Meble niezbędne są nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również gospodarczych (m.in. piwnica, spiżarnia), garażach czy warsztatach. Regały i półki pozwalają zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniach gospodarczych w sposób funkcjonalny. Można wykonać je samodzielnie, najlepiej z drewna. Wygodniej i bezpieczniej wybrać jednak gotowe meble z tworzywa sztucznego, a zwłaszcza solidne regały metalowe – wciskane lub skręcane.
Regały metalowe skręcane i wciskane
W zależności od potrzeb i preferencji osoba zdecydowana na regały metalowe do pomieszczeń gospodarczych, warsztatów i garaży może wybierać pomiędzy meblami wciskanymi i skręcanymi. Czym się one charakteryzują?
- Regał metalowy wciskany – składany przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi. Regał wciskany jest prosty w montażu. Odbywa się to za pomocą specjalnych zaczepów, a użytkownik ma możliwość szybkiej zmiany układu półek w zależności od wysokości przechowywanych przedmiotów. Meble wciskane dają też możliwość przymocowania do ściany. To zasadne, ponieważ regał przykręcony do przegrody zapewnia maksimum bezpieczeństwa i eliminuje ryzyko przewrócenia.
- Regał metalowy skręcany – może utrzymać duży ciężar, natomiast jest trudniejszy w montażu, ponieważ wymaga dokręcenia śrub i użycia odpowiednich narzędzi. Instalacja jednego regału może zająć nawet kilkadziesiąt minut i często przydaje się do tego druga osoba. Nie jest to proces trudny i skomplikowany, natomiast wymaga pewnej precyzji istotnej dla stabilności mebla. Regał daje też możliwość przykręcenia do ściany i dopasowania rozstawu półek do wymagań i rozmiaru przechowywanych przedmiotów. Zaletą regałów metalowych skręcanych jest też możliwość demontażu i przetransportowania w inne miejsce.
Niezależnie od rodzaju regałów metalowych – wciskane czy skręcane – to meble stabilne i solidne, doskonałe do magazynów, warsztatów, sklepów, garaży, piwnic czy spiżarni, a nawet biur.
Jak wybrać regał metalowy do warsztatu, garażu czy pomieszczenia gospodarczego?
Wybór regału metalowego to sprawa indywidualna. Należy zdecydować o rodzaju mebla, wymiarach i nośności. Znaczenie ma też stosunek ceny do jakości oraz marka. Co jeszcze jest istotne?
- Materiał – najczęściej stelaże są wykonane ze stali pomalowanej ekologiczną farbą proszkową. Półki regałów mogą być z materiału MDF.
- Nośność – większą mają metalowe regały skręcane, natomiast w zależności od modelu półka mebla ma udźwig na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów (np. 40 kg, 170 kg, 300 kg, 400 kg). Regał z półkami o większym udźwigu jest bardziej uniwersalny, natomiast też droższy, dlatego należy uwzględnić potrzeby i przeznaczenie mebla.
- Wymiary – standardowy regał ma wymiary 180 × 90 cm, natomiast producenci oferują modele o zróżnicowanych gabarytach (np. 180 × 90 cm, 195 × 100 cm, 180 × 180 cm, 150 × 75 cm). Różnorodność dotyczy także głębokości regału (40 cm, 50 cm, 60 cm). W sprzedaży są też dostępne regały o niestandardowej konstrukcji (np. narożne).
- Bezpieczne dla żywności – ważne zwłaszcza przy regałach z przeznaczeniem do piwnic i spiżarni.
- Liczba półek – przy zaliczeniu górnego blatu regały metalowe najczęściej mają cztery lub pięć półek do przechowywania przedmiotów.
Cechy dobrego regału metalowego:
- stalowa konstrukcja zabezpieczona przed korozją;
- nóżki wykończone tworzywem sztucznym dla zabezpieczenia podłogi przed porysowaniem;
- półki o dużej nośności z metalu lub MDF;
- możliwość konfiguracji rozstawienia półek;
- możliwość przymocowania do ściany.
Montaż regałów metalowych skręcanych i wciskanych
Przed montażem modeli skręcanych należy przygotować narzędzia i akcesoria (dwa klucze płaskie, najczęściej w rozmiarze 10, poziomica, wkrętak). Instalacja wygląda inaczej w zależności od modelu, natomiast najczęściej należy rozpocząć od rozłożenia nóżek i przymocowania półek mocowanych na śruby. Następnie mocuje się dwie nogi po drugiej stronie półek i na wszystkie cztery nogi zakłada plastikowe nakładki. Dla stabilności konstrukcji pod półkami trzeba też przymocować kątowniki (w tylnej i bocznej części półki po jednej stronie regału).
Szybciej i prościej zmontować można regał metalowy wciskany z półką metalową. Do instalacji wykonawca potrzebuje przede wszystkim młotka i poziomicy. Pierwszym etapem prac jest mocowanie półki ze specjalnymi wycięciami do zaczepów znajdujących się w nodze mebla – najpierw do jednej nogi, następnie do drugiej. Później mocuje się kolejną półkę, a po złożeniu całego regału umieszcza plastikowe stopki od spodniej części nóg, ustawia konstrukcję i wzmacnia półki uderzeniami młotka (nie bezpośrednio w półkę, ale przez materiał ochronny – np. kawałek drewna czy tworzywa). Dalsze etapy to dołączenie kolejnych elementów nóg mocowanych specjalnymi łącznikami, wzmocnienie konstrukcji uderzeniami młotka i montaż następnych półek także dobijanych młotkiem.
Regały metalowe wciskane mogą być wyposażone w płyty MDF. Do montażu regału potrzeba młotka, poziomicy i wkrętaka. Montaż należy rozpocząć od złączenia dwóch nóg krótkimi łącznikami ze specjalnymi otworami pasującymi do haczyków na nogach i wzmocnienia mocowania poprzez dobicie młotkiem. Później należy zamocować i dobić łączniki długie. Następny etap to montaż kolejnych nóg i ponowne wzmocnienie konstrukcji łącznikami krótkimi i długimi, a także wspornikami umieszczanymi pod blatami płyt MDF. Dla stabilności połączenia końce wsporników należy zagiąć pod kątem 180 stopni. Po przymocowaniu plastikowych nóżek od spodniej części należy rozmieścić półki z MDF.
Montaż regałów metalowych można wykonać samodzielnie, a przy meblach skręcanych przy asyście drugiej osoby. Natomiast należy pamiętać, że niewłaściwy montaż niezgodny z instrukcją skutkuje utratą gwarancji. Dlatego zawsze należy to robić zgodnie ze wskazówkami producenta. Niezależnie od rodzaju mebla złożony regał należy też przymocować do ściany, co zapewni większą stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.