Czytnik e-booków to świetna alternatywa dla tradycyjnych książek, które wbrew pozorom mają kilka uciążliwych wad. Poręczne urządzenie elektroniczne z wbudowanym systemem do wyświetlania tekstu sprawdza się zwłaszcza w czasie dalszych podróży czy nawet podczas dojazdu do pracy, szkoły lub uczelni. Przedstawię Ci najważniejsze cechy czytnika e-booków, abyś wiedział, na co zwracać uwagę przy jego zakupie.
Czytnik e-booków – przeznaczenie, funkcje i zalety
Czytanie stanowi ważną część edukacji i życia kulturalnego każdego człowieka. Książki powinny mieć więc w naszej codzienności zaklepane szczególne miejsce. Jednak coraz częściej zdarza się, że ludzie odchodzą od tekstowych treści i zbliżają się do przekazów w formie zdjęć czy wideo. Czasami tendencja ta wynika po prostu z lenistwa. Jednak nie będę mierzył wszystkich jedną miarą i na usprawiedliwienie powiem, że część osób oddala się od papierowych wydań książek, ponieważ korzystanie z nich najzwyczajniej w świecie jest niewygodne lub mało funkcjonalne.
Na pewno choć raz w życiu z powodu wagi, jaką ma książka, zdarzyło Ci się zrezygnować ze spakowania jej do plecaka lub walizki. Być może spotkałeś się także z lekturą, w której czcionka tekstu była dla Ciebie za mała lub irytująco duża. A może spodobał Ci się fragment tekstu, a później pośród kartek nie mogłeś odnaleźć pożądanego cytatu. Te i inne problemy generowane przez papierowe wydania książek rozwiązują czytniki e-booków. Czytnik e-booków jest niewielkim, elektronicznym urządzeniem przeznaczonym do czytania książek, na który pobiera się treść wybranych utworów literackich. Dodatkowo jest bardzo poręczny – rozmiarem przypomina mniejszy tablet, ale jest od niego znacznie lżejszy. Czytniki ważą zazwyczaj maksymalnie 250 g, więc w porównaniu z niektórymi tomiszczami są lekkie jak piórko!
Czytnik e-booków ma też dodatkowe cechy wyróżniające go na tle innych elektronicznych urządzeń. Oprócz niskiej wagi czytnik charakteryzuje się także specjalnym ekranem, na którym wyświetla się e-ink, czyli tzw. papier elektroniczny. Technologia e-papieru świetnie odwzorowuje naturalny materiał produkowany z drewna, przez co sprawia, że ekran czytnika do złudzenia przypomina tradycyjną książkę. Do zalet tego typu wyświetlaczy należy również brak emisji światła. Oznacza to, że w przeciwieństwie do ekranów LCD czytnik e-booków nie działa szkodliwie na wzrok. Ponadto ekran przypominający kartkę papieru nie błyszczy się i przez to nie odbija również światła. Czytanie na takim wyświetlaczu jest więc wygodne niezależnie od tego, jaka jest pogoda czy pora dnia.
Do zalet czytników należy też to, że oferują one sporo GB pamięci wewnętrznej, dzięki której na urządzeniu mogą znajdować się liczne pliki. W praktyce oznacza to, że możesz mieć przy sobie więcej niż jedną lekturę. Jeśli więc skończysz czytać książkę podczas pobytu na wakacjach lub chociażby w trakcie jazdy komunikacją miejską, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu zacząć kolejną powieść czy artykuł.
Dodatkowym plusem elektronicznych urządzeń do czytania książek jest system zapisujący stronę, na której skończyłeś lekturę. Niby nic wielkiego, ale jednak pozwala na rezygnację z zakładek czy nieestetycznego zaginania kątów kartek. W wielu czytnikach znajduje się też opcja wyszukiwania w tekście słów kluczowych. Funkcja ta przydaje się w momencie szukania zapomnianej informacji lub upodobanego cytatu.
Jaki czytnik e-booków wybrać?
Wśród producentów czytników e-booków królują trzy najbardziej znane marki. Do świętej trójcy należą firmy, takie jak Kindle, InkBOOK oraz Pocketbook. Modele tych znanych marek różnią się proponowanymi funkcjami i udogodnieniami. Mało tego, nawet czytniki powstałe w obrębie jednej z wymienionych firm często mają wiele odmiennych opcji.
Czytnik Kindle występuje w dwóch najpopularniejszych wersjach Kindle Oasis i Kindle Paperwhite. Firma czytników Pocketbook znana jest natomiast z modeli takich jak Pocketbook Touch Lux oraz Pocketbook InkPad. Natomiast polski producent spod szyldu InkBOOK oferuje między innymi czytniki o nazwach InkBOOK Calypso Plus, Explore lub Focus. Większość modeli czytników ma też wiele podmodeli, czyli nowszych urządzeń o ulepszonych funkcjach czy ładniejszym designie. W ofertach sklepów z elektroniką znajdziesz więc wiele czytników.
Przed zakupem czytnika e-booków warto więc zdefiniować swoje potrzeby i oczekiwania względem urządzenia. Następnym krokiem będzie wyznaczenie budżetu oraz analiza funkcji czytników mieszczących się w jego zakresie. Zanim zdecydujesz się kupić czytnik e-booków, dobrze jest też porównać opcje oferowane przez różnych producentów i odmienne modele urządzeń. Pamiętaj, że zakup czytnika e-booków jest wieloletnią inwestycją, którą dobrze jest przemyśleć.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu czytnika?
Rynek oferuje fanom książek wiele elektronicznych rozwiązań do ich czytania. Warto jednak pamiętać, że czytnik czytnikowi nierówny. I nie chodzi tu tylko o producenta, ale także o parametry urządzenia. Do najważniejszych z nich należą wielkość ekranu i jego rozdzielczość, pojemność pamięci, przystosowanie do różnych formatów książek czy inne dodatkowe funkcje. Ta ostatnia kategoria jest bardzo rozbudowana, ponieważ zawiera w sobie udogodnienia takie jak możliwość regulacji wielkości tekstu, menu w języku polskim, rodzaj oświetlenia ekranu czy nawet opcja tekstu dostępnego w formie audio.
Rozmiar wyświetlacza czytnika
Każdy ze wspomnianych czynników ma znaczenie w trakcie użytkowania czytnika. Jednak zapotrzebowanie na konkretną funkcję może różnić się w zależności od rodzaju czytanych treści, a także sposobu i okoliczności ich odbierania. Warto wiedzieć, że urządzenia z ekranami o małej przekątnej sprawdzają się podczas czytania beletrystyki, która zazwyczaj dostępna jest w formatach EPUB i MOBI.
Natomiast duże wyświetlacze będą efektywniej obsługiwać techniczne publikacje i dokumenty z wykresami, grafikami czy tabelami. Urządzenia o większym ekranie przydadzą się także do wyświetlania treści w formacie PDF. Tekst w tym typie publikacji jest nieedytowalny. Oznacza to, że nie można zmienić wyglądu lub wielkości czcionki w celu dopasowania jej do rozmiaru ekranu. Format PDF pozwala jedynie na przybliżenie lub oddalenie tekstu. Z tego względu PDF-y łatwiej wyświetla się i czyta na dużych ekranach, nawet tych w formacie A4.
Podświetlenie ekranu czytnika
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze czytnika, jest to, czy posiada on podświetlany ekran i w jakiej wersji występuje ta funkcja. Wyświetlacze czytników można podświetlić na dwa sposoby – klasyczny i z regulacją temperatury. Druga wersja jest bardziej przyjazna dla użytkownika, ponieważ umożliwia wybór tonu oświetlenia ekranu. Taką funkcję posiadają m.in. PocketBook Touch Lux 5, PocketBook InkPad 3 czy Kindle Paperwhite 4.
Opcja zmiany temperatury podświetlenia pozwoli Ci dostosowywać właściwości wyświetlacza do własnych preferencji oraz warunków, w jakich będziesz czytać. Za dnia możesz ustawić oświetlenie na klasyczną biel, a wieczorem warto złagodzić barwę i dodać jej ciepłych odcieni. Zmęczone po całym dniu oczy na stówę będą wdzięczne za ten zabieg.
Pojemność czytnika, czyli jaką pamięć wybrać?
W kwestii czytnika ważną kwestią jest również pamięć urządzenia. Większość czytników ma pojemność około 4 GB, ale zdarzają się też modele liczące 8 czy nawet 32 GB pamięci. Jaki parametr najlepiej wybrać? Średnio jeden e-book, który składa się z samego tekstu, liczy około 2-4 MB. Bardziej wymagające są ilustrowane publikacje, które mogą osiągać od 100 do 300 czy 400 MB. Dobrze jest jednak wiedzieć, że 1 GB mieści w sobie nieco ponad 1000 MG plików. Oznacza to, że do pobierania wielu książek odpowiednie będą czytniki, które mają nawet niewielką pamięć wewnętrzną.
Pobieranie książek na czytnik
Aspekt ściągania publikacji na urządzenie elektroniczne również jest wart uwagi. Abyś mógł cieszyć się wybraną lekturą, musisz najpierw ją wykupić – nie ma nic za darmo. Szanujmy prawa autorskie pisarzy! Kupno e-booków odbywa się poprzez dedykowane strony i aplikacje, wśród których najbardziej znane są np. Legimi oraz Empik Go. Działanie tych aplikacji ma formę abonamentu i polega na tym, że po zapłaceniu kilkunastu złotych składki otrzymujesz dostęp do zasobów biblioteki zawierającej tysiące książek.
Przy wyborze czytnika e-booków warto sprawdzić, jak wygląda jego kompatybilność ze wspomnianymi aplikacjami. Większość urządzeń jest przygotowana do obsługi tych programów, a w niektórych system do pobrań publikacji jest już nawet fabrycznie wgrany. Jeśli dany czytnik nie ma zainstalowanej apki, wystarczy pobrać ją ze sklepu Google Play.
Bateria czytnika – ile mAh wystarczy do wygodnego użytkowania?
Czytniki książek nie wymagają nie wiadomo jakiej baterii, ponieważ wyświetlanie tekstu nie pobiera dużo energii. Pojemności baterii czytników jest różna w zależności od producenta oraz modelu urządzenia. Zazwyczaj mieści się ona w zakresie od kilkuset do kilku tysięcy mAh. Porządny czytnik może więc działać nawet przez kilka tygodni. Wytrzymałość baterii zależy też jednak od intensywności oraz częstotliwości czytania.
Czytnik wodoodporny, dotykowy czy z rysikiem?
Większość osób nie wymaga dużo od czytnika, ponieważ urządzenie to służy im jedynie do czytania. Jednak zawsze znajdą się gadżeciarze, którzy lubią bardziej zaawansowane udogodnienia. Dla osób oczekujących jak największej wygody z czytania e-booków producenci przygotowują czytniki wodoodporne i posiadające cechy zbliżone do tabletu. Część urządzeń, zamiast posiadać klasyczne przyciski, wyposażona jest w wyświetlacz dotykowy lub działający pod naciskiem rysika.
Dotykowe funkcjonowanie oferują m.in. czytniki Kindle Oasis 3 czy Pocketbook Touch HD 3. Wśród modeli z rysikiem często znajdziesz te od marki ONYX. Czytniki te często przypominają tablety lub inne urządzenia graficzne, ponieważ oprócz opcji czytania tekstu, udostępniają też funkcję pisania po wyświetlaczu i robienie notatek. Jeśli natomiast w specyfikacji urządzenia spotkasz się z wartością IPX8, wiedz, że oznacza ona wodoodporność. Dzięki takiej właściwości bez obaw będziesz mógł czytać e-booki w wannie czy nad wodą.