Jaki mikrofon wybrać do nagrywania podcastu?

Spis treści

Mikrofony tak jak każdy inny rodzaj sprzętu elektronicznego to bardzo pojemna kategoria sprzętu. By dokonać właściwego wyboru, trzeba zwrócić uwagę na blisko dziesięć elementów ich specyfikacji technicznej. Pomogę Ci w podjęciu decyzji o jego kupnie, pokazując, na co one wpływają. Ułatwi Ci to tworzenie profesjonalnych nagrań, dzięki którym Twoje podcasty będą cieszyć się dobrą jakością.

Ile osób będzie rozmawiać przez mikrofon?

Pierwszą cechą, po której można rozróżnić mikrofony, jest tryb odbioru dźwięku. Żeby właściwie dobrać urządzenie do nagrywania podcastów, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rozmowy chcesz przez nie prowadzić. Dla przykładu, jeśli masz zamiar nagrywać wyłącznie swoje wypowiedzi, wystarczy Ci urządzenie jednokierunkowe, nazywane również kardioidalnym. Sprzęt tego typu sprawdzi się też w przypadku prowadzenia transmisji, np. z własnych rozgrywek na portalach takich jak Twitch lub YouTube.

Jeśli planujesz tworzyć podcasty, do których będziesz zapraszał gości, niezbędny okaże się mikrofon dwukierunkowy lub dookólny. Pierwszy z nich rejestruje głosy dwóch osób siedzących naprzeciwko siebie. Drugi wychwytuje dźwięki w promieniu 360°, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić konwersacje z większą grupą rozmówców. Co ważne, wiele modeli zdolnych jest do nagrywania w kilku trybach. Moim zdaniem najlepiej kupić właśnie taki uniwersalny sprzęt.

Gdzie nagrywane będą podcasty?

Dobór mikrofonu do podcastów powinieneś uzależnić także od miejsca, w którym będziesz nagrywał audycje. Część modeli nadaje się do tworzenia podcastów w zamkniętych studiach nagraniowych, z kolei inne sprawdzają się w terenie. To z kolei wpływa na to, jak odporne na działanie warunków zewnętrznych będzie dane urządzenie.

Jeśli chcesz prowadzić swoje monologi lub konwersacje w pomieszczeniu, zdecyduj się na mikrofon pojemnościowy. Tego rodzaju sprzęt charakteryzuje się wysoką czułością na dźwięki. Dzięki temu ani Ty, ani ewentualni zaproszeni rozmówcy nie będą musieli przesadnie podnosić głosu. Z zalety, jaką jest dobre oddawanie barwy mowy i innych dźwięków, będziesz zadowolony jeszcze bardziej, jeśli zamierzasz rejestrować swój śpiew lub grę na instrumencie.

Wysoka czułość mikrofonów pojemnościowych przestaje jednak być zaletą, gdy trzeba wyjść na zewnątrz. Jeżeli Twoim celem jest prowadzenie podcastów w otwartej przestrzeni, wybierz model dynamiczny. Rejestruje on mniej szumów, co pozwoli ograniczyć pojawiające się w tle podmuchy wiatru i szum liści. Taki mikrofon słabiej wychwyci również odgłosy z oddali, np. rozmowy innych osób czy dźwięk silnika jakiegoś pojazdu. Dodatkowym plusem urządzeń dynamicznych jest wyższa odporność na warunki atmosferyczne takie jak wilgoć.

Na jakie pasmo przenoszenia i impedancję postawić?

W specyfikacji technicznej mikrofonu znajdziesz deklarowane przez producenta pasmo przenoszenia i impedancję. Pierwszy z tych parametrów oznacza zakres odtwarzanych dźwięków. Im większy on jest, tym lepiej sprzęt radzi sobie z rejestrowaniem niskich i wysokich tonów. Najlepszym wyborem jest przedział między 20 Hz a 20 kHz. W tych granicach mieści się zdolność do odbierania dźwięków przez człowieka.

Istnieją też mikrofony o szerszym paśmie przenoszenia niż 20 Hz i 20 kHz. Docenią je osoby o wrażliwym słuchu. Nadają się przede wszystkim do podcastów, w których dużą rolę odgrywa muzyka. Możesz zdecydować się na taki model, jeśli np. planujesz prowadzić podcasty dla melomanów.

Z kolei impedancja to wartość liczona przy pomocy wartości Ohm (Ω). Określa ona opór elektryczny, jaki stawia mikrofon wzmacniaczowi, którym w tym przypadku jest komputer. Nie ma określonej granicy, od której dane urządzenie jest lepsze od innego. Najlepiej, by opór był po prostu jak najniższy. W ten sposób unikniesz zniekształceń dźwięku, które mogłyby się pojawić w przypadku wyboru mikrofonu o impedancji zbyt wysokiej w stosunku do możliwości komputera.

Jakie dodatki dokupić do mikrofonu?

Przygotowanie profesjonalnego podcastu wymaga ograniczenia niepożądanych dźwięków, o które łatwo także w pomieszczeniu. Z tego powodu zastanów się nad dokupieniem do mikrofonu statywu. Stabilnie stojący sprzęt będzie po prostu znacznie wygodniejszy w użyciu. Trzymanie go w ręce jest problematyczne, szczególnie w trakcie tworzenia dłuższych nagrań. Do tego zyskasz dodatkowe możliwości ustawienia go w optymalnej dla Ciebie pozycji.

Niezależnie od tego, czy masz zamiar nagrywać podcasty w domu, studiu czy na zewnątrz, przyda Ci się pop filtr. Montuje się go przed mikrofonem. Jego zadaniem jest tłumienie głosek zwarto-wybuchowych takich jak P, B, T, D, K i G. O tym, jak ważne to akcesorium przekonasz się podczas odsłuchu nagrania. Brak pop filtra sprawi, że dźwięki te będą brzmiały nieprzyjemnie.

Dobry sprzęt to uniwersalny sprzęt. Zasada ta dotyczy również mikrofonów. Przed zakupem sprawdź więc, jakie złącza obsługuje wybrany przez Ciebie model. Egzemplarze do raczej amatorskich nagrań są wyposażone w cyfrowe złącza USB, USB-C lub jack. Ich zaletą jest możliwość łatwego podpięcia do niemal każdego komputera. Profesjonalne urządzenia mają zamiast tego analogową wtyczkę XLR. Zapewnia ona wyższą jakość dźwięku, ale wymaga dokupienia interfejsu audio, który z kolei podłącza się do komputera za pomocą slotu USB.

Jaki program do podcastów wybrać?

Kolejny przydatny dodatek do mikrofonu będzie nieocenioną pomocą dla fizycznego sprzętu. Dzięki niemu Twoje podcasty będą bardziej profesjonalne. Wystarczy, że zainstalujesz na komputerze jedną ze specjalnych aplikacji. Niektóre możesz pobrać z internetu za darmo. Inne mają bardziej rozbudowaną wersję płatną. Istnieją też programy wyłącznie płatne. Z tego powodu przed instalacją zwróć uwagę, jakie funkcje oferuje dana aplikacja oraz które z nich faktycznie Ci się przydadzą.

Rozbudowane oprogramowanie do podcastów daje dostęp m.in. do suwaków ułatwiających pogłaśnianie lub wyciszanie rozmów. Wiele z nich pozwala także na usuwanie szumów z już zarejestrowanych nagrań i dodawania podkładów muzycznych. Program do podcastów może ponadto ułatwić zdalne łączenie się z gośćmi rozmawiającymi przez telefon lub czat wideo.

Możliwe, że masz zamiar tworzyć podcasty, w których jeden mikrofon nie wystarczy. W takim przypadku sprawdź, ile urządzeń możesz z nim zintegrować. Istnieją aplikacje zdolne do obsługi np. trzech czy czterech sztuk sprzętu. Pamiętaj przy tym, że programy często są kompatybilne z modelami od danych producentów. Zasada ta dotyczy też komputerów. Nie wszystkie mają swoje warianty zarówno na system operacyjny Windows, jak i macOS.

Ile warto wydać na mikrofon do podcastów?

Na koniec pozostawiłem odpowiedź na pytanie, od którego równie dobrze mógłbym zacząć swoje porady. Z mikrofonami jest jak z każdym innym sprzętem elektronicznym. Możesz kupić bardzo tanie urządzenie albo wydać wiele setek złotych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z podcastami, moim zdaniem nie musisz przepłacać. Na profesjonalny sprzęt dla dziennikarzy lub streamerów przyjdzie czas, gdy już rozwiniesz działalność swojego kanału.

Uważam jednak, że nie warto też przesadzać w drugą stronę. Tani sprzęt (nie tylko mikrofony) może sprawiać problemy. Tak, czasem udaje się zdobyć świetny model w zaskakująco niskiej cenie. Mimo to lepiej nie ryzykować. W przypadku pierwszego mikrofonu do podcastów złotym środkiem będzie wydanie około 300-400 zł. W tej kwocie dostaniesz urządzenie o dość rozbudowanej funkcjonalności i rejestrujące dźwięk w akceptowalnej jakości. Co więcej, na tej półce cenowej znajdziesz nawet mikrofony z dodatkami takimi jak np. fabryczny pop filtr.

Jak widzisz, wybór odpowiedniego mikrofonu do podcastów to nie taka prosta sprawa. Przed zakupem będziesz musiał zwrócić uwagę na wiele aspektów, które wpłyną na jakość Twoich nagrań. Jeśli będą profesjonalne, bez wątpienia szybciej znajdziesz wierne grono słuchaczy. Tego właśnie Ci życzę, mając nadzieję, że w sukcesie pomogą Ci moje porady.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy