Poruszanie się po mieście potrafi przypominać prawdziwą udrękę. Z tego powodu coraz więcej osób rozgląda się za alternatywami dla stojących w korkach samochodów i autobusów. Dobrym, a do tego tanim zamiennikiem dla prywatnego lub publicznego czterokołowca jest hulajnoga elektryczna. Co w niej fajnego? Wymienię Ci kilka powodów, po których być może sam pobiegniesz do sklepu ją kupić.
Czas przejazdu hulajnogą elektryczną
Życie w dużym mieście to nie tylko wygodny dostęp do dużego rynku pracy czy szerokiej oferty rozrywkowej. Niestety, to także coraz większy problem w przemieszczaniu się pomiędzy odległymi dzielnicami. Powodów tej sytuacji jest wiele, a rozwiązań znacznie mniej. Właśnie dlatego warto zainteresować się zakupem hulajnogi elektrycznej. Dzięki niej będziesz mógł skrócić czas codziennych dojazdów do miejsca pracy, na mniejsze zakupy czy do znajomych.
Możliwość szybkiego przejazdu z jednego miejsca do drugiego wynika nie tylko z prędkości, jakie rozwijają hulajnogi elektryczne. Jeszcze większe znaczenie ma omijanie korków. Pomaga w tym coraz bardziej rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, po których mogą jeździć także hulajnogi. Co więcej, ten środek transportu nie wymaga poszukiwania miejsca parkingowego. Zamiast kluczenia po ulicach samochodem, można ją po prostu zabrać ze sobą, np. do biura lub mieszkania.
Dzięki hulajnodze elektrycznej czas oszczędza się w jeszcze jeden sposób. Jej zakup eliminuje konieczność czekania na komunikację miejską. Spóźniający się autobus może skutecznie pokrzyżować plany na dany dzień. Przy okazji odpada też problem zatrzymywania się na kolejnych przystankach. Wszystkie te stracone minuty da się zaoszczędzić, jadąc hulajnogą raptem 20 km/h i zatrzymując się tylko na światłach.
Nie mniejsze znaczenie mają remonty i nieprzewidziane sytuacje takie jak awarie. Dotyczy to zwłaszcza tramwajów, które w takich momentach kierowane są objazdami. Zdarza się więc, że przez jakiś czas nie dojeżdżają w dane miejsce lub pokonują znacznie dłuższą drogę niż podczas wykonywania regularnego kursu. Czasem nawet to nie jest możliwe. Widok kilku tramwajów zatrzymanych przez usterkę pojazdu z przodu to niestety codzienność polskich miast.
Eksploatacja hulajnogi elektrycznej
Nawet najlepszy środek transportu zda się na nic, jeśli jego utrzymanie będzie kosztowało majątek. Tak jest z samochodami, które wymagają tankowania drogą benzyną lub olejem napędowym czy tańszym od nich, ale wciąż kosztownym gazem. Problemu nie da się obejść nawet przy pomocy aut elektrycznych. Ładowanie w publicznych punktach do tanich wcale nie należy. Co gorsza, miejsc w Polsce, w których można to zrobić, nadal jest jak na lekarstwo. Na ten moment to tylko gadżet dla posiadaczy domów z garażami.
Tymczasem hulajnoga elektryczna nie wymaga niczego więcej niż podpięcia do domowego gniazdka. Po kilku godzinach pojazd ponownie jest gotowy do drogi, a kwota, którą trzeba będzie zapłacić, będzie kilkukrotnie niższa niż w przypadku tankowania samochodu. O ile dokładnie? Przy założeniu, że koszt 1 kWh (kilowatogodziny) energii elektrycznej to 80 groszy, pełne naładowanie hulajnogi o mocy 250 W to tylko 20 groszy. Tyle wystarczy, by przejechać około 20-25 km (w zależności od pojemności akumulatora w danym modelu).
Nie ma oczywiście sprzętu pozbawionego wad. Hulajnogi elektryczne nie są wyjątkiem. Ich piętą achillesową jest czas ładowania. Niestety, ale zajmuje to przeciętnie 7-8 godzin. Z drugiej jednak strony niekoniecznie będzie to uciążliwe dla Ciebie. Jeśli codziennie pokonujesz np. 10 km, może okazać się, że akumulator wyczerpie się dopiero po dwóch lub trzech dniach.
Z tego powodu trzeba bardzo uważnie sprawdzać specyfikację techniczną produktu. Być może pojemne, a przy tym długo ładujące się ogniwo wcale nie będzie Ci potrzebne, a zamiast tego z powodzeniem wystarczy Ci hulajnoga ładująca się np. 5 godzin. Jej zasięg nie wystarczy może na długą wycieczkę po bezdrożach, ale do dojazdów na uczelnię lub do pracy jak najbardziej.
Satysfakcję z użytkowania hulajnogi elektrycznej poczujesz także, gdy przyjdzie Ci dokonać w niej pierwszej naprawy. Ile kosztują wizyty w serwisach samochodowych, zapewne wiesz. W porównaniu do tego zreperowanie hulajnogi jest bardzo tanie. Koszt wymiany danej części to zwykle od około 100 złotych w górę. Wyjątkiem jest regeneracja baterii, która kosztuje zwykle 400-500 złotych.
Wysokość rachunku za wizytę w warsztacie zależy od modelu sprzętu oraz tego, co i jak bardzo się zepsuło. Żeby w ogóle się tego dowiedzieć, trzeba doliczyć jeszcze około 50-150 zł za diagnozę. Nadal jednak to niewiele w porównaniu do stawek za naprawy samochodów.
Hulajnoga elektryczna a ekologia
Nie dla wszystkich ten aspekt jest ważny, ale myślę, że mimo wszystko warto zwrócić na niego uwagę. Bez wątpienia poruszanie się takim środkiem transportu jest korzystne dla środowiska naturalnego. Im więcej osób w przyszłości będzie się poruszać własnymi elektrycznymi środkami transportu, tym mniej gazów cieplarnianych dostanie się do ziemskiej atmosfery.
Mniej spalin pozytywnie wpłynie na klimat, który także w Polsce jest zaburzony przez działalność człowieka. Dzięki temu nam wszystkim będzie żyło się lepiej. Przykładem są choćby liche zimy i zimne wiosny, taki trwający pół roku listopad. O tym, że z pogodą jest coś nie tak, można przekonać się również w momencie, w którym z tego półrocznego listopada w ciągu nieraz tygodnia lub dwóch robi się lato z temperaturami powyżej 25°C.
Hulajnoga elektryczna to także świetny sposób na ograniczenie smogu w miastach. Brak świeżego powietrza ma ogromny wpływ na komfort życia mieszkańców. Oddychanie świeższym powietrzem przyczynia się do dotlenienia wszystkich komórek organizmu, a to z kolei sprawia, że człowiek cieszy się lepszym zdrowiem. W ten sposób łatwiej byłoby uniknąć także groźnych chorób, np. serca, które z trudem pompuje krew w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza.
Hulajnoga kontra rower elektryczny – co wybrać?
Elektryczne hulajnogi przebojem zdobyły polskie ulice. Być może jednak zastanawiasz się, czy to na pewno środek transportu odpowiedni dla Ciebie. Nie da się ukryć, że alternatywa w postaci roweru elektrycznego też ma swoje plusy. Największym jest oczywiście możliwość wyboru pojazdu do konkretnych zastosowań. Hulajnogi to sprzęt wyłącznie miejski. W przypadku rowerów na prąd możesz wybierać także między modelami trekkingowymi i górskimi.
Na tym jednak kończy się przewaga roweru nad hulajnogą. Po mieście wygodnie jeździ się i jednym i drugim środkiem transportu. Możesz mi teraz zarzucić, że to nieprawda, bo w trakcie dłuższej jazdy lepiej siedzieć niż stać. Na szczęście istnieją hulajnogi elektryczne z siodełkami. Mało tego, niektóre modele mają nawet koszyczki na bagaże, zupełnie jak w rowerze.
Wpływ na Twój wybór może mieć też cena. W tym przypadku sprawa nie jest oczywista. Owszem, hulajnogi elektryczne zazwyczaj są od rowerów tańsze. Dotyczy to jednak egzemplarzy bez siodełka. Te, które są w nie wyposażone, producenci wyceniają na poziomie takim jak tańsze rowery elektryczne, a więc przeciętnie 3-4 tys. złotych.
Zakup hulajnogi elektrycznej to najlepszy sposób na poruszanie się po zatłoczonych miastach. Ten środek lokomocji jest szybki, wygodny w eksploatacji, a do tego ekologiczny. Jego zakup i ewentualne serwisowanie także nie stanowią większego problemu. Z tych wszystkich powodów warto zastanowić się nad zamianą drogiego w utrzymaniu samochodu, a potem cieszyć się omijaniem w korkach tych, którzy jeszcze nie odkryli, jakim dobrodziejstwem jest hulajnoga elektryczna.