Jak wyprać i wyczyścić krawat?

Spis treści

jak czyscic krawat

Krawat to taki must have w garderobie każdego eleganckiego faceta. O ile bardzo ważne są takie kwestie jest jego krój, kolor i umiejętne zawiązanie, o tyle też musi prezentować się on elegancko – słowem – czysto. Możesz bagatelizować tą kwestią, bo w sumie o czym tu mówić, ale uwierz, warto przyjrzeć się czyszczeniu krawata nieco bliżej. Później wytłumaczę Ci dlaczego.

Dobierz krawat do osobowości i stosownie do okazji

Czy wiesz o tym, że rodzaj wybranego krawata może podkreślać Twoją osobowość? Nie możesz więc pozostawić tego, na jaki postawisz kwestii przypadku. Zamiast założyć byle jaki model lepiej nie zakładaj go wcale lub zdecyduj się na zwykłą muchę. To samo dotyczy sytuacji w której jest on zwyczajnie brudny lub zniszczony. Absolutnie nie powinieneś iść na żadne kompromisy pod tym względem! Krawat to element na który zwraca uwagę praktycznie każdy z Twojego otoczenia. Mówią, jak cię widzą, tak cię piszą i jest w tym 100 procent prawdy.

Główna zasada jest taka, aby dobrać rodzaj krawatu do swojej osobowości. Jeśli jesteś osobą rozrywkową i przyszedłeś właśnie na spotkanie klasowe to nie sięgaj po przesadnie elegancki model. Działaj z wyczuciem i co najważniejsze – miej ich kilka w szafie. Najlepiej będzie jeśli posortujesz je od najbardziej stylowych, poprzez takie na luźne spotkania, kończąc na typowo rozrywkowych lub nawet tych nieco zabawnych.

Co jeśli właśnie sięgnąłeś po swój stary krawat i zdałeś sobie sprawę z tego, że tak naprawdę jego styl już dawno wyszedł z mody? Nie ociągaj się i nie szukaj wymówek – po prostu spraw sobie nowy! W końcu zależy Ci na tym, aby wyglądać modnie w każdym towarzystwie, prawda?

Jeśli nie wiesz skąd czerpać inspiracje, to podpowiem Ci pewien uniwersalny pomysł z którego korzysta wielu facetów. Idź do kina na najnowszy film z Bondem lub obejrzyj nowy film w którym głównym bohaterem jest wystylizowany mężczyzna i przyjrzyj się temu z jakich krawatów korzysta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skopiować te pomysły, nieco dostosować do własnych potrzeb i móc zabłysnąć w towarzystwie. Zauważ, że elegancki mężczyzna w krawacie zawsze wygląda schludnie i to niezależnie od tego w jakiej znajduje się sytuacji. Miej to na względzie i nigdy nie zakładaj pobrudzonej, nawet lekko uszkodzonej lub wyblakłej części tego rodzaju garderoby.

Jeśli kwestia wyboru krawatu spędza Ci sen z powiem to powiem Ci na pocieszenie, że w sezonie 2021 w męskiej modzie coraz rzadziej eksponowane są krawaty. Szczególnie jeśli chodzi o marynarki sportowe. Priorytetem stała się wygoda, ale to nie znaczy, że w przypadku formalnych spotkań nie warto sięgać po ten charakterystyczny element męskiej garderoby. Niezmienna zasada jest w tym przypadku prosta – na sportowo krawat dość wąski, a szeroki dla osób o nieco większym obwodzie w pasie.

Niezależnie od tego jakiego rodzaju używasz krawatu to z pewnością sporym wyzwaniem może być to, aby utrzymać go w idealnej czystości, szczególnie jeśli okazji do wywołania zabrudzeń jest całe mnóstwo. Pochylasz się nad stołem, aby zjeść pyszny rosołek w trakcie wesela? Rób to z głową. Nie musisz go odpinać, ale upewnij się, że układa się we właściwy sposób. Prewencyjnie zasłoń go jedną ręką. Nie przesadzaj z nadmiernym ochranianiem krawata, na przykład za pomocą serwetki, ponieważ może to wyglądać co najmniej dziwnie. Odrzucanie go na plecy lub odpinanie przy siadaniu do obiadu jest też co najmniej śmieszne i nie przystoi dżentelmenowi.

Zauważ też, że niewłaściwe przechowywanie krawatu może z łatwością doprowadzić do sytuacji w której przestanie on spełniać swoją rolę. Wszelkiego rodzaju deformacje powstałe przy szybkim ściąganiu go przez głowę, rzucanie go wraz z innymi ubraniami niedbale do szafy z pewnością przyczyni się do tego, że wcześniej lub później Twój krawat będzie prezentował się niedbale.

Jak wyczyścić krawat?

Jeśli zapytasz wielu facetów co sądzą o czyszczeniu krawatów to zapewne usłyszysz, że po prostu lepiej wyrzucić i kupić nowy. Przyjęło się, nie do końca słusznie, że ten atrybut garderoby po czyszczeniu, szczególnie wielokrotnym, straci swój autentyczny blask i nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie jak na początku. Przyczyną zwykle jest jednak robienie tego w nieumiejętny sposób. Jak to więc robić poprawnie?

Tłuste plamy na krawacie można usunąć szybko i bezpiecznie na przykład za pomocą mąki ziemniaczanej, soli oraz talku. Ten ostatni skutecznie wchłonie plamę, a pozostałe składniki wspomogą ten proces. Ten sposób jest niezwykle skuteczny i szybki oraz nie ma potrzeby suszenia krawatu. Możesz nawet go wyczyścić bez konieczności odpinania. Najważniejsze jest to, że jest bezpieczny, a więc nie zniszczy materiału. W trakcie całego procesu czyszczenia staraj się nie zaginać krawatu. Rozprowadzaj wymienione wyżej składniki za pomocą dłoni lub niewielkiej, delikatnej szmatki lub ściereczki.

Pamiętaj o kilku cennych zasadach, które dotyczą krawatu wykonanego z każdego rodzaju tkaniny. Mianowicie w trakcie ręcznego prania nie zgniataj, nie zginaj, nie pocieraj jego fragmentów zbyt intensywnie za pomocą szmatki. Jeśli korzystasz z żelazka w celu wysuszenia plam to rób to delikatnie, a więc nie dociskaj zbyt mocno do materiału oraz nie stosuj pełnej mocy na urządzeniu. Na koniec pamiętaj, aby absolutnie nie iść na łatwiznę i nie wrzucać go do pralki lub suszarki.

Jak wyprać krawat?

Jeśli myślisz, że krawat w pralce to dobry pomysł to muszę rozwiać Twoje nadzieje na szybkie pozbycie się brudu. Absolutnie nie należy korzystać tego urządzenia, aby czyścić krawat, szczególnie dla jedwabnego jest to już całkowicie nierozważne. Pranie krawata należy wykonać tylko i wyłącznie ręcznie. Alternatywnie można skorzystać z usług pralni chemicznej. Osoby pracujące w takim miejscu będą wiedzieć w jaki sposób bezpiecznie i poprawnie wyprać krawat w taki sposób, aby go w żaden sposób nie uszkodzić. Jeśli zabrudzenie jest na tyle poważne, że skuteczne może być tylko i wyłącznie czyszczenie chemiczne to nie pozostaje nic innego jak go zanieść do pralni, szczególnie jeśli sporo zapłaciłeś za jego zakup.

Po zakończeniu prania potrzebne jest także umiejętne prasowanie krawata, ale przedtem upewnij się, że jest już wystarczająco suchy. Następnie pozostaje już tylko użyć zwykłego żelazka, pamiętając, aby używać go przy zmniejszonej temperaturze działania. Krawat to delikatny twór, więc podpowiem Ci, że lepiej jeśli przed samym prasowaniem rozłożysz go równomiernie na tekturowym, sztywnym elemencie. W ten sposób unikniesz ryzyka związanego z nadmiernym zawijaniem się materiału w trakcie lekkiego dociskania żelazka. Alternatywnie możesz bez obaw skorzystać z parownicy do ubrań. Tutaj jednak nie przesadź z mocą urządzenia. Powinno zależeć Ci przede wszystkim na tym, aby wygładzić jego strukturę w jak najbardziej delikatny sposób.

Sposób prania w zależności od materiału krawata

Zwróć uwagę na to, że krawat krawatowi nierówny. Oprócz tak oczywistych kwestii jak kolor i wzór, zapewne zdajesz sobie już sprawę z tego, że inna jest też ich struktura oraz materiał wykonania. Z tego też powodu przed takim procesem zerknij na metkę.

Generalna zasada jeśli chodzi o pranie krawatów jest taka, że bawełna to materiał przy którym musisz szczególnie uważać, natomiast poliester jest dużo bardziej odporny i może znacznie dłużej zachować swój naturalny blask, niezależnie od ilości prań. Kluczową kwestią, której nie nie możesz pominąć jest suszenie oraz obowiązkowo prasowanie. W ten sposób unikniesz ryzyka związanego ze zdeformowaniem jego delikatnej struktury.

Pranie krawata jedwabnego

W przypadku tak delikatnego krawatu jak ten wykonany z jedwabiu musisz wykazać się szczególną ostrożnością przy jego czyszczeniu. Jeśli obawiasz się o to, że możesz stracić na zawsze swój ulubiony krawat to nie szukaj wymówek i zanieś go do specjalistycznej pralni w której zajmą się nim eksperci.

Krawat wykonany z jedwabiu szczególnie trudno jest przywrócić do czystości w przypadku jeśli pojawią się na nim wilgotne plamy, dotyczy to zarówno tłuszczu, jak i nawet wody. Ten rodzaj tkaniny źle reaguje na takie plamy i są one wyraźnie widoczne, co sprawia bardzo nieestetyczne wrażenie. Jeśli zauważysz taki mankament w trakcie przyjęcia to czym prędzej go ściągnij. Nawet niewielka plama już po chwili stanie się bardzo widoczna i nie okłamujmy się – będziesz wyglądał po prostu źle.

Przy czyszczeniu krawata jedwabnego zachowaj ostrożność i przetestuj niewidoczną część materiału, aby upewnić się, że reaguje on poprawnie na takie pranie ręczne. W tym celu zanurz taką część w wodzie, osusz i zobacz czy nie doszło do zaniku koloru lub uszkodzenia materiału. Następnie staraj się czyścić jedynie ten fragment na którym wyraźnie znajduje się plama, unikaj nakładania środka czyszczącego na pozostałe elementy krawata. Na koniec po prostu zawieś go w takim miejscu, aby szybko wyschnął albo skorzystaj z ręcznej suszarki na małej mocy.

Jak prać krawat poliestrowy

Krawat poliestrowy to podobnie jak ten wykonany z bawełny można skutecznie i bezpiecznie prać ręcznie. Nie musisz podchodzić do tego z tak dużą dozą ostrożności jak w przypadku bawełnianego. Do osiągnięcia sukcesu potrzebujesz nieco detergentu, a w przypadku mniej poważnych zabrudzeń wystarczy delikatna ściereczka dla niemowląt wykonana w stu procentach z bawełny. Zasada jest łatwa do zapamiętania – pocieraj ściereczką i poczekaj aż bawełna wchłonie zaschniętą plamę.

Trudniejsze zabrudzenia najlepiej usunąć korzystając z ciepłej wody w zlewie lub niewielkiej misce. Wsyp do niej jedną łyżkę dowolnego detergentu, który używasz do prania. Jeśli obawiasz się o stan swojego akcesorium na szyję to sięgnij po taki do delikatnych ubrań. Następnie mocz go przez około 10 minut, nie pocieraj ani zaginaj, pozwól mu wchłonąć detergent. Po tym czasie wymień wodę na zimną. Powtarzaj ten proces do czasu aż pozbędziesz się z niego wszelkich resztek detergentu. Jeśli uznasz, że po kolejnym napełnieniu woda jest już czysta to wyciągnij krawat i osusz za pomocą delikatnego ręcznika i rozwieś do wyschnięcia lub skorzystaj z lekkiego nawiewu z suszarki łazienkowej.

19 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy