Jak dobrać poszetkę do krawata i garnituru?

jak wybrac poszetke

Spis treści

Jaka poszetka jest, każdy widzi – to mała chusteczka ułożona w kształt kwadratu którą wkłada się do górnej kieszeni marynarki. Przez długi czas była niedoceniana, ale obecnie można śmiało powiedzieć, że wkradła się do łask nawet jej największych przeciwników. Jeśli planujesz skomponować ją z krawatem i garniturem, to mam dla ciebie kilka porad, które na pewno ułatwią ci sprawę. Zapraszam.

5 najważniejszych zasad których trzeba się trzymać przy dobieraniu poszetki?

Oto kilka fundamentalnych zasad, które powinieneś znać jeśli planujesz korzystać z poszetki. Weź sobie je do serca, bo są to elementy, które pozwolą wypaść Ci jak najlepiej w każdym towarzystwie.

  1. Poszetka z muchą lub krawatem i bez. Musisz wiedzieć, że poszetka to element garderoby, który świetnie wygląda bez specjalnych dodatków. Mowa tutaj zwłaszcza o krawacie. Również mucha do garnituru nie jest potrzebna, aby prezentować się doskonale. Co ciekawe rezygnując z dodatków możesz prezentować się świetnie w stylu casual, który nieco nawet przypomina wygląd sportowy. Jeśli jednak idziesz na ważne spotkanie i musisz wyglądać elegancko to zastosuj do niej formalny krawat lub muchę.
  2. Unikaj łączenia tych samych kolorów. Jak zapewne się domyślasz poszetka nie może być w tym samym kolorze co Twój garnitur, bo będzie się z nim kolorystycznie zlewać. Poszetka musi być wykonana w innej barwie niż krawat lub mucha. Może za to lekko nawiązywać schematem barwnym do koszuli. Nie ma nic bardziej nudnego niż poszetka w identycznym kolorze jak jeden z elementów Twojej garderoby. Sprawia to nienaturalne wrażenie i przywołuje negatywne myśli. Unikaj tego za wszelką cenę.
  3. Wybierz wygodną, elastyczną poszetkę i naucz się ją kontrolować. Jeśli chodzi o to akcesorium to powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na to, aby jak najbardziej zaprzyjaźnić się ze swoją poszetką. Powinieneś nauczyć się ją składać, układać w kieszonce oraz umieć za pomocą dotknięcia dłonią określić to w jakiej aktualnie pozycji się znajduje. Nie jest to element o który trzeba zadbać jedynie w momencie zakładania ubioru. Należy mieć świadomość, że w trakcie zwykłego poruszania się lub gdy z jakiegoś powodu postanowisz biec w marynarce, może dojść do sytuacji w której wpadnie głęboko w kieszonkę lub zanadto się wysunie. Oczywiście w takim przypadku nie chodzi o to, aby ktoś nam zwracał uwagę, ale o to, aby mieć samoświadomość, że coś jest nie tak. Nie zerkaj nerwowo w jej stronę, ani nie zaginaj marynarki, aby lepiej ją widzieć. Absolutnie nie tędy droga. Wyćwicz u siebie odruch lekkiego dotykania tego fragmentu stroju, aby móc stwierdzić bez patrzenia czy wyglądasz dobrze. Jeśli zajdzie taka potrzeba to znając jej elastyczność możesz w okamgnieniu ją lekko pociągnąć lub w miarę potrzeby całkiem wyciągnąć i złożyć od nowa.
  4. Nie zapomnij o właściwym złożeniu poszetki. Poszetka w jednolitym kolorze nie wymaga specjalnych umiejętności jej składania. Najpopularniejszy jest styl klasyczny. To po prostu poszetka złożona w prostokąt. Jeśli jednak spodobała Ci się taka w fantazyjnych barwach lub o nietypowym wzorze to możesz nieco eksperymentować w jej składaniu. Ciekawym pomysłem jest styl bufiasty, który charakteryzuje się tym, że jej rogi skierowane są w dół. Wygląda to nieco futurystycznie, zwłaszcza jeśli posiada wzorzystą fakturę. Przeciwieństwem tego stylu jest złożenie rogów w taki sposób, aby były skierowane w górę. Jeśli masz poszetkę w kolorze to skorzystaj z tego, aby jej duży fragment był wyraźnie widoczny. Sporą popularnością cieszy się styl królewski, który jest dość skomplikowany w składaniu, ale wygląda bardzo elegancko. Nie bój się korzystać z różnych metod układania poszetki, bo dzięki temu znajdziesz ten, który będzie pasował do Twojego unikatowego stylu.
  5. Uniwersalna biała poszetka. Jeśli przygotowujesz się na ważne spotkanie i nie masz pojęcia jaki będzie bezpieczny wybór to podpowiem, że najlepszym wyborem będzie kolor biały. Lniana poszetka lub wykonana z jedwabiu, złożona w prostokąt jest synonimem elegancji. Sprawdzi się zarówno na własny ślub, jak i na ważne spotkanie.

Poszetka pod kolor krawata – jak dobrać?

Najważniejszą zasadą o której powinieneś pamiętać jest to, że należy wybierać poszetkę z innej tkaniny niż krawat. Dobór koloru jest względnie prosty, o czym opowiem za chwilę. Sprawa się może nieco skomplikować jeśli Twój krawat nie jest w jednolitym kolorze, a wykonany jest na przykład we frakturze kraty. W takim przypadku musisz dobrać kolor poszetki w taki sposób, aby właściwie korespondował z jego dominującą barwą. Nie zawsze jest możliwe określenie tego na pierwszy rzut oka, więc w takim przypadku mogę doradzić to, aby na początek lepiej zrezygnować z nietypowych krawatów, które wybijają się na pierwszy plan nietypowym projektem lub ferią trudnych do określenia barw.

Łączenie krawatu i poszetki jest względnie proste. Najpopularniejszy typ krawatu, czyli taki w jednolitym kolorze bez trudu dopasujesz do każdego akcesorium. W takim przypadku wybierz po prostu podobny odcień poszetki i upewnij się, że jest ona ozdobiona ciekawym deseniem. Jeśli natomiast krawat jest wzorzysty to poszetka musi być w jednolitej barwie.

Jak dobrać poszetkę pod kolor garnituru?

Ciekawym pomysłem jest skupienie się na tym w jaki sposób powinna kontrastować poszetka do garnituru. Tutaj zasady są nieco inne niż przy krawacie. W przypadku najpopularniejszego koloru garnituru, czyli granatowego lub grafitowego, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest biała chusteczka.

Niski kontrast kombinacji poszetki i marynarki nadaje się idealnie na niezobowiązujące spotkania towarzyskie lub imprezy biznesowe. Przykładowo możesz połączyć granatową marynarkę z ciemnym kolorem zieleni. Przy wyborze poszetki do garnituru w takim przypadku musisz bazować na własnych odczuciach estetycznych tworząc odpowiedni zestaw.

Wysoki kontrast to połączenie na bardzo ważne wydarzenia, na przykład na własny ślub. Poprawny dobór poszetki jest w takich sytuacjach wręcz niezbędny. Na co zwrócić szczególnie uwagę w takim przypadku? Poszetka do marynarki powinna z nim kontrastować kolorystycznie w taki sposób, aby nie tworzyć choćby cienia wątpliwości co do swojej barwy. Dlatego w przypadku czarnego garnituru musi być istotnie śnieżnobiała.

Z jakiego materiału wykonuje się poszetki?

Poszetki szyje się z lnu, bawełny, jedwabiu, a nawet tworzy się je z wełny. Każdy z tych materiałów ma nieco innego zastosowanie i prezentuje się zgoła odmiennie po złożeniu i umieszczeniu w kieszonce. Musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby materiał z jakiego jest wykonana dobierać kontrastowo do rodzaju surowca z jakiego stworzona jest Twoja marynarka.

Jedwabne poszetki prezentują się bardzo wykwintnie i łatwo się je składa. Natomiast te bawełniane nie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na to, że powstają na nich nieprzyjemne zagięcia. Jeśli szukasz zastosowania do wełnianej poszetki to podpowiem, że najlepiej sprawdzi się w przypadku grubych garniturów z których korzysta się praktycznie tylko w trakcie zimy. Ostatni rodzaj, czyli te lniane to bardzo uniwersalny wybór. Pasują na nieformalne spotkanie, jak i podczas eleganckiego wyjścia do teatru lub opery. Ich zaletą jest to, że nie przyciągają zbytniej uwagi, ponieważ nie błyszczą.

35 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy