pozytywne wibracje

Masz w swoim gronie osobę, która wprost emanuje pozytywną energią i optymizmem? Jest charyzmatyczna i jak każdy ekstrawertyk ładuje baterie poprzez kontakt z ludźmi? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz do czynienia z typem sangwinika. A może sam nim jesteś? Przekonaj się, jakie są cechy charakterystyczne tego typu osobowości. Sprawdź również, w jakich zawodach sprawdzi się taki temperament i jak obchodzić się z nim w życiu prywatnym.

Cztery typy osobowości według Hipokratesa

Teorię na temat temperamentów stworzył Hipokrates już w czasach starożytnych. Wyróżnił cztery odmienne typy i – co ciekawe – klasyfikował je na podstawie cieszy, która znajduje się w owych czterech różnych typach organizmu. To właśnie ona odpowiada za temperament. Nazwy zostały zaczerpnięte z języka greckiego i odpowiednio oznaczają: sangius – krew, phlegma – flegma, chole – żółć i melas chole, czyli czarna żółć. Na podstawie tych określeń powstały nazwy typów osobowości – sangwinik, flegmatyk, choleryk i melancholik. Koniec już tej krótkiej powtórki z historii, czas wyjaśnić, jakie cechy ma sangwinik.

Typowe cechy sangwinika

Sangwinik to jeden z typów osobowości, które rzadko się spotyka, jednak z pewnością zapisuje się w pamięci. Jest niezwykle energiczny, wprost emanuje pozytywnym nastawieniem do życia. To niepoprawny optymista, który chętnie spędza czas na mówieniu, czy to o sobie, czy o innych. Po prostu jest niezwykle gadatliwy, dlatego też łatwo go odróżnić w tłumie od innych temperamentów. Uwielbia opowiadać anegdotki, dzielić się z innymi własnymi doświadczeniami.

Z nim na pewno nie skończą się tematy do rozmowy, bo zawsze wyciągnie jakiegoś asa z rękawa. Co więcej, ma bardzo swobodne podejście do życia. Nie znosi rutyny, cechuje go także duże poczucie humoru. Sangwinik lubi być w centrum uwagi. Na spotkaniach towarzyskich czuje się jak ryba w wodzie, głównie dzięki swojej ekstrawertycznej naturze, która ładuje baterie poprzez kontakt z ludźmi.

A jak to ma się do pozostałych typów osobowości? Ekstrawertyczne podejście do życia łączy go z cholerykiem. Różnica między sangwinikiem a cholerykiem polega na tym, że ten pierwszy przyciąga uwagę swoim optymizmem i dobrą energią życiową, a choleryk zjednuje ludzi poprzez swoje przywódcze podejście. Jest zdeterminowany w działaniu i nie poddaje się tak łatwo, jak sangwinik. Flegmatyk również jest pozytywnie nastawiony do życia, ale przez swój introwertyzm, jest bardziej spokojny i wyciszony, nastawiony na słuchanie innych, a nie mówienie. Zupełnie odmiennym od sangwinika typem osobowości jest melancholik. W tym przypadku trudno doszukać się jakiejkolwiek linii porozumienia, ponieważ melancholików uważa się za nieco wycofanych pesymistów, z predyspozycjami do perfekcjonizmu.

Zalety i wady sangwinika

Jak w przypadku każdego temperamentu, u sangwinika można dostrzec mocne i słabe strony. Wśród zalet zdecydowanie można wymienić:

  • lekkość w podchodzeniu do problemów dnia codziennego – sangwinicy są raczej niekonfliktowi i nie chowają urazy. Szybko wybaczają innym kąśliwe uwagi, ponieważ zwyczajnie w świecie lubią ludzi i przebywanie z nimi.

  • duża energia życiowa – już samo przebywanie z sangwinikiem może poprawić nawet najgorszy dzień. Jego naturalny i niewymuszony sposób bycia jest niezwykle zaraźliwy, dzięki czemu łatwo zjednuje sobie ludzi. Charyzma go nie opuszcza na żadnym kroku.

  • optymistyczne nastawienie do życia – sangwinik nie szuka dziury w całym, lubi działać i przebywać z ludźmi. Jest to przykład dobrego kumpla, który dba o relacje z innymi, sam wychodzi z inicjatywą spotkania i cechuje się otwartością na nowe znajomości.

Mogłoby się wydawać, że sangwinik to najbardziej pożądany typ osobowości. Jest idealnym wzorem do naśladowania, niemalże chodzącym ideałem i kimś, kogo pragnie się mieć w swoim towarzystwie. Jednak rzeczywistość nie jest tak kolorowa i nawet ten pełny optymizmu typ ma pewne wady. Należą do nich:

  • skłonność do koloryzowania i ubarwiania opowieści – sangwinicy uwielbiają być w centrum uwagi, przez co czasami nieco nagną rzeczywistość, byleby tylko przyciągnąć innych do siebie. Nie oznacza to, że są fałszywi lub kłamią, po prostu nieco wyolbrzymiają niektóre sprawy. Niestety niektórym taka postawa może wydawać się zbyt „na pokaz”.

  • brak konsekwencji w działaniu – sangwinik uwielbia nowe wyzwania, ale jednocześnie szybko się nudzi. Nie znosi monotonii i przeważnie przy wyborze zadań nie kieruje się tym, co trzeba zrobić w tym momencie, tylko tym, co jemu samemu się spodoba. Są również nieco niezdyscyplinowani i brakuje im zmysłu organizacyjnego. Są typowym wolnym duchem, który robi co chce. Oczywiście pewnie domyślasz się, że w życiu codziennym nie jest to atut.

  • samolubność i egocentryzm – czasami może się wydawać, że sangwinicy myślą tylko o sobie. W końcu to oni są w centrum zainteresowania, opowiadają o swoich przeżyciach i odczuciach i rzadko potrafią się wsłuchać w cudze potrzeby.

Jak postępować z sangwinikiem w życiu codziennym?

Wady i zalety sangwinika należy zaakceptować, nawet gdy jego cechy charakteru nie przypadają nam specjalnie do gustu. Zresztą, tak należy postępować w przypadku każdego z czterech temperamentów. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście i sposób komunikacji. Skoro sangwinik lubi mówić o sobie i być w centrum uwagi – pozwól mu na to. Nie obawiaj się jednak zwrócić mu uwagi, gdy nieco przeholuje w swym egocentrycznym podejściu. Sangwinicy przeważnie się nie obrażają, dlatego przyjmą Twoją radę i nie będą chować urazy.

A jak wyglądają relacje partnerskie z sangwinikiem? Co ciekawe, przeciwieństwa często się przyciągają i łączą w pary. Co prawda o wiele częściej dotyczy to choleryka i flegmatyka – z jakiegoś powodu te dwa typy osobowości, choć odmienne, potrafią ze sobą współżyć. W przypadku sangwinika może on być jednak zbyt męczący dla typowego melancholika. Niemniej, w związku pewne cechy sangwinika mogą znacząco przeszkadzać. Zbyt często mówi o sobie, przez co potrafi zaniedbywać potrzeby drugiej osoby. Łatwo również zapomina o złożonych obietnicach, nie celowo, ale dlatego, że akurat coś innego przykuło jego uwagę. W ramach rekompensaty może odwdzięczyć się spontanicznymi, romantycznymi gestami, ciekawą wycieczką i po prostu miłym spędzaniem czasu.

Idealna praca dla sangwinika – jaką ścieżkę kariery wybrać?

Sangwinik to osoba pogodna i kreatywna. Wśród cech osobowości dominuje niezwykła charyzma – dzięki niej potrafi skupiać na sobie uwagę i porywać tłumy. Czy przyszedł Ci już jakiś zawód na myśl? Moje pierwsze skojarzenie to urodzony polityk. Ma „dobrą gadkę”, ciekawe opowieści i czuje się swobodnie wśród ludzi.

Nie trzeba go jednak od razu wysyłać do zgrupowań politycznych, ponieważ spokojnie znajdzie zatrudnienie (i przy tym satysfakcję z pracy) w wielu innych zawodach. Bardzo chętnie spędza czas w otoczeniu innych ludzi, stąd wynikają jego naturalne predyspozycje do pracy na stanowiskach, które opierają się na kontakcie z klientem. Będzie bardzo dobrym przedstawicielem handlowym, sprzedawcą, animatorem lub trenerem personalnym. Dobrze będzie się czuł także jako prezenter telewizyjny czy prowadzący programy typu reality show. Na rozmowach kwalifikacyjnych robi przeważnie dobre pierwsze wrażenie i wydaje się idealnym kandydatem. Jest jednak małe „ale”.

Wady sangwinika uaktywniają się także na polu zawodowym. Ich przełożeni muszą pamiętać, że bardzo szybko się rozkojarzają lub zwyczajnie nudzą wykonywaną pracą, jeżeli jest w niej choć odrobina rutyny. Mają także problem z samodzielnym organizowaniem sobie pracy i zarządzaniem własnym czasem, przez co często oddają zadania po terminie. Lubią rozmawiać, dlatego w pracach zespołowych potrafią przegadać połowę czasu przeznaczonego na dany projekt.

Typ osobowości czy typ temperamentu – jak to rozróżnić?

Na sam koniec zostawiłem nieco naukowego aspektu. Często używamy sformułowania temperament i osobowość wymiennie (nawet sam w tym wpisie tak robię). Jednak czy na pewno słusznie? Według badaczy zajmujących się badaniem owego tematu używamy błędnie tych dwóch określeń. Temperament to element naszej osobowości. Rodzimy się z nim, jednak nie oznacza to, że jest niezmienny. Z kolei osobowość jest kształtowana pod wpływem kultury i społeczeństwa, w jakich się wychowujemy. Jest to jednak mała ciekawostka ode mnie, którą możesz kiedyś zabłysnąć w towarzystwie, szczególnie gdy jesteś typowym sangwinikiem.

Sangwinik to optymista, w swoim działaniu często idzie na żywioł i uwielbia bycie w centrum uwagi. Masz w swoim gronie taki typ temperamentu? Teraz już wiesz, jak należy z nim postępować. A może sam jesteś sangwinikiem? W takim razie masz powód do radości, bo należysz do grona osób wiecznie młodych duchem. Pamiętaj tylko, czy czasami bardziej zwracać uwagę na myśli i odczucia innych.

12 / 100

Dodaj komentarz