Podcast jako rozrywka towarzysząca – dlaczego słuchamy podczas sprzątania czy jazdy autem?

Spis treści

sluchanie podcastow

Coraz więcej osób rezygnuje z radia na rzecz podcastów. Do ich popularności z pewnością przyczynia się duża swoboda, jaką dają, bo to odbiorca decyduje o ich treściach. Osłuchuje się je zazwyczaj, jadąc samochodem, gotując i robiąc codzienne porządki. Dlaczego tak świetnie sprawdzają się jako rozrywka towarzysząca?

Kilka słow o podcastach

Podcasty są już na tyle powszechną formą, że ciężko znaleźć osobę, która o nich nie słyszała. Jest to pewnego rodzaju audycja dostępna dla słuchaczy za pośrednictwem internetu.

Podcasterzy poruszają przeróżne tematy. Począwszy od biografii znanych postaci, poprzez zagadnienia z zakresu historii czy nowinki ze świata show-biznesu, aż po opowieści o brutalnych zbrodniach w ramach gatunku true crime.

Wybór jest naprawdę ogromny, wobec czego każdy ze słuchaczy znajdzie coś, co może go zainteresować. Wystarczy, że ma przy sobie telefon komórkowy i pobierze odpowiednią platformę np. Spotify, Soundcloud czy po prostu YouTube.

Początki podcastingu datuje się na 2000 rok. Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój tej dziedziny. Obecnie występują one w różnych formach. Są wykorzystywane m.in. do promocji marek, kreowania wizerunku, edukacji albo rozrywki.

Mogą być prowadzone przez jedną osobę, być formą wywiadu, luźnych rozmów albo pewnego rodzaju stand-upu. Ostatnio coraz popularniejszy staje się również format łączący dźwięk z obrazem, czyli podcasty w formie materiałów wideo.

Podcasty, czyli urozmaicenie codziennych czynności

Słuchanie podcastów to ciekawa forma spędzania czasu, którą można potraktować jako rozrywkę albo sposób na zdobywanie wiedzy. Jednocześnie nie jest na tyle absorbujące, żeby wymagało całkowitego porzucenia innych czynności.

Możesz słuchać różnych programów podczas spaceru z psem, biegania, jazdy samochodem, sprzątania czy gotowania. Pobranie podcastów na telefon to także świetny sposób na miłe spędzenie długiego lotu. Potrzebujesz do tego wyłącznie urządzenia mobilnego. 

Poszerzanie wiedzy o nowinkach z branży, zgłębianie historycznych ciekawostek, nauka gotowania i długo by tak jeszcze wymieniać, ale właśnie to da się osiągnąć dzięki podcastom. Każdą z tych rzeczy możesz robić w praktycznie dowolnym miejscu i o dowolnej porze, jednocześnie nie rezygnując z wykonywania innych czynności.

W szczególności, jeśli na dany moment zajmujesz się czymś powtarzalnym i monotonnym, jak np. sprzątanie. Nie musisz wtedy wytężać swojego umysłu ani maksymalnie się skupiać. Zamiast tego najlepiej poświęcić uwagę na to, co Cię interesuje, a tym samym uczynić wykonywanie codziennych obowiązków przyjemnością.

Z kolei w przypadku jazdy autem podcasty mogą być remedium na problemy ze skoncentrowaniem się na drodze. W szczególności, kiedy jedziesz w pojedynkę i nie masz z kim rozmawiać, łatwo jest o zmęczenie oraz znużenie. Słuchanie treści, które Cię ciekawią, pomaga zachować skupienie.

Co więcej, warto spojrzeć na podcasty jako formę rozrywki albo źródło wartościowych informacji w sytuacjach, które uniemożliwiają wykonywanie innych czynności. Przykładowo kilka godzin spędzonych w pociągu, gdy słuchasz ciekawej audycji, może przyczynić się do poszerzenia horyzontów lub zainspirowania się czyjąś historią.

Podcasty – jaką tematykę poruszają?

Nie powinieneś mieć żadnego problemu ze znalezieniem pozycji, która przypadnie Ci do gustu, ponieważ obecnie w branży działa mnóstwo świetnych podcasterów. Możesz wybrać coś od jednego z polskich twórców albo zdecydować się na audycje anglojęzyczne. Tak czy inaczej, powinieneś zacząć od wyboru tematyki, jaką jesteś zainteresowany.

Chcesz posłuchać o prawdziwych zbrodniach i sprawach kryminalnych? Nie ma problemu, sięgnij po twórczość Marcina Myszki, czyli Kryminatorium, Karoliny Anny albo jeśli wolisz coś po angielsku – format In The Dark.

Jeśli interesują Cię podcasty w formie wywiadów, możesz sprawdzić np. Imponderabilia Karola Paciorka, WojewódzkiKędzierski albo Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów. Fanom ciekawostek ze świata nauki spodobają się natomiast m.in. Gwiazdozbiry Adama Adamczyka i Radosława Kosarzyckiego oraz Nauka To Lubię Tomasza Rożka.

Nie brakuje także pozycji dla osób, które szukają motywacji do działania i chcą postawić na samorozwój. Warto sprawdzić twórczość podcasterów poruszających zagadnienia z obszaru psychologii albo sięgnąć po formaty przydatne podczas nauki języków obcych.

Ponadto podcasty są dobrym sposobem na podnoszenie kompetencji zawodowych i stymulowanie rozwoju swojej kariery. Znajdzie się coś dla przedstawicieli zarówno branży IT, e-commerce, jak i HR czy finansowej. W zasadzie niezależnie od tego, w jakim sektorze pracujesz, ktoś na pewno stworzył o tym audycję i być może jest on godny uwagi.

Taka forma rozrywki towarzyszącej to metoda na urozmaicenie monotonnych czynności oraz przyswajanie wartościowej wiedzy w przystępny i przyjemny sposób. Słuchasz podcastów podczas jazdy samochodem czy raczej stawiasz na radio?

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy