Dlaczego warto kontrolować stan języka? - MrGentleman.pl

Wydaje Ci się, że Twój język wygląda dzisiaj inaczej? Nie bagatelizuj tego! Zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej mogą wskazać na chorobę ogólnoustrojową, bardziej lub mniej poważną. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, czy nie dzieje się tam coś niepokojącego. Podobnie, jak i w obrębie skóry zmiany w obszarze jamy ustnej mogą być spowodowane przez czynniki pierwotne lub wtórne. Często mają one ścisły związek z dietą. W przypadku alergii są, to plamy lub bąble, natomiast stanom niedoborowym towarzyszą zmiany zanikowe błony śluzowej. Te ostatnie mogą towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym. Charakterystyczny obraz w jamie ustnej mogą też dawać zatrucia metalami ciężkimi.

Antybiotyki, flora bakteryjna, a język

W jamie ustnej mogą manifestować się niedobory pokarmowe spowodowane złym wchłanianiem konkretnych składników bądź niezoptymalizowaną dietą. Niektóre powszechnie stosowane leki, szczególnie antybiotyki oddziałują na florę bakteryjną jelit, prowadząc do hamowania syntezy witamin. Szczególnie istotne są niedobory witamin z grupy B oraz żelaza, ponieważ statystycznie najczęściej dają objawy ze strony błony śluzowej jamy ustnej.

Niedobór witamin może być widoczny w całej jamie ustnej

Niedobór samej witaminy B2 występuje rzadko. Najczęściej w wyniku niedoboru białek, niedobór obejmuje również witaminę B1 oraz PP. Zmiany w tym przypadku lokalizują się na języku oraz wargach. Język przybiera charakterystyczne cechy: jest zaczerwieniony i wygładzony. Mogą pojawić się niewielkie owrzodzenia. Dodatkowo objawom ze strony języka może towarzyszyć zapalenie kątów ust, popularnie nazywane zajadami.

Z kolei niedobór witaminy PP jest przyczyną już zespołu objawów zwanego pelagrą. Zmiany tutaj też dotyczą głównie języka. Początkowo jest bardzo zaczerwieniony, bolesny i obrzękły, pokryty czarno – brązowym nalotem. Następnie staje się błyszczący, jakby „polakierowany”. Zejściem tego stanu jest język z głębokimi bruzdami. Opisanym objawom mogą towarzyszyć niedokrwistość oraz niedobory innych witamin.

Zapalenie języka przy niedokrwistości

Asyderoza, czyli niedokrwistość, jest efektem niedostatecznej podaży bądź upośledzonego wchłaniania żelaza. Ze strony jamy ustnej występują takie objawy jak: zapalenie kątów ust, zapalenie języka, uczucie pieczenia. Język początkowo jest zaczerwieniony, a w kolejnych etapach choroby ulega wygładzeniu. Jest, to związane z zanikiem brodawek, które fizjologicznie znajdują się na powierzchni języka. Może pojawić się także uczucie pieczenia i palenia w gardle i przełyku.

Zmiany zanikowe błony śluzowej jamy ustnej obserwuje się w zespołach zaburzeń wydzielania śliny oraz cukrzycy.

Nie panikuj! Zmień dietę!

Właściwie skomponowana dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe powinna stanowić nieodłączny element leczenia chorób jamy ustnej. Odgrywa, to istotną rolę nie tylko w przypadku próchnicy, ale także chorób przyzębia, czy błony śluzowej. Odpowiednia dieta pomaga opóźnić zmiany zanikowe błony śluzowej jamy ustnej związane z procesem starzenia się organizmu.

Dodaj komentarz