produkt jest najważniejsze, aby osiągnąć sukces.
Czy prowadzenie firmy jest dla mnie?
Możesz się zastanawiać, czy prowadzenie własnej firmy jest dla Ciebie. Wiele artykułów w internecie mówi o tym, że nie każdy ma do tego dryg i kluczem do sukcesu jest posiadanie określonych cech. Nie zgodzę się z tym, bo nie trzeba być Billem Gatesem, żeby zaistnieć w świecie biznesu. Wystarczy to, że jesteś dobrze zmotywowany i trzymasz się planu.
Założę się, że nie skłaniałbyś się ku założeniu firmy, jeśli nie czułbyś, że jesteś w stanie to zrobić. Dobrym podejściem jest zrobienie listy swoich słabych i mocnych stron, a później odniesienie ich do posiadania własnej firmy. Jesteś wytrwały? Świetnie. Rzucasz pomysłami na prawo i lewo? Znakomicie. Czy Twoje CV pęka w szwach od wypisanych w nim osiągnięć i kursów? Jeszcze lepiej. Takie cechy mogą pozytywnie korelować z sukcesem, jeśli odpowiednio ich użyjesz. Jeśli natomiast spoczniesz na laurach i pomyślisz, że wszystko się uda, bo zawsze się udawało, to może prowadzenie własnego biznesu nie jest dla Ciebie.
Nikt nie osiągnął sukcesu, siedząc i myśląc, że jest w czymś dobry. Każdy, kto zaistniał w świecie biznesu, poświęcił wiele godzin na rozwijanie swojego pomysłu i szlifowanie go. Jeśli mam być szczery, to nawet gdy osiągasz sukces, nie możesz siedzieć bezczynnie. Kiedy widzisz progres swojej firmy, chcesz rozwijać ją jeszcze bardziej, szukając nowych, ciekawych rozwiązań.
Jakie są minusy prowadzenia firmy?
Zacznę od przedstawienia Ci minusów prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Pierwszym i najważniejszym aspektem, który można zaliczyć do wad, jest brak poczucia bezpieczeństwa. Pracując u kogoś na etat, masz umowę o pracę i jasno określone warunki. W przypadku własnej działalności często realia są takie, że określone godziny pracy nie istnieją. Ponadto, przy dobrych wiatrach, pierwsze kilka miesięcy będziesz pracował jak pszczółka. Oznacza to, że urlop Cię nie dotyczy i że być może będziesz zasypiać nad papierologią, którą trzeba wysłać do odpowiedniego urzędu. Chęć sukcesu wymaga wielu poświęceń, które z czasem zaowocują dobrymi wynikami w sprzedaży.
Wdrożenie się w systematyczne uzupełnianie odpowiednich dokumentów zajmie trochę czasu, więc sam początek będzie chaotyczny. Świadomość tego, że osoba prowadząca działalność jednoosobową w pełni odpowiada prawnie i finansowo przed urzędem i nie tylko może być jednym z wielu stresogennych czynników. Warto więc poza godzinami pracy po prostu się zrelaksować. Wpadnięcie w koło stresu pogorszy Twoje samopoczucie i zmniejszy motywację.
Problemy z pozyskaniem klientów czy inwestorów to kolejny minus własnego biznesu. Tak jak mówiłem wcześniej, pod tym względem początki są wyjątkowo trudne. Nikt jeszcze nie zna Ciebie ani Twojej firmy. Nie wiedzą, czy mogą Ci zaufać oraz czy jakość oferowanych produktów jest wystarczająco dobra. Dobrze pokazać się z jak najlepszej strony i przyłożyć się do produktu, który oferujesz. Nikt nie zapamięta przedsiębiorcy, który nie ma jasno określonego celu, a jego produkt nie jest przemyślany.
Jakie są zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?
Zalet w jednoosobowej firmie jest równie tyle, co wad. Niektórzy mogą się doszukać większej ilości plusów, co szczególnie dobrze wpływa na ich motywację. Pod koniec dobrze przejrzeć wszystkie za i przeciw oraz zastanowić się, czy jesteś gotów podjąć takie ryzyko. Mimo wszystko jednak założenie firmy to nie jest bułka z masłem i trzeba się dobrze do tego przyłożyć, aby osiągnąć sukces.
Ogromnym plusem usytuowanym na samym szczycie zestawienia jest z pewnością niezależność. Sam ustalasz swoje zasady i decydujesz o własnym losie. W firmie, która należy do Ciebie, możesz w końcu robić to, do czego jesteś wykwalifikowany. Może to właśnie praca na innym stanowisku niż powinieneś być podcinała Ci skrzydła?
Pełna elastyczność i odpowiadanie na problemy w przeciągu kilku chwil to kolejna z zalet. Nie musisz już czekać, aż szef odpisze Ci na maila albo kolega z innego działu pomoże rozwiązać jakiś problem. Teraz masz swoją firmę i doskonale wiesz, jak ona funkcjonuje. Wiele osób właśnie tego chce podczas prowadzenia własnej działalności – pełnej swobody.
Teraz masz pełną możliwość rozwoju całej firmy. To ty decydujesz o tym, w co i kiedy inwestować. Wcześniej nie było nawet szansy, żeby zainteresować szefa nowymi rozwiązaniami, które proponowałeś. Kolejnym ważnym aspektem są zarobki. Mowa, oczywiście, o momencie, w którym Twoja firma jest już w jakiś sposób znana i zarabia na siebie. Wtedy samodzielnie decydujesz o tym, ile zarabiasz. Nie ograniczają Cię również godziny pracy.
W zależności od tego, jaką profesją się zajmujesz, samo tworzenie jakiegoś produktu może być plusem. Może praca solo była dla Ciebie marzeniem od dawna, jednak wcześniej nie miałeś możliwości, aby otworzyć biznes? Niektórych do działania nakręca samo robienie wielu rzeczy naraz i bycie kreatywnym. Umiejętność działania pod presją czasu również się przydaje, szczególnie na samym początku drogi na szczyt. Pamiętaj tylko – niech woda sodowa Ci nie uderzy do głowy.