eko skora

Każdy zwolennik wysokiej jakości dodatków zapewne ma w swojej szafie paski czy buty wykonane ze skóry. Dla innych ten naturalny materiał, podobnie jak futra, nie powinien być używany. Postanowiłem przyjrzeć się temu, czym charakteryzuje się skóra naturalna i jej zamienniczka, którą określa się jako produkt eko. Pozwól, że przybliżę Ci nieco proces produkcji, opowiem ciekawostki i razem z Tobą zastanowię się nad tym, którą z nich lepiej wybrać.

Skóra naturalna – co warto o niej wiedzieć?

Zapewne nie raz słyszałeś, że jakieś buty czy torba są porządne, bo są skórzane. To właśnie wytrzymałość jest główną cechą, jaka kojarzy się ze skórą naturalną. Jest to materiał, który, niestety, pochodzi od zwierząt i jest bardzo szeroko wykorzystywany m.in. do produkcji ubrań, dodatków czy mebli. Charakteryzuje się fakturowanym wyglądem i wytrzymałością. Skóra wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Widać to doskonale na przykładzie skórzanych butów. Trzeba o nie dbać, czyścić i pastować, aby zachowały dobry wygląd na jak najdłużej. Zazwyczaj rzeczy wykonane z naturalnej skóry są droższe niż te z tworzyw sztucznych. Nierzadko po samym materiale można już ocenić jakość danej rzeczy.

Co to jest ekoskóra?

Ekoskóra to natomiast produkt, który swoim wyglądem przypomina materiał pochodzenia zwierzęcego, ale powstaje bez krzywdy na żywych istotach. Do jej wytwarzania używa się m.in. poliestru, przez co znacznie słabiej przepuszcza ona powietrze w porównaniu do naturalnego odpowiednika. Na jej korzyść przemawia jednak niższa cena i bardzo często równie dobry, o ile nie lepszy, wygląd. Skóra ekologiczna to materiał, na którym znacznie łatwiej uzyskać ciekawą fakturę i nietypowe zabarwienie. Produkt syntetyczny jest bardziej odporny na uszkodzenia, a ponadto nie potrzebuje regularnej konserwacji.

Skóra naturalna i ekologiczna – jak je rozróżnić?

Pewnie zastanawiasz się, jak w ogóle rozróżnić produkty ze skóry naturalnej od tych wykonanych z materiału eko. Gdy jesteś w sklepie, a dookoła Ciebie znajduje się galanteria z różnych materiałów, zadanie na pierwszy rzut oka wydaje się nie być łatwe. Skóra ekologiczna może wyglądać niemal dokładnie tak samo jak naturalna. Oczywiście, na opakowaniu lub metce powinna znajdować się informacja o tym, z czego powstał dany wyrób. Gdybyś jednak nie miał dostępu do źródła, dokładnie się przyjrzyj się materiałowi i podotykaj go. Wyrób syntetyczny będzie miał bardziej regularną fakturę i powinien być dość sztywny.

Naturalny natomiast jest bardziej miękki i elastyczny (choć nie zawsze – zależy to od skóry), a przy tym w oczy rzuca się nieregularna struktura. Skóra zwierzęca może mieć zmarszczki czy wgłębienia. Poza tym można też odróżnić skórę naturalną od sztucznej za pomocą węchu. Pierwszą z nich cechuje naturalna woń, a drugą brak zapachu lub zapach plastiku i sztuczności. Jeśli masz np. kurtkę skórzaną i nie wiesz, jaka to skóra, wiele może powiedzieć cyrkulacja powietrza (lub jej brak). W ubraniu ze skóry syntetycznej najprawdopodobniej szybko się spocisz, bo nie zapewnia właściwego przewiewu. Skóra naturalna pozwala oddychać i jest znacznie bardziej komfortowa.

Skóra naturalna a ekologiczna – jak powstają?

Skóra pochodzenia naturalnego ma jedną ogromną wadę: powstaje z żywych zwierząt. I o ile w większości skóry te pochodzą ze zwierząt, które giną w ubojniach przed przerobieniem na mięso, to istnieją też miejsca, gdzie zabija się je tylko dla skór. Oczywiście, nic nie usprawiedliwia tych działań, jednak wytwarzanie skór ze zwierząt zabitych w celu konsumpcji mięsa jest nieco łatwiej zrozumieć. Wiele zależy także od warunków, w jakich przebywają zwierzęta i sposobów ich uśmiercania, ale tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób zginęło zwierzę na nasze buty.

Skórę zwierzęcą poddaje się procesom garbowania, które przygotowują ją do użytkowania – nadają jej kolor, strukturę i formę. Przez to, jak produkowana jest skóra naturalna, sporo osób sięga po produkty ze skóry ekologicznej. Tak naprawdę jej nazwa jest nieco zwodnicza, ponieważ proces produkcji ekoskóry wcale nie jest ekologiczny. Choć nie zabija się przy nim zwierząt, to jednak używa się do jej stworzenia ogromnych ilości plastiku i ropy naftowej.

Skóra naturalna czy ekologiczna – co wybrać?

Przechodzimy teraz do kluczowej kwestii, czyli co wybrać. Skóra naturalna czy skóra ekologiczna? Odpowiem, że to zależy. Jest to zależne od Twoich potrzeb, podejścia i produktu, który chcesz nabyć. Lepszym ze względów użytkowych materiałem jest, oczywiście, skóra zwierzęca, ale to właśnie ekologiczny wyrób cechuje się niższą ceną i niekrzywdzeniem zwierząt. Musisz zmierzyć się z tym, jaki proces produkcji bardziej Ci odpowiada.

Wiem, że jest to wybór między młotem a kowadłem, ale jakąś decyzję podjąć trzeba. Choć na świecie dochodzi do prób wykonywania galanterii podobnej do skórzanej z materiałów wegańskich, to jednak nie jest ona szeroko dostępna. Osobiście wybieram skórę naturalną, jeśli chodzi o buty czy kurtki, ponieważ od materiału zależy tu komfort i wygoda noszenia. Jeśli miałbym kupić torbę czy torebkę, postawiłbym na skórę syntetyczną, ponieważ tam brak przewiewności zupełnie mi nie przeszkadza. Plastikowe tworzywo jest bardziej narażone na pęknięcia, więc jeśli chodzi o paski czy portfele, z których dość intensywnie się korzysta, także kupiłbym raczej te wykonane ze skóry naturalnej. Produkty tego typu z ekoskóry trzeba byłoby częściej wymieniać, co też nie sprzyja dobru środowiska ani naszej kieszeni.

8 / 100

One thought on “Skóra naturalna czy ekologiczna – jak je rozróżnić i na jaką warto się zdecydować?”

Dodaj komentarz