Czy warto zdecydować się na tablet graficzny?

Spis treści

wybor tabletu

Smartfony, laptopy, tablety, komputery, smartwatche, a teraz jeszcze tablety graficzne… Do czego tak naprawdę służy gadżet, który podbija serca coraz większej liczby osób? Postanowiłem przyjrzeć się temu urządzeniu, by sprawdzić, czy jest to coś dla każdego, czy może jedynie dla miłośników grafiki. Jeśli jesteś ciekaw, czy warto kupić tablet graficzny, jakie są jego rodzaje i jak wybrać odpowiedni model dla siebie – zapraszam do lektury!

Czym jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny to sprzęt, na który składa się przede wszystkim tzw. obszar roboczy i rysik zwany piórkiem. Urządzenie to służy głównie do tworzenia grafik, ale nie tylko. W pewnym sensie pełni on funkcję myszy komputerowej. Podłącza się go bowiem do komputera, a gdy rysuje się po nim dołączonym do zestawu długopisem, efekty widać na monitorze. Niektóre modele mają też ekran same w sobie, dzięki czemu nie musisz spoglądać na komputer, żeby widzieć to, co udało Ci się narysować. Urządzenie jest w stanie precyzyjnie rejestrować zarówno ruchy rysika, jak i ich siłę czy kąt, przez co za pomocą tabletów graficznych da się tworzyć nawet najbardziej skomplikowane prace.

Jednak może Cię zdziwię, ale sprzęt ten nie służy jedynie do rysowania. Można w nim tworzyć mapy, obrabiać zdjęcia czy zapisywać notatki. Przejrzałem z ciekawości ofertę kilku czołowych sklepów internetowych z elektroniką i muszę przyznać, że różnorodność modeli jest naprawdę spora. Wśród tych urządzeń można znaleźć zarówno sprzęty dla profesjonalnych grafików czy twórców komiksów, jak i dla dzieci, którym nowoczesny tablet ma zastąpić kartkę i kredki. Myślę, że to właśnie mnogość zastosowań wpływa w dużej mierze na popularność tych urządzeń.

Tablet graficzny – rodzaje

Wśród tabletów graficznych można wyróżnić kilka rodzajów urządzeń. Jeśli poznasz je wszystkie, łatwiej będzie Ci wybrać sprzęt dopasowany do własnych potrzeb. Oto co możesz znaleźć na półkach w sklepach:

  • tradycyjny tablet graficzny – model, który trzeba podłączyć do komputera, aby widzieć na ekranie efekty swojej pracy. Wyposażony jest zawsze w ołówek, którym rysuje się po obszarze roboczym;

  • tablet graficzny z ekranem LCD – bardziej zaawansowana wersja poprzednika, ponieważ zawiera dodatkowo własny ekran LCD. Oznacza to, że nie trzeba go podpinać do komputera, aby widzieć, co się tworzy. Taki tablet może być też bezprzewodowy i zwykle ma też różnego rodzaju guziki do sterowania np. rodzajem kursora;

  • notatnik cyfrowy – to najmniej złożony model tabletu graficznego, który pozwala na tworzenie odręcznych notatek czy rysunków bez marnowania papieru. Muszę przyznać, że wrażenie na mnie zrobił też taki notatnik, na którym kładzie się zwykłą kartkę i notuje się specjalnym długopisem z tuszem, a pod spodem urządzenie zapisuje wszystko w chmurze. Wtedy masz swoje notatki i na papierze, i w wersji elektronicznej. Robi wrażenie, co nie?!

Komu przyda się tablet graficzny?

Trzeba przyznać, że tablet graficzny to nie jest urządzenie pierwszej potrzeby dla wszystkich. Na co dzień korzystać z tabletu graficznego mogą oczywiście osoby fachowo zajmujące się grafiką. Precyzja, z jaką można tworzyć obrazy na powierzchni tabletu, jest serio imponująca. Sprawdzi się nawet w najbardziej szczegółowych portretach czy komiksach. Kreatywny umysł artysty w połączeniu z nowoczesnym tabletem może zapewne stworzyć rzeczy, których nawet nie mogę sobie teraz wyobrazić. Jednak profesjonaliści korzystają z wysoce zaawansowanych urządzeń, a na rynku nie brakuje przecież prostszych sprzętów.

Zwykły użytkownik może używać tabletów graficznych np. do retuszu zdjęć czy do hobbystycznego rysowania w wolnym czasie. Chyba każdy lubił rysować, jak był mały, więc to może być naprawdę przyjemny sposób na rozrywkę w domu czy w trasie. Co do amatorskiego rysowania, to przestrzeń robocza jest idealnym zamiennikiem kartek dla dzieci. Wiadomo, że nie należy odbierać dziecku dostępu do kredek, pisaków i kartek, ale chociaż część dzieł warto zastąpić takimi w wersji cyfrowej, chociażby ze względów ekologicznych. Tablet daje możliwość notowania, więc jest super dla studentów czy nawet w pracy. Możesz na nim zapisywać ważne informacje w trakcje spotkań biznesowych itp.

Jak wybrać tablet graficzny?

Podczas wyboru tabletu graficznego dla siebie, zwróć uwagę takie parametry jak:

  • rozmiar powierzchni roboczej;

  • typ urządzenia;

  • precyzję nacisku rysika;

  • dostępne oprogramowanie.

W zależności od wybranych parametrów cena sprzętu może być bardzo różna. I nie mówię tutaj o różnicach kilkuset złotych, ale nawet kilkunastu tysięcy. Podstawowe, najprostsze tablety graficzne na promocjach znajdziesz za około 100 złotych. Zaawansowane modele do tworzenia animacji mogą kosztować nawet około 20 kawałków.

Czy warto kupić tablet graficzny?

Myślę, że na pytanie, czy warto kupić tablet graficzny, najlepiej odpowiesz sobie sam. Mam nadzieję, że przedstawiłem Ci wszystko w wyczerpujący sposób. Moim zdaniem to fajny gadżet nawet jeśli nie zajmujesz się grafiką zawodowo. Testowanie nowych urządzeń jest wciągające, a w tym przypadku możesz podzielić się sprzętem nawet z dzieciakami. Prosta obróbka zdjęć czy tworzenie jakichś postaci może być przyjemną opcją na wolny wieczór i pozwala nieco się oderwać.

Tablety graficzne są dość proste w obsłudze, więc raczej każdy szybko się odnajdzie. A jeśli planujesz zająć się grafiką zawodowo, ale jeszcze się nie odważyłeś, sądzę, że tablet graficzny to doskonałe rozwiązanie. Szczególnie gdy jest wyposażony w ekran, ale nie tylko.

11 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy