Choć o anime w przestrzeni medialnej nie mówi się zbyt dużo, to rysunkowe produkcje z Kraju Kwitnącej Wiśni mają wielu fanów i w Polsce, i na całym świece. Każdy zna takie klasyki jak Pokémon, Naruto, Death Note, One Piece czy Dragon Ball, ale warto zwrócić uwagę na najnowsze produkcje, które zachwycają swoim poziomem i kunsztem. Oto moje zestawienie najlepszych tytułów anime z ostatnich kilku lat!
Demon Slayer
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba to produkcja, która zadebiutowała w 2019 roku. Powstała na podstawie mangi autorstwa Koyoharu Gotouge. Jej głównym bohaterem jest Tanjirō Kamado – chłopak walczący z demonami, które wcześniej zamordowały całą jego rodzinę. Jedyną ocalałą z masakry została siostra bohatera, która sama zyskała demoniczne moce.
Pierwszy sezon okazał się ogromnym sukcesem – kolejnym krokiem twórców stał się pełnometrażowy film. Tytuł przerósł najśmielsze oczekiwania i pobił chyba wszystkie możliwe rekordy finansowe. To najlepiej zarabiający japoński film, jaki powstał kiedykolwiek. Poza tym anime doczekało się także drugiego sezonu, a już niebawem zadebiutuje trzecia część serii. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana japońskich animacji!
Ranking of Kings
Ranking Królów, czyli po japońsku Ousama Ranking, to anime, którego pierwowzorem jest manga stworzona przez Sōsuke Tōkiego. Ekranizacja zadebiutowała w sezonie jesiennym 2021 roku, a widzowie niemal od razu okrzyknęli ją tytułem roku. Główny bohater historii to mały książę Bojji. Jest głuchy i nieporadny, lecz ciąży na nim obowiązek objęcia tronu królewskiego w przyszłości, więc musi się starać, aby sprostać arystokratycznym wyzwaniom. W tym pomocny okazuje się tajemniczy cień, z którym jest w stanie się porozumieć.
To mega wciągająca historia, która zdecydowanie ma przed sobą świetlaną przyszłość w świecie anime. Studio Wit zapowiedziało już kolejne części tytułu o małym księciu.
Kaguya-sama: Love Is War
Ten tytuł na pozór może niekoniecznie wydawać się pozycją skierowaną do dorosłych facetów, ale jak wiadomo – pozory mylą. Komedia romantyczna o nastolatkach na podstawie mangi, której autorem jest Aka Akasaka, to zdecydowanie topka ostatnich lat. Debiut tej pozycji miał miejsce w 2019 roku i do tej pory anime doczekało się trzech sezonów oraz filmu.
Serial opowiada o losach członków samorządu uczniowskiego w liceum, do którego uczęszczają przede wszystkim uczniowie z wyższych sfer. Główny wątek skupia się na zakochanych w sobie Kaguyi i Miyukim. Sęk w tym, że mimo gorącego uczucia żadne z nich nie chce się do niego przyznać. Ich zawstydzające przygody i zwroty akcji komentowane przez sarkastycznego narratora to gwarancja dobrej zabawy.
Chainsaw Man
Autorem mangi, na podstawie której powstało anime Chainsaw Man, jest Tatsuki Fujimoto. Produkcja zadebiutowała jesienią 2022 roku. Głównym bohaterem serialu jest młody mężczyzna o imieniu Denji. Ze względu na kłopoty finansowe musi trudnić się zabijaniem demonów. Wskutek pewnego tragicznego wydarzenia spaja się ze swoim niezwykłym psem – Pochitą. Od tamtej pory może zmieniać się w przerażającą hybrydę człowieka, czworonoga i piły łańcuchowej.
To anime pełne akcji wymieszanej z brutalnością i sporą ilością krwi. Serial aż kipi od nawiązań do klasyków zachodniego kina, takich jak np. Pulp Fiction. Na docenienie zasługuje świetna ścieżka dźwiękowa, w której udział wzięli m.in. muzycy pracujący przy Demon Slayerze i Ousama Ranking.
Atak Tytanów
Shingeki no Kyojin to anime, którego pierwszy sezon zadebiutował co prawda w 2013 roku, ale po serii epizodów nastała kilkuletnia przerwa. Obraz powrócił w 2017, aby już regularnie dostarczać widom kolejne odsłony tytułu. Fabułę anime doskonale streszcza jego tytuł, ponieważ serial opowiada o tytanach, którzy zaatakowali ludzkość. Głównym bohaterem serii jest Eren, który ma z potworami osobiste rachunki do wyrównania.
Jujutsu Kaisen
Protagonistą tego anime jest Yuuji – licealista, który dołącza do klubu okultystycznego. Cechą charakterystyczną Yuujiego jest niezwykła siła, znacznie wyróżniająca go na tle innych uczniów. Jego przynależność do kółka okultystycznego zmienia jego życie o 180 stopni. Punktem zwrotnym jest kontakt ze specyficznym talizmanem.
Anime powstało na podstawie mangi Gege Akutamiego. To mroczna historia dla miłośników ciężkich klimatów i historii o niezwykłych mocach. Odcinki najlepiej ogląda się nocą, bo nabierają wtedy jeszcze mroczniejszej atmosfery. Drugi sezon ma zadebiutować w lipcu 2023 roku. Ja czekam z niecierpliwością!
Spy X Family
Twórcą mangi Spy X Family jest Tatsuyi Endō. Anime na podstawie komiksów pojawiło się na ekranach w kwietniu 2022 roku. Fabuła opiera się na ciekawej konwencji szpiegowskiej – główny bohater jest tajnym agentem, który musi wykonać wymagającą misję. Wymagającą, ponieważ na jej potrzeby jest zmuszony założyć fałszywą rodzinę. W tym celu adoptuje córkę i znajduje sobie żonę, której praktycznie nie zna.
Widzowie szybko dowiadują się, że zarówno przybrana córka Anya, jak i świeżo upieczona żona Yor, mają tajemnice, które czynią je wyjątkowymi. Każdy z bohaterów ukrywa swoje prawdziwe oblicze, aby jak najdłużej utrzymać się w fałszywej rodzinie, której motywacje i perypetie są coraz bardziej zawiłe. Tych postaci nie da się nie lubić, a ich kolejne przygody związane z tajną misją są niezwykle wciągające. W 2023 roku ma pojawić się nie tylko drugi sezon produkcji, ale również film.
Odd Taxi
Odd Taxi z 2021 roku to anime nietypowe zarówno ze względu na historię, jak i na formę. Wizualnie nie przypomina klasycznych japońskich seriali, a to być może dlatego, że głównymi bohaterami są zwierzęta. Najważniejszą postacią jest mors-taksówkarz Odokawa. W każdym odcinku widz śledzi jego rozmowy z kolejnymi pasażerami. Ni stąd, ni zowąd, trafia w samo centrum sprawy kryminalnej z udziałem swoich klientów.
Odd Taxi polecam każdemu – nie tylko fanom anime. Swoim klimatem produkcja nieco przypominała mi serial BoJack Horseman. Być może to ze względu na zwierzęce postacie, a być może na aurę, którą roztacza główny bohater. Gęsta atmosfera rozmów Odokawy i Tokio nocą sprawiają, że ten tytuł musi trafić na Twoją listę pozycji do obejrzenia.
Vinland Saga
Teraz tytuł dla miłośników klimatów historycznych. Twórcą mangi jest Makoto Yukimura, a serial na jej podstawie zadebiutował w 2019 roku. Opowiada o młodym wikingu, Thorfinnie, który staje się najemnikiem, pracującym dla mordercy swojego ojca. Planuje pomścić zmarłego i wymierzyć sprawiedliwość. To dobra pozycja dla fanów wikingów, przepełniona walkami na miecze i niesłabnącymi emocjami.
Violet Evergarden
Autorką noweli, na której podstawie powstało to anime, jest Akiko Takase. Violet Evergarden to serial z 2019 roku, którego główną bohaterką jest tytułowa postać. Młoda dziewczyna nie odczuwa żadnych emocji i zaczyna pracę jako tzw. samozapamiętująca lalka. Jej codziennym obowiązkiem jest pisanie listów w imieniu swoich klientów.
Utalentowana Violet zamiast rąk ma protezy, które stanowią pozostałość po jej wojskowej przeszłości. Zdolność dziewczyny do ubierania w słowa wszystkiego, co chcą przekazać nadawcy listów, zachwyca odbiorców. Czy uda jej się pojąć potęgę uczuć? Odpowiedź na to pytanie możesz poznać, oglądając zarówno anime, jak i film.
Mam nadzieję, że któraś z moich propozycji Cię zainteresowała. Oczywiście, liczę na to, że podzielisz się wrażeniami w komentarzu. Miłego seansu!