aparat ortodontyczny

Chyba każdy z nas marzy o ładnym uśmiechu. Jeśli o siebie dbasz, doskonale wiesz, jak ważne jest to, jak prezentują się Twoje zęby. Nieprawidłowy zgryz może być powodem kompleksów i zaniżonej samooceny. Na szczęście jest na to doskonałe rozwiązanie, czyli ortodoncja. Zęby stałe da się naprostować za pomocą aparatów ortodontycznych. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do ich noszenia, takie leczenie może całkowicie odmienić Twoją twarz. Pozwól, że opowiem Ci jak to działa, jak długo trwa i ile kosztuje.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Noszenie aparatu ortodontycznego jeszcze kilka lat temu w niektórych wzbudzało zawstydzenie i stanowiło niekiedy powód do kpin wśród dzieci. Na całe szczęście wszystko się odwróciło i dziś coraz więcej osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych) decyduje się na aparat na zęby. Istnieje co prawda coraz więcej rodzajów aparatów ortodontycznych, ale zdecydowanie najpopularniejszym wciąż jest aparat stały. Jego noszenie związane jest z przymocowaniem do zębów zamków ortodontycznych i połączeniu ich drutem, który nazywa się łukiem ortodontycznym.

To sprawia, że pod naciskiem zęby z czasem przemieszczają się w odpowiednie miejsca. Łuk wymienia się co jakiś czas podczas wizyt u ortodonty, aby dopasować jego napięcie do aktualnego ułożenia zębów. Jak sama nazwa wskazuje, aparat stały jest tak przymocowany do zębów, że nie da się go samodzielnie zdjąć. Aparaty zdejmowane to np. aparaty ruchome, stosowane głównie u dzieci lub u dorosłych po zakończeniu leczenia aparatem stałym (np. do spania).

Jak długo trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

W trakcie prostowania uzębienia dochodzi do zmian w kościach jamy ustnej, dlatego proces ten trwa dosyć długo. Jeśli chcesz zdecydować się na aparat ortodontyczny stały, musisz wiedzieć, że zwykle takie leczenie trwa nawet 2 lata. Im szybciej zaczniesz nosić aparat, tym lepiej.

Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na to, by zadbać o swoje zęby i niezależnie od tego, czy masz 25 lub 45 lat, możesz zająć się korekcją swojej szczęki. Przed założeniem aparatu u ortodonty trzeba wyleczyć wszystkie zęby u stomatologa, więc to też może chwilę wydłużyć cały proces. Zależy, w jakim stanie jest twoje uzębienie i z jaką częstotliwością będą odbywać się wizyty u dentysty.

Dla kogo aparat ortodontyczny?

Powodem do założenia aparatu ortodontycznego są krzywe zęby i wszelkie wady zgryzu. Kto może się z takimi borykać? Tak naprawdę każdy. Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie zastanawiasz się, czy powinieneś zastosować u siebie ten sposób leczenia. Odpowiedź jest twierdząca, jeśli czujesz się niekomfortowo ze swoim uzębieniem i nie podoba Ci się ono lub jeśli układ Twojej szczęki powoduje np. ścieranie się zębów. To dość często się zdarza i wtedy założenie aparatu jest jedynym rozwiązaniem.

Gdy zmagasz się z wadami wymowy lub zbyt szeroko rozstawionymi zębami, aparat także może pomóc. Wyprostowane zęby wpłyną nie tylko na poprawienie stanu jamy ustnej, ale też pozwolą poczuć się lepiej i pewniej. Czasami bywa tak, że ktoś chce założyć aparat, ale specjalista stwierdza, że nie jest to potrzebne. Dobry dentysta czy ortodonta z pewnością doradzi Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Skąd biorą się wady zgryzu?

No dobrze, wiesz już, że wszelkie wady zgryzu możesz naprawić aparatem, ale czy da się im jakoś zapobiec? Niestety, nie zawsze. Niektóre nieprawidłowości powstają co prawda w wyniku np. zbyt długiego stosowania smoczka u dzieci czy na skutek zgrzytania zębami, ale to nie wszystko. Istnieje też szansa na genetyczne odziedziczenie wady zgryzu po rodzicach czy dziadkach.

Może się okazać, że Twoje zęby są ułożone podobnie do któregoś z przodków ze względu na budowę szczęki. Temu nie da się zapobiec. Bardzo często występują takie wady jak tyłozgryz czy przodozgryz. Z tymi wadami masz do czynienia, gdy dolna szczęka znajduje się mocno z tyłu lub mocno z przodu w porównaniu z górną i zęby nie stykają się ze sobą odpowiednio na linii góra-dół.

Jaki aparat ortodontyczny dla faceta?

Kiedy już odwiedzisz gabinet stomatologiczny i okaże się, że przed Tobą przygoda z aparatem, możesz wybierać pomiędzy kilkoma rodzajami leczenia. Najpopularniejszy z nich to wspomniany już aparat stały, który zbudowany jest z metalicznych części. To sprawia, że jest dość widoczny na zębach. Ale jest tak tylko wtedy, gdy montuje się go na zewnętrznej ich części.

Da się bowiem przymocować aparat także od wewnętrznej strony zębów. Takie modele nazywa się lingwalnymi. Ponadto, aby aparat stały zewnętrzny był nieco mniej widoczny, można zastosować estetyczne zamki w przezroczystym kolorze. Wtedy widoczny jest przede wszystkim srebrny drut, a części na zębach nie rzucają się w oczy. Na koniec warto wspomnieć też o przezroczystych nakładkach na zęby, które ostatnio są bardzo popularne.

Przyczynił się do tego m.in. dobry marketing marek produkujących ten typ aparatów, ale też ich sama funkcja estetyczna. W trakcie leczenia co kilka tygodni zmienia się nakładki na coraz bardziej nakierowane w stronę prostego zgryzu. Zęby stopniowo zmieniają swoje położenie, a aparat praktycznie nie jest widoczny.

Cena aparatu ortodontycznego

Niestety, powiedzenie „chcesz być piękna? Musisz cierpieć!” można w tym przypadku zamienić na: chcesz mieć proste zęby? Musisz zapłacić! I to słono. Najtańsza wersja stałego aparatu (w zależności jeszcze od wybranego specjalisty i miejsca zamieszkania) jedynie na górę lub dół kosztuje około 1500 złotych. Jeśli zależy Ci na aparacie estetycznym czy lingwalnym to za jeden łuk możesz zapłacić nawet około 10 000 złotych.

Gdy zęby musisz wyprostować zarówno na górze, jak i na dole – kwotę należy podwoić. Do tego dochodzą wizyty u dentysty przed założeniem aparatu i wizyty kontrolne co miesiąc w trakcie noszenia aparatu. Trzeba bowiem wymieniać gumki, łuki czy nakładki. Ponadto do ceny dołączyłbym dolegliwości bólowe, z którymi trzeba się liczyć, gdy decydujemy się na aparat. Czy mimo tego warto? Dla pięknych zębów jak najbardziej!

Pamiętaj, że w zachowaniu atrakcyjnego uśmiechu ważna jest profilaktyka. Warto co jakiś czas udać się na przegląd uzębienia do dentysty, by sprawdzić, czy wszystko jest okej. Choć leczenie aparatem ortodontycznym jest długotrwałe i kosztowne, to uśmiech, którym skradniesz serce wybranki, jest bezcenny.

12 / 100

Dodaj komentarz