meski gabinet

Gabinet w domu ma wiele plusów, ponieważ pozwala zaoszczędzić na wynajmie lokalu i innych formalnościach. Jego aranżacja powinna umożliwiać pracę w komfortowych warunkach, dlatego jego istotnymi elementami są: wygodne biurko oraz fotel, oraz odpowiednie drzwi pokojowe, które będą stanowiły barierę między strefą prywatną, a zawodową. 

Od czego zacząć aranżację gabinetu w domu?

Rozpoczynając aranżację gabinetu w domu, należy przede wszystkim zastanowić się, w jakim stylu ma być on urządzony. Do wyboru jest wiele różnych możliwości — od klasycznych wnętrz przez nowoczesne aż po industrialne. Obecne trendy opierają się na prostocie i minimalizmie, a czasami wręcz surowości. Wybór stylu gabinetu jest uzależniony wyłącznie od preferencji osoby, która będzie w nim przebywać. Jednak jest to pierwszy aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę, aby później dopasować do niego meble, kolorystykę, podłogi czy drzwi pokojowe, w taki sposób, aby całość prezentowała się spójnie.

Drzwi pokojowe — ważny element każdego gabinetu

Kiedy wybór padnie już na konkretny styl wnętrza, należy zdecydować się na kolor ścian, podłóg oraz drzwi pokojowych. Warto wiedzieć, że odcień, który będzie dominował w gabinecie, może mieć wpływ na nastrój osób, które będą w nim przebywać. Dobrze jest więc postawić na neutralne kolory takie jak biel, szarość lub beż i ewentualnie wzbogacać wnętrze dodatkami.

Aranżacja funkcjonalnego biura nie może obejść się bez zastosowania odpowiednich drzwi wewnętrznych, które powinny wpisywać się w stylistykę pomieszczenia. Rozmiar skrzydeł powinien być dostosowany do wielkości gabinetu. Najczęściej wybierane są modele o szerokości 80 cm i wysokości 2 m, ze względu na to, że jest to najbardziej powszechny wymiar. Jednak podczas urządzania swojego biura można wybrać nieco większe skrzydła, dzięki czemu zyska ono szczególny charakter. Jakość wykonania drzwi wewnętrznych jest szczególnie ważna, ponieważ to od niej zależy ich trwałość i wytrzymałość.

Drzwi pokojowe powinny być solidne, aby skutecznie odizolować miejsce pracy od strefy domowej. Należy zwrócić uwagę na ich materiał, który może chronić lepiej lub gorzej przed dźwiękami dochodzącymi z innych pomieszczeń. Najczęściej stosowane surowce to drewno i materiały drewnopodobne. Powinny korespondować z kolorem ścian i podłóg, aby całość aranżacji gabinetu była spójna. Warto zwrócić uwagę również na ramy drzwiowe i ościeżnice — do wyboru są metalowe lub drewniane. W obu przypadkach ich montaż jest prosty.

Meble do gabinetu

Sercem każdego gabinetu jest biurko. Należy je dostosować do wybranej przez siebie aranżacji. Do wyboru są modele proste lub kątowe. Te pierwsze charakteryzują się blatem na planie prostokąta, dlatego też oferują dużą powierzchnię roboczą. Z kolei te drugie umieszczane są w rogu pomieszczenia, dzięki czemu można przy ich pomocy wykorzystać miejsca, które są czasami problematyczne w aranżacji. Do wyboru są meble z prawdziwego drewna lub oklein syntetycznych. W biurze biznesmena te pierwsze dzięki fakturze sęka i eleganckiej kolorystyce zapewnią lepsze walory estetyczne. Jeśli jednak pomieszczenie urządzone jest w nowoczesnym stylu, wówczas proste, białe lub drewniane biurko przypominające stół będzie się najlepiej komponować.

Drugim elementem, który jest niezwykle ważnym wyposażeniem gabinetu, jest fotel. Warto wybrać model, który będzie nie tylko pasował do aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim będzie bardzo wygodny. Powinien posiadać możliwość regulacji wysokości w taki sposób, aby zagwarantować osobie na nim siedzącej prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Oparcie fotela powinno posiadać możliwość regulacji krzywizn oraz zagłówka. Materiał z kolei powinien być dostosowany do aranżacji wnętrza — skóra naturalna lub ekologiczna świetnie wpasuje się zarówno w gabinet urządzony w nowoczesnym jak i klasycznym stylu.

W zależności od potrzeb można wstawić do biura również kanapę, regał na książki lub zamocować na ścianach półki. O tym decydują potrzeby osoby, która będzie korzystała z gabinetu oraz jego wielkość.

12 / 100

Dodaj komentarz