Odkurzacz bezprzewodowy – jak wybrać i na co zwrócić uwagę? - MrGentleman.pl

Odkurzacze bezprzewodowe to urządzenia, które coraz intensywniej zalewają rynek sprzętów AGD, powoli wypierając standardowe sprzęty. Niektóre z nich sprzątają same, mają wbudowane akumulatory czy ładowalne baterie. Który z nim wybrać i jak znaleźć odkurzacz na miarę swoich możliwości i potrzeb? To prostsze niż Ci się wydaje – wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie, co jest dla Ciebie wyznacznikiem posprzątanego domu.

Odkurzacze bezprzewodowe – jak działają? Czym różnią się od tych tradycyjnych?

Odkurzacze bezprzewodowe, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają dostępu do gniazdka w trakcie sprzątania. Wyposażone są w specjalny akumulator, dzięki któremu całe urządzenie może działać bez podłączenia do prądu. Po skończonym sprzątaniu odkurzacz należy podpiąć do stacji ładującej, aby był gotowy na kolejne odkurzanie.

Patrząc na odkurzacze bezprzewodowe i tradycyjne, różnice są zauważalne gołym okiem. Odkurzacze ładowalne zazwyczaj są pionowe, wyglądem przypominają rozbudowane rury teleskopowe tradycyjnych odkurzaczy. W trakcie sprzątania nic za sobą nie ciągniesz, wszystko ogranicza się do ruchów Twojej dłoni i prowadzenia urządzenia po różnych powierzchniach. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie musisz się martwic o kupowanie worków na zanieczyszczenia. Urządzenia posiadają oczyszczalne pojemniki, które po każdorazowym sprzątaniu można opróżnić.

Odkurzacze bezprzewodowe pozwalają na ograniczenie ilości różnych przedmiotów do sprzątania trzymanych w domu – są to urządzenia wielofunkcyjne. Wielozadaniowe urządzenie najpierw rozprawi się z wszelkim kurzem nawet w szczelinach i trudno dostępnych miejscach, aby za chwile służyć jako mop ciśnieniowy lub parowy. Wymienne rączki pozwalają na sprzątanie sierści zwierząt i włosów, a filtr antyalergiczny gwarantuje pozbycie się drażniących drobnoustrojów.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy a robot sprzątający – czym się różnią?

Wśród odkurzaczy bezprzewodowych można wyróżnić kilka różnych rozwiązań, gdzie jednym z bardziej popularnych jest odkurzacz pionowy. Poza nim na rynku można otrzymać równie popularne roboty sprzątające oraz odkurzacze bateryjne. Pierwsze z nich to samojeżdżące urządzenia, mapujące przestrzeń, którą mają posprzątać, a następnie krążące po mieszkaniu, zbierając paprochy i drobne zabrudzenia. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które nie tolerują odkurzania w żadnym wydaniu. Odkurzacz można włączyć i po prostu wyjść z domu, w dodatku wiele z nich pozwala na sterowanie z poziomu aplikacji. Trzeba jednak pamiętać, aby na podłodze nie zostawić kabli i czegoś, co robot może omyłkowo wciągnąć – już raz miałem okazję patrzeć, jak odkurzacz wspina się w górę okna po długich sznureczkach zasłony.

Jak w każdym wypadku wydajność urządzenia w dużej mierze zależy od jego jakości. Odkurzacz pionowy może być dokładniejszy niż robot z prostego względu – jeśli zauważysz, że coś jest niedokładnie odkurzone, to po prostu przejedziesz jeszcze raz i poprawisz. Gdy odkurzanie podlega kontroli maszyny, to zostaje przez nią uznane za zakończone po odbyciu całej zaplanowanej trasy, bez względu na to, czy po drodze zostały jakieś zabrudzenia, czy nie.

Kolejną opcją są odkurzacze bateryjne, czyli urządzenia z ładowanymi akumulatorami. Bateria jest wyciągana do ładowania, a następnie wsadzana do z powrotem. Często jest to rozwiązanie wykorzystywane w biurach, halach produkcyjnych czy garażach. Odkurzacze przyjmują różne kształty i rozmiary – od małych odkurzaczy ręcznych, świetnie sprawdzających się do tapicerki samochodu, po urządzenia przypominające klasyczne, masywne sprzęty. Świetnie sprawdza się do odkurzenia dużej powierzchni, np. całego piętra biurowego. Dzięki wydajnemu akumulatorowi mają spory zasięg, nieograniczony kablem tak jak tradycyjne wersje.

Odkurzacze pionowe – poręczność i mobilność w świetnej cenie

Dobre odkurzacze pionowe są świetnym rozwiązaniem do domu, aby w łatwy sposób uporać się z zabrudzeniami na podłodze. Dzięki swojej wadze oraz wygodnemu systemowi prowadzenia, odkurzanie przestaje po prostu być męczące. Czas pracy na akumulatorze takiego urządzenia to od 20 do około 60 minut – w sam raz, aby odkurzyć kawalerkę, trzypokojowe mieszkanie, a nawet parterowy dom.

W porównaniu do standardowych odkurzaczy urządzenia bezprzewodowe zaliczają się do wyższej półki cenowej, co nie zmienia faktu, że można znaleźć nawet takie, które kosztują poniżej 1000 zł. Ponadto kupując odkurzacz bezprzewodowy, poza urządzeniem do sprzątania decydujesz się na wygodę (brak kabla), a także często dodatkowe funkcje, jak np. możliwość czyszczenia na mokro czy odkurzanie dla alergików. W cenie zwykłego odkurzacza dostajesz sprzęt, którym możesz odkurzyć, skutecznie pozbyć się sierści z kanapy i drobnoustrojów z dywanu, a na koniec umyć podłogi. Może ten koszt wcale nie jest tak wygórowany?

Odkurzacze ręczne – czym kierować się podczas zakupu?

Jednymi z ważniejszych parametrów bezprzewodowego odkurzacza jest jego moc oraz czas pracy. Od silnika zależy siła ssania, która przyspiesza pracę. Jeśli cały brud jest wciągany od razu, ogranicza się powtórki i przejeżdżanie po danym miejscu kilkukrotnie. Aby siła silnika w pełni przekładała się na moc ssania, zwróć uwagę na sposób wykończenia urządzenia. Wszelkie nieszczelności, niedokładne dopasowanie zbiornika na kurz czy ruchomość w miejscach, gdzie nie powinno jej być, będą wpływać na nie tylko na komfort użytkowania, ale i, co gorsza, na wydajność. Ponadto odkurzasz, bo zależy Ci na zlikwidowaniu brudu i kurzu z powietrza – ciężko będzie to zrobić, jeśli nieszczelny filtr zatrzymuje tylko część zanieczyszczeń w urządzeniu.

Podczas wyboru odkurzacza zwróć także uwagę, na jaki czas pracy pozwala jednorazowe ładowanie. Im większy metraż do odkurzenia, tym robi się to istotniejsze – żeby odkurzyć ponad 70 mkw. potrzeba znacznie więcej czasu w porównaniu do kawalerki. Nie oszukujmy się, nie ma nic gorszego, niż rozładowana bateria, gdy akurat został ostatni pokój do odkurzenia. Nie wspominając o mopowaniu – podłogi mokre w połowie domu, a Ty czekasz, aż akumulator się naładuje. W ten sposób tracisz czas, a przecież takie urządzenia są po to, aby go zaoszczędzić. Żeby dobrze wybrać czas pracy akumulatora elektroszczotki, sprawdź, ile mniej więcej czasu zajmuje Ci odkurzenie mieszkania czy umycie podłóg. Z odpowiednio dobranym odkurzaczem pionowym nie poświecisz go więcej, więc wiesz już, co będzie dla Ciebie odpowiednie.

Jak już wcześniej wspominałem, odkurzacze pionowe posiadają ogrom funkcji, które jednak zazwyczaj nie dotyczą wersji podstawowej. Przed zakupem zastanów się, czy w Twoim wypadku potrzebne są mocniejsze parametry, czy wymienne części – możesz w łatwy sposób zaoszczędzić i nie zagracać domowej przestrzeni. Może jest coś, na czym szczególnie Ci zależy w danym modelu, bo ułatwi sprzątanie po zwierzętach, albo pozwoli sprzątać tam, gdzie zazwyczaj było to utrudnione. Warto zainwestować we własną wygodę, z pewnością nie pożałujesz.

Dosyć banalną rzeczą i w pierwszej chwili uważaną za zupełnie zbędną, może być dołączany w zestawie uchwyt ścienny. Dzięki niemu można zaoszczędzić sporo miejsca, montując go np. w szafie. Po zakończonym sprzątaniu, po prostu odwieszasz urządzenie, które czeka na ponowne użycie. Dobrze, aby w pobliżu znajdowała się także stacja dokująca – najbardziej irytującym uczuciem jest, to gdy chcesz szybko odkurzyć, po czym okazuje się, że po ostatnim razie ktoś nie naładował akumulatora. Ty czujesz frustrację, podłogi są nieodkurzone, a wystarczyło wpiąć ładowarkę do gniazdka.

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Filtr wodny to element, który może przypaść do gustu alergikom oraz posiadaczom zwierząt. Tradycyjny odkurzacz zasysa brud powietrzem, które trafia do pojemnika, a następnie przechodząc przez filtry, opuszcza urządzenie. W przypadku filtra wodnego pojemnik na kurz zastępuje zbiornik wody. Kurz i małe zanieczyszczenia trafiają do cieczy, stają się ciężkie i pozostają w pojemniku, a powietrze ulatuje w postaci pary wodnej. Przewaga filtra wodnego opiera się na ilości zatrzymywanych w filtrze zanieczyszczeń. Ponadto para wodna działa niczym nawilżacz pomieszczeń. Niektórzy, aby jeszcze spotęgować efekt miękkiego powietrza, wkrapiają do filtra kilka kropel olejku zapachowego, przez co przyjemna mgiełka roznosi się po całym domu.

Ponadto zbiornik wody w wielu modelach łączy się z funkcją prania i czyszczenia dywanów, co jest ogromnym ułatwieniem w utrzymaniu porządku oraz uniknięcia rozwoju alergenów. Dzięki wymiennym końcówkom wyczyścisz w ten sposób podłogi, dywany, zasłony czy poduszki ozdobne, rozprawiając się ze zbędnymi drobnoustrojami.

Decydując się na odkurzacz z filtrem wodnym, weź pod uwagę jego moc. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, jednak im silniejszy napęd, tym większą wydajność urządzenia; co ciekawe, więcej mocy sprawia, że odkurzacz staje się bardziej wydajny i energooszczędny w porównaniu z odkurzaczami ze zwykłymi filtrami. Pracując na urządzeniu o mniejszym silniku, możesz poczuć się rozczarowany efektami, a właściwie ich brakiem.

Odkurzacz pionowy to urządzenie, które z pewnością przypadnie Ci do gustu. Nowowczesny design, do tego wygodna obsługa, która pozwala na mało męczące sprzątanie i nieobciążanie kręgosłupa – komfort łączy się ze skutecznością i zaoszczędzonym czasem.

9 / 100

Dodaj komentarz