Uczą się nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy często decydują się w swoim życiu nawet na kilkukrotne przebranżowienie. Zresztą przyswajanie nowych rzeczy wcale nie musi wynikać z konieczności zmiany pracy, bo wiedza przydaje się zawsze. Samodoskonalenie jest jeszcze piękniejszą perspektywą w momencie, gdy masz do tego odpowiednie narzędzia i to na wyciągnięcie ręki. Jak czerpać z technologii, aby wesprzeć swoją naukę?
Technologia i nauka, czyli połączenie (prawie) idealne
Nie ma co ukrywać, postęp technologiczny ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony dociera do Ciebie zbyt dużo nieprzefiltrowanych informacji, jesteś zmęczony, przebodźcowany i przez to ciężko skupić się dłużej na jednej rzeczy. Z drugiej potrzebną wiedzę ma się dosłownie na wyciągnięcie ręki, wszystko da się wygooglować w kilka sekund i uczyć się, czerpiąc pełnymi garściami z zasobów internetowych.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne są więc na wagę złota w momencie, kiedy chcesz przyswoić jakąś nową umiejętność. Wszystko za sprawą praktycznie niczym nieograniczonego dostępu do informacji, po które możesz sięgnąć w każdej chwili i w dowolnie wybranym miejscu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żebyś uczył się chińskiego podczas jazdy pociągiem albo programowania w trakcie wakacji na Bali.
Informacji jest cała masa i możesz korzystać z nich do woli. Jednak w nauce nie chodzi o to, żeby zalać się lawiną faktów, newsów i stwierdzeń, które niekiedy są ze sobą sprzeczne i w gruncie rzeczy nie przełożą się na podwyższenie Twoich kompetencji. Jak to wypośrodkować, aby technologia stała się sprzymierzeńcem w drodze do samorealizacji? Myślę, że najważniejszy w tym wszystkim będzie balans, umiar oraz czerpanie wiedzy z odpowiednich źródeł.
Takich źródeł wydaje się naprawdę wiele, w tym wiele kursów, szkoleń, e-booków, podcastów, programów itp. Nauka z takimi narzędziami jest nie tylko przyjemna, ale i skuteczna, pod warunkiem że masz w sobie wystarczająco samodyscypliny i motywacji. A dobrze ją mieć, bo uczymy się przez całe życie i warto robić to dobrze, czyli produktywnie.
Czego można nauczyć się dzięki technologii?
Technologia to bardzo wiele narzędzi, możliwości i sposobów na skuteczną naukę. Nowe umiejętności przydają się w biznesie i w rozwoju kariery, ale nie tylko. Wiedza i wysokie kompetencje to także droga do niezależności i spełnienia własnych aspiracji.
Nauka nowego języka wraz z aplikacją
Jeśli planujesz naukę nowego języka lub podszkolenie tego, który już w jakimś stopniu opanowałeś, polecam Ci pobrać dedykowaną temu aplikację. Chyba najpopularniejszą z apek tego typu jest Duolingo, ale znajdziesz również mnóstwo innych. Z niektórych możesz korzystać darmowo, jednak w zamian zostaniesz zasypany reklamami, dlatego polecam skorzystać z wersji premium.
Dużym atutem takiego narzędzia są stosunkowo krótkie i praktyczne lekcje, które możesz w każdej chwili przerwać, a następnie wrócić do nich, gdy będziesz mieć trochę wolnego czasu. Dodatkowo uczysz się zarówno pisać, jak i wymawiać słowa, a wszystko ułatwia Ci przyjemny dla oka, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs.
Kursy i szkolenia online
Internet to ogromna baza szkoleń i kursów, które odbywają się za pośrednictwem różnych platform, a także social mediów. W tym przypadku możesz się nauczyć praktycznie wszystkiego – wystarczy, że weźmiesz udział w odpowiednim wydarzeniu.
To świetna okazja do tego, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i nauczyć się czegoś od ludzi ze swojej branży. Warto raz na jakiś czas zerknąć okiem na LinkedIn, ponieważ to właśnie tam bardzo często publikowane są informacje o planowanych kursach, szkoleniach i spotkaniach online.
Świat internetu i technologii stoi otworem również dla tych, którzy chcą całkowicie zmienić swoją branżę. Przykładowo, jeśli postanowisz, że w tym roku stawiasz swoje pierwsze kroki w IT, możesz zapisać się na jeden z bootcampów. Jest to kurs prowadzony przez specjalistów pokazujących programowanie (albo inne związane z IT umiejętności) od tej praktycznej strony, która faktycznie przyda się w pracy. To też okazja do zrobienia pierwszego projektu i umieszczenia go w swoim portfolio.
Darmowe materiały wideo
Żeby wesprzeć się technologią podczas nauki, wcale nie musisz inwestować w płatne kursy (choć często warto). Na początku swojej przygody z jakimś zagadnieniem zacznij od oglądania materiałów publikowanych na YouTube. W ten sposób możesz np. sprawdzić, czy grafika komputerowa jest czymś dla Ciebie albo podszkolić swoje umiejętności mówcy dzięki obserwacji wystąpień innych ludzi.
Planery i kalendarze online
Jak już wspomniałem, nauka wymaga dużej samodyscypliny, dlatego warto wspomóc się również w tym aspekcie. Przydatnym narzędziem są w tym przypadku planery i kalendarze cyfrowe np. w wersji mobilnej. Możesz wykorzystać je do sporządzenia harmonogramu dnia i ustawić odpowiednie powiadomienia o lekcjach języka albo jakimś kursie.
Lekka i przyjemna nauka z podcastami
Nie zapominaj o podcastach, które są źródłem wiedzy z naprawdę wielu dziedzin, a także świetnym narzędziem w rozwijaniu swoich zainteresowań. Taki sposób nauki jest wygodny i z zasady mało wymagający – po prostu włącz podcast podczas jazdy samochodem, spaceru albo gotowania.
Możliwości sztucznej inteligencji
Ostatnio bardzo głośno o sztucznej inteligencji i chatbocie ChatGPT. Nie bez powodu, bo to narzędzie potrafi praktycznie wszystko. Za jego pośrednictwem możesz szybko znaleźć niezbędne Ci definicje, materiały dostępne online albo po prostu tytuły książek. Warto też poprosić ChatGPT o wyjaśnienie jakiegoś zagadnienia albo zasięgnąć porady, jak zacząć naukę obsługi danego programu i gdzie szukać tutoriali oraz szkoleń.
Muzyka sprzyjająca skupieniu
Na koniec wspomnę jeszcze o muzyce, którą również masz na wyciągnięcie ręki. W zależności od gatunku wybrana ścieżka dźwiękowa może sprzyjać Twojemu skupieniu, pobudzać kreatywność albo relaksować. Osobiście polecam Ci spróbować pracy lub nauki z muzyką klasyczną. W sieci bez problemu znajdziesz także specjalne składanki, które pomogą zaprogramować Twój umysł tak, abyś był maksymalnie skoncentrowany.
Technologia i nauka to duet idealny pod warunkiem, że korzystasz z zasobów cyfrowych w umiejętny sposób. Serdecznie zachęcam Cię do przetestowania którejś z powyższych metod, bo naprawdę warto. Masz przecież możliwość zmiany branży, opanowania nowego programu albo rozwijania swojego hobby podczas podróży, z własnego domu albo gdziekolwiek indziej.