Adopcja psa czy kota wymaga odpowiednich środków, regularnych treningów, a czasem też specjalnej opieki. Zwierzę, które przebywa w schronisku, często musi nauczyć się wielu rzeczy, także chodzenia na smyczy. Zapewnienie mu bezpiecznego domu powinno być priorytetem każdej osoby decydującej się na adopcję. W artykule podpowiadam, jak się do niej przygotować?
Jakie typy schronisk wyróżniamy w Polsce?
Schronisko to miejsce, gdzie trafiają zwierzaki, które nie miały szczęścia w życiu. Wydawałoby się, że jest to miejsce tymczasowe, a porzucone koty czy psy szybko znajdują nowych, kochających właścicieli. Niestety, często futrzaki zostają w schronisku przez wiele lat, a niektóre nawet przez całe swoje życie.
W Polsce są dwa typy schronisk:
- publiczne, czyli te, które każda gmina, z obowiązku prawnego musi posiadać, aby odpowiednio zająć się bezdomnymi zwierzętami;
- prywatne, które są tworzone przez fundacje, a często finansowane ze zbiórek oraz przez prywatnych darczyńców i sponsorów.
Ochrona zwierząt z punktu prawnego – jak wygląda?
Zwierzęta nie są uwzględnione w polskim prawodawstwie jako podmioty, które mają prawa. Podlegają one jednak ochronie prawnej. Co to oznacza? Pewne działania, które człowiek wymierza w czworonogi, są nielegalne i surowo karane. Ustawa z sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt zawiera 44 artykuły. Dzieli się na zwierzęta domowe i gospodarskie. Można w niej znaleźć rozdziały, które zajmują się tematem transportu, uboju, a także wykorzystywaniem w przemyśle rozrywkowym.
Co trzeba wiedzieć przed adopcją zwierzaka?
Adopcja psa czy kota to poważna decyzja, nad którą należy zastanowić się dłużej. Zwierzę to nie zabawka na moment, a żywe stworzenie, które potrzebuje odpowiedniej opieki, właściwej diety, towarzystwa i miłości. Na samym początku należy zastanowić się, czy decyzja o włączeniu do rodziny nie zostaje podjęta pod wpływem chwilowego impulsu. Dopiero, jeśli jesteś pewny, że masz środki i czas, na nowego towarzysza, możesz zacząć poważnie zastanawiać się nad tym rozwiązaniem.
Zwierzęta ze schroniska są często straumatyzowane i po przejściach. Jeśli więc nigdy nie miałeś doświadczenia ze zwierzakami, pierwszy pies czy kot ze schroniska może okazać się dla Ciebie bardzo dużym wyzwaniem.
Warto zaopatrzyć się w tematyczne książki, porozmawiać z osobami, które mają doświadczenie w wychowywaniu zwierząt schroniskowych lub skorzystać z profesjonalnej pomocy behawiorysty, który pomoże Ci w tresurze. Taki wydatek sięga jednak co najmniej kilkuset złotych.
Zwierzęta kosztują. Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia karma, zabawki, czy dobrze dobrane wyposażenie to tylko część kosztów. Zwierzak może w pewnym momencie zachorować i będzie potrzebne specjalistyczne leczenie – warto mieć przygotowaną nadprogramową gotówkę na takie okoliczności.
Każdy nowy właściciel czworonoga ze schroniska, powinien mieć świadomość, że opieka nad psem czy kotem to kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Jednak, jeśli ma się świadomość wydatków i odpowiedzialności, danie zwierzakowi miłości i bezpieczeństwa to najlepsze, co można dla niego zrobić.
Jak wygląda adopcja zwierzęcia ze schroniska?
Jeśli jesteś już zdecydowany, wiesz, jak odpowiednio zająć się zwierzęciem, poznałeś się już z wybranym czworonożnym towarzyszem, nie pozostało nic innego, jak dopełnić wszystkich formalności. Procedura adopcyjna wygląda następująco:
- Możesz spotkać się z sytuacją, w której to pracownicy czy wolontariusze schroniska będą chcieli Cię odwiedzić i poznać Twój dom. Nazywa się to wizytą przedadopcyjną, która pozwala sprawdzić Twoje warunki mieszkaniowe – czy na pewno przestrzeń spełnia wymagania potrzebne w procesie adaptacji psa, czy kota. Nie powinieneś jednak martwić się odwiedzinami, ponieważ mają one na celu wyłącznie upewnienie się, że zaplecze jest odpowiednie dla czworonoga. W trakcie wizyty wolontariusz przeprowadzi z Tobą wywiad, aby lepiej Cię poznać, a także opowie Ci nieco o samym zwierzaku, którego adopcję rozważasz.
- Drugim etapem może być jeszcze jedna wizyta, podczas której pracownicy przeprowadzą z Tobą jeszcze jedną rozmowę, aby upewnić się, że zwierzak trafi w dobre ręce.
- Kiedy wszystko pójdzie po myśli pracowników schroniska, przyjdzie czas na podpisanie umowy adopcyjnej. Najczęściej znajdują się w niej informacje dotyczące m.in.:
- miejsca, w jakim będzie przebywało zwierzę;
- działań, które osoba adoptująca powinna podjąć, gdy zwierzak zaginie lub ucieknie;
- obowiązku poinformowania jednostki wydającej pupila w przypadku konieczności uśpienia zwierzęcia;
- wszystkich obowiązków osoby adoptującej zwierzę.
Czym jest dom tymczasowy?
Dom tymczasowy to miejsce, w którym przebywa czworonóg, dopóki nie znajdzie się dla niego nowa rodzina. Psy i koty często nie radzą sobie zbyt dobrze w schronisku, a wiele z tych miejsc jest zdecydowanie przepełniona. Zwierzaki chorujące, szczeniaki, czy psy po dużych traumach i urazach nie są w stanie poradzić sobie w schronisku, a dom tymczasowy stanowi często dla nich jedyny ratunek.
Fundacje i organizacje zajmujące się udzielaniem pomocy zwierzętom szukają osób, które chciałyby otworzyć w swoim miejscu zamieszkania dom tymczasowy dla zagubionych czworonogów. Dzięki temu zwierzęta w takiej przestrzeni mogą poczuć się bezpieczniej i pewniej. Jednak bycie typem organizacji, która przechowuje u siebie zwierzęta na „tymczasie” jest bardzo trudnym i wymagającym zadaniem. Często trafiają do nich trudne psy z różnymi chorobami, a opieka nad nimi nie jest łatwa.
Jak wygląda adopcja zwierzaka z domu tymczasowego?
Prawnymi opiekunami zwierzęcia nie są domy tymczasowe, a jednostki, takie jak schroniska, zajmujące się pomaganiem psom i kotom. Przyjęcie pod swój dach czworonoga wiąże się z wydatkami, które są pokrywane właśnie przez takie instytucje.
Podobnie, tak jak w przypadku adopcji psa ze schroniska, to organizacja zajmuje się przygotowaniem umowy i sprawdzeniem potencjalnych nowych właścicieli. Osoby mające zwierzęta w swoim domu mogą się jednak dogadać z nowymi opiekunami w sprawie przekazania psa. Warto ustalić to na początkowych spotkaniach. Niektórzy opiekunowie z domów tymczasowych dogadują się ze świeżymi właścicielami, aby od czasu do czasu informowali ich, jak pies radzi sobie w nowym otoczeniu.
Znalezienie nowego domu dla czworonoga to często długi proces. Wiele schronisk jest przepełnionych, a nadal nie ma zbyt wielu domów tymczasowych. Adopcja psa to poważna decyzja, z którą wiążą się konsekwencje. Jednak warto mieć na uwadze, że tylko w taki sposób można zapewnić zwierzęciu komfortową przestrzeń.