remont

Remonty nie należą raczej do naszych ulubionych zadań. Bałagan i wydawanie ogromnych sum pieniędzy zdecydowanie nie kojarzą się dobrze. Czasami jednak nie ma innego wyjścia i nasze mieszkanie musi zamienić się w budowlane pobojowisko. Warto odpowiednio się do tego przygotować, aby uniknąć rozczarowań i dodatkowych kłopotów. Dziś podpowiem Ci, na co trzeba być gotowym, w a także kiedy zacząć remont, jak wybrać fachowców i jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności. Zapraszam serdecznie!

Remont mieszkania – na co się przygotować?

Jeśli planujesz remont mieszkania, musisz przygotować się na najgorsze. Oczywiście, wiele zależy od tego, na jaką skalę są to prace, na jakich fachowców trafisz i ile to będzie trwało, ale jednak remont to zawsze niezłe wyzwanie. Od wielu małżeństw słyszy się, że skoro przeżyli razem remont, to przeżyją już wszystko. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Czemu tak się dzieje? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, remont zaburza nam życiową przestrzeń. Nie możemy pójść normalnie do łazienki, bo podłoga jest zburzona, zlew odłączony lub nie ma jeszcze nowego lustra. Remont każdego pomieszczenia sprawia, że nie możemy robić czegoś jak dotychczas. Przez to wzrasta w nas frustracja i czujemy się poddenerwowani, co oczywiście odbija się na relacjach z domownikami.

Po drugie, zwykle okazuje się, że podczas remontu wychodzą kolejne rzeczy, które koniecznie trzeba naprawić. Czasami podczas remontowania uszkadza się coś innego, np. kabel czy rurę w ścianie, i koszt oraz czas przeprowadzenia naprawy zwiększają się. Poza tym dochodzi kwestia związana z wydatkami, a remonty mogą naprawdę wiele kosztować. Materiały budowlane w ostatnim czasie właściwie cały czas drożeją. Samo wykonanie usługi również nie jest tanie, a z fachowcami nierzadko bywa bardzo różnie. O dobrych i wykwalifikowanych pracowników dość trudno. A jeśli się ich już znajdzie, okazuje się, że nie mają terminów. Ciągłe opóźnienia, rosnące ceny i nerwy sprawiają, że szykując się do remontu, naprawdę trzeba przygotować się psychicznie.

Kiedy zacząć remont?

Aby odpowiedzieć na to, kiedy zacząć remont, powiem Ci najpierw, w jakim czasie nie zaczynać. Nigdy, ale to przenigdy nie zaczynaj remontu przed świętami. Pełno gości, prace w kuchni, sprzątanie, nerwy związane z przygotowywaniem dwunastu potraw czy gotowaniem jajek… Uwierz mi, nie chcesz dokładać do tego montowania nowych mebli ani fugowania kafli. Poza tym okazuje się, że ludzie często decydują się na remont przed świętami, aby babcia czy ciocia zobaczyły, jaką nową lodówkę czy sofę do salonu sobie kupili. Terminy są bardzo napięte, a na meble czeka się wtedy o wiele dłużej. Nie warto pchać się w te remontowe kolejki. Znacznie lepiej rozpocząć remont np. wczesną jesienią. Oczywiście, czas zależy też od ilości prac koniecznych do wykonania. Jeśli czekają Cię kilkumiesięczne zmiany i reorganizacja całej przestrzeni mieszkalnej, można zacząć wcześniej, by wyrobić się do świąt. Jednak znaczna większość remontów np. jednego czy dwóch pomieszczeń powinna zamknąć się w okresie jesiennym, a nawet szybciej.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Aby przeprowadzić remont jak najsprawniej, warto go dobrze zaplanować. Zacznij od zbierania inspiracji, rozmów z domownikami i dokładnego opracowania projektu. Da się to zrobić samodzielnie, ale warto też poprosić o pomoc architekta, który wskaże wiele ciekawych rozwiązań. Konkretna wizja na dane pomieszczenie pozwoli Ci łatwiej znaleźć potrzebne materiały czy elementy wyposażenia. Czasami do różnych prac zatrudnia się rozmaitych fachowców, dlatego trzeba zaplanować kolejność poszczególnych etapów. Na pierwszy ogień muszą pójść prace najcięższe, typu wyburzanie i przebudowa ścian czy zrywanie tynków lub podłóg. Jeśli to konieczne, następnie czas na wymianę instalacji elektrycznej czy rur. Później warto wykończyć kolejno sufity, ściany i podłogi, aby móc finalnie przejść do montowania mebli, żyrandoli i wszelkich niezbędnych sprzętów. Powodzenia!

Zabezpieczenie mieszkania przed remontem

Czasami remont obejmuje całe mieszkanie, a niekiedy jedynie jakąś jego część. W tym drugim przypadku szczególne ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń. Remont jednego pokoju może spowodować uszkodzenia lub zanieczyszczenia innych pomieszczeń, np. podczas wnoszenia materiałów czy sprzętów. Gdy remont wymaga wiercenia czy polerowania szlifierką, w mieszkaniu będzie pełno pyłu. Zdejmij z półek wszelkie elementy, które mogą się zakurzyć i schowaj je gdzieś, gdzie bezpiecznie przeczekają remont. Dzięki temu łatwiej Ci będzie później posprzątać.

Jeśli nie remontujesz podłóg ani okien, koniecznie zaklej je folią ochronną. Na podłogę sprawdzą się także porozkładane kartony, które posklejasz ze sobą taśmą. Cokolwiek, byle nie niszczyć tych powierzchni. Wszelkie meble, a w szczególności np. materiałowe sofy, przykryj folią malarską. Do mocowania folii przyda Ci się taśma malarska, która jest bezpieczna nawet dla pomalowanych ścian. Aby jak najbardziej zminimalizować transport pyłów i kurzu, warto pozaklejać także przejścia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.

Ekipa remontowa – pytania i wskazówki

Teraz już wiesz, jak przygotować się do remontu mieszkania. Czas na bardzo, ale to bardzo istotną kwestię, czyli wybór ekipy remontowej. Jak znaleźć dobrych fachowców? Najlepiej jest zacząć od szukania wśród znajomych i rodziny. Zapytaj swoich bliskich, czy nie korzystali z takich usług lub może znają kogoś, kto mógłby taki remont wykonać. Firmy z polecenia zaufanych osób są sprawdzone i w miarę pewne. Jeśli nikt nie ma Ci nic do zaoferowania, zacznij od szukania w sieci, ale tu koniecznie posiłkuj się realnymi opiniami innych klientów. Nie zawsze takowe można znaleźć, więc najlepiej spotkać się z przedstawicielem danej ekipy i z nim o tym porozmawiać.

Przede wszystkim zapytaj go o czas trwania i koszt remontu. Dowiedz się, czy pracują na podstawie umów, bo spisanie takowej jest koniecznością. Zapytaj, co w sytuacji, gdy prace remontowe się przeciągną i ile osób będzie zajmowało się renowacją w Twoim mieszkaniu. Samo zaproszenie fachowca do domu może dać Ci spory ogląd na to, czy zachowuje się on profesjonalnie i czy ma pojęcie o wykonywanej pracy. Jeśli zaproponuje ciekawe rozwiązania, podpowie, jak można coś wykonać, czy zasugeruje jakieś zmiany – najprawdopodobniej zna się na rzeczy. Warto porozmawiać z kilkoma robotnikami, aby porównać oferty i wybrać opcję najlepszą dla siebie.

Miej na uwadze to, że podczas remontu bardzo często zdarzają się nieprzewidziane wydatki. Przygotuj się zarówno na to, jak i na psychiczne zmęczenie tym, co dzieje się wokół. Koniecznie uzbrój się w cierpliwość i wiedz, że wszystko, co złe, kiedyś przemija. Efekty remontu są tego warte!

13 / 100

Dodaj komentarz