szycie na wymiar

Czy posunę się za daleko, gdy stwierdzę, że idealnie dopasowany garnitur to marzenie każdego mężczyzny? Cóż, może nie marzenie, ale z pewnością jest to element garderoby, który sprawdzi się podczas formalnych uroczystości. Dzięki niemu zaprezentujesz się elegancko i z klasą – czyli jak prawdziwy dżentelmen. Taka usługa to jednak niemały wydatek, dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto w nią inwestować. W tym artykule podpowiem Ci, na czym dokładnie polega szycie odzieży na miarę oraz przedstawię wady i zalety takiego rozwiązania.

Garnitur szyty na miarę – must have każdego mężczyzny?

Szycie ubrań na miarę kojarzy się – przynajmniej mi – z prawdziwym brytyjskim szykiem i klasą rodem z filmów o Jamesie Bondzie, a także z przygotowaniami na niezwykle ważne wydarzenia, jakim jest np. własny ślub. Panny młode decydują się na uszycie sukni ślubnej, a mężczyźni na garnitur. Czy to jedyna okazja na taki wydatek? Oczywiście, że nie! Można takie ubranie sprawić sobie na chrzciny dziecka, uroczystą kolację czy spotkanie biznesowe. Garnitur uszyty na miarę sprawdzi się przy wielu okazjach. Dlatego też wiele osób uważa, że jest to obowiązkowy element garderoby każdego mężczyzny z klasą.

Oczywiście każdemu polecam sprawienie sobie własnego garnituru na miarę, jednak zdecydowanie docenią takie rozwiązanie mężczyźni o niestandardowej budowie ciała: ponadprzeciętnie wysocy lub niscy, otyli lub z mocno rozbudowaną, atletyczną sylwetką. W sieciówkach trudno im znaleźć coś, co by pasowało, a jak już się znajdzie, to będzie to jedna lub dwie opcje na krzyż. Sam więc rozumiesz – wybór raczej nie powala na kolana. W takim wypadku o wiele lepiej trochę się wykosztować, jednak dostać produkt, który starczy na długie lata i po prostu będzie pasował.

Jak wygląda proces szycia na miarę?

Zanim jednak przejdę do przedstawienia zakresu kosztorysu, przedstawię sam proces szycia na miarę w przypadku garniturów. W tym miejscu warto wspomnieć, że tak właściwie to mamy do czynienia z dwoma rodzajami komponowania.

Pierwszy z nich polega na stworzeniu ubrania od podstaw. Jest to typowa usługa krawiecka, która rozpoczyna się od zdjęcia miary. Krawiec lub krawcowa ponadto dokładnie dopytuje o preferencje odnośnie do wybranej części garderoby. Ważne są takie kwestie jak dokładny krój, rodzaj materiału, wykończenia. Służy przy tym jako doradca, dlatego, jeśli nie znasz się ani trochę na krawiectwie i tkaninach – absolutnie nie musisz się martwić.

Po prostu zdaj się na doświadczenie pracowni krawieckiej. Po tym etapie następuje proces szycia, który wiąże się z około trzema przymiarkami (ich konkretna liczba będzie uzależniona od korekt, które trzeba wprowadzić). Pierwsza przymiarka dotyczy głównej części marynarki od garnituru (czyli takiej jeszcze bez rękawów). Druga obejmuje już pełną marynarkę (czyli taką z rękawami, mankietami, podszewką itd.), a także spodnie. Po trzeciej, przeważnie ostatniej przymiarce, klient dostaje już gotowy produkt, z doszlifowanymi wszystkimi drobnymi elementami. Cały ten proces może potrwać od 2 do 3 miesięcy.

Drugi rodzaj szycia to tzw. szycie pasowane, w skrócie MTM (z języka angielskiego: made to measure). Ono zaś polega na tym, że na podstawie zdjętych wymiarów dobiera się najbardziej pasujący z gotowych szablonów garniturów i dopracowuje detale. Istotny jest fakt, że można połączyć ze sobą inny model spodni i inny model marynarki. W tym przypadku klient również wybiera rodzaj materiału, wewnętrzne wykończenia czy fronty spodni. Jeszcze jedną, niezwykle istotną różnicą między tymi dwoma procesami jest fakt, że szycie na miarę wykonywane jest w pełni ręcznie, natomiast szycie pasowane to proces maszynowy z ewentualnymi drobnymi elementami wyszywanymi ręcznie. Dlatego też obie te usługi potrafią znacznie różnić się ceną.

Ile kosztuje usługa szycia garnituru na miarę?

Szycie na miarę można nazwać inwestycją, czy raczej stratą pieniędzy? Cóż, raczej nikogo nie dziwię, gdy stwierdzę, że wszystko zależy. Po pierwsze od tego, na jaki rodzaj szycia się zdecydujemy. Szycie od podstaw jest zdecydowanie droższą opcją niż wspomniane wcześniej MTM.

Kolejnym czynnikiem, który niewątpliwie ma wpływ na cenę, jest lokalizacja. Za męskie ubrania uszyte na miarę w zakładzie krawieckim w Warszawie zapłaci się statystycznie więcej niż we Wrocławiu czy Poznaniu, a już z pewnością w mniejszych miejscowościach. Jeśli miałbym jednak przedstawić jakieś konkretne widełki, to wahają się one od 1500 lub 1900 zł do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy za gotowy garnitur. Warto więc wiedzieć, co dokładnie wpływa na takie kwoty i czego spodziewać się po produkcie premium.

Zalety szycia na miarę – garnitur dopasowany dokładnie do Ciebie

Wadą szycia odzieży na zamówienie jest przede wszystkim jego cena. Nie każdy zdecyduje się na wydatek nawet do kilkunastu tysięcy, nawet gdy wiąże się z wysoką jakością i długotrwałym użytkowaniem. Jednak właściwie na tym cała lista się kończy. Zupełnie inaczej jest w przypadku zalet, których oczywiście nie omieszkam się tutaj wymienić. Pierwszą z nich, o której wspomniałem już wcześniej, jest możliwość dostosowania garnituru do indywidualnych potrzeb.

Niestandardowe wymiary nie są w tym przypadku żadnym problemem, ponieważ wszystko szyje się zgodnie z Twoimi proporcjami ciała. Po drugie – indywidualność kroju. W sieciówce przeważnie wybór jest ograniczony do gotowych już modeli, dlatego wielce prawdopodobne jest, że ktoś na jednym przyjęciu będzie miał taki sam styl ubioru jak Ty. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby lekko wyróżnić się z tłumu, wciąż jednak zachowując elegancję, to zdecydowanie postaw na taką usługę. Nietypowy materiał, połączenie wzorów lub deseni na mankietach? Tutaj ograniczają Cię jedynie możliwości krawca bądź krawcowej.

Ostatnią z zalet jest fakt, że taki garnitur będzie najwyższej klasy, głównie dzięki wykonaniu z wysokiej jakości materiałów i ręcznego szycia. Precyzja wykonania doskonale podkreśla kształty, dzięki czemu zawsze będziesz prezentować się nienagannie, niczym James Bond.

Zamówienie garnituru szytego na miarę to nie lada wydatek, jednak pieniądze, które wyłoży się na taką usługę, można uznać za inwestycję na lata. Takie ubranie nie zniszczy się po kilku praniach, ponieważ wykonane jest z materiału o wysokiej jakości. Co więcej, jest idealnie dopasowane do Twojej sylwetki, więc o ile drastycznie nie schudniesz lub nie przytyjesz – możesz go nosić przez następne kilkanaście lat.

16 / 100

Dodaj komentarz