garnitur na wesele

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polskie zwyczaje związane z ubiorami weselnymi uległy znacznej proletaryzacji. Jak należy ubrać się na ślub lub wesele? Jak wygląda męski strój na wesele? Sprawdźcie, w co powinniście zainwestować, jeśli chcecie na ślubie i weselu wyglądać po prostu z klasą.

Jak się ubrać na wesele, czyli o garniturze wizytowym słów kilka

strój na wesele męski - jak się ubrać na ślub i wesele
ferrariformal.com.au

Warto zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest garnitur wizytowy, który tak chętnie stosowany jest dzisiaj przez wszystkich i przy każdej okazji. W podręcznikowej postaci składa się on z ciemnej, jedno lub dwurzędowej marynarki, wykonanej z wełny wysokoskrętnej. Do tego zakładamy spodnie z tego samego materiału, białą koszulę ze sztywnym kołnierzykiem i odkładanymi mankietami (podwójne, zapinane na spinki). Nie obejdzie się też bez stonowanego krawata jedwabnego, poszetki białej, lnianej lub pasującej kolorystycznie do krawata – ale nigdy z tego samego materiału! Buty, to czarne wiedenki z nakładanym noskiem na skórzanej podeszwie.
Garnitur ma jednak sportową proweniencję i nie nadaje się na formalne uroczystości. W języku angielskim dress-code oznaczający ten typ ubioru to informal attire.

męska moda na ślub
outstanding-occasions.com

Zasadniczo wyróżnia się dwie podstawowe kategorie ubioru na wesele: dzienny i wieczorowy

Przejdźmy teraz do poprawnych, z punktu widzenia tradycyjnej etykiety, strojów weselnych. Zasadniczo wyróżnia się dwie podstawowe kategorie ubioru: dzienny i wieczorowy. Formalnym strojem dziennym mogą być: stroller, żakiet lub surdut. Wieczorem zakłada się smoking lub frak. Jeśli więc ślub odbywa się przed godziną osiemnastą, a wesele zaczyna się później, powinniśmy przebrać się między tymi dwoma wydarzeniami.

Stroller, znany też jako steseman lub half morning dress, swoim krojem może przypominać garnitur. Jest więc najmniej uroczystym z formalnych strojów dziennych. W dwudziestoleciu międzywojennym był on wykorzystywany na co dzień przez niemieckich dyplomatów – stąd jego druga nazwa. Składa się z czarnej marynarki, która może być najzwyczajniej zapożyczona od zwykłego, czarnego garnituru, pod którą zakłada się szarą lub czarną kamizelkę. Koszula i krawat mogą być takie same jak w garniturze wizytowym, jednak to drugie najlepiej pasować będzie w kolorze czarnym.

Oprócz tego zakłada się do strollera czarne buty i sztuczkowe spodnie – szare w pionowe paski. Odpowiedni kapelusz to w tym przypadku homburg, który nie jest obowiązkowy. Nieco bardziej uroczysty od stesemana jest surdut. Różni się on głównie krojem marynarki, który przypomina żakietowy. Górna część jest znacznie dłuższa niż w garniturze i sięga do okolicy kolan. Fakultatywnym kapeluszem do tej opcji jest melonik.

Najbardziej formalnym strojem dziennym jest żakiet, zwany jaskółką. Brytyjczycy mówią na niego morning coat lub cutaway coat.

jak się ubrać na wesele
brooktaverner.co.uk

Etymologii drugiej nazwy doszukać się można w jego charakterystycznym kształcie. Mianowicie, jego poły z przodu są łuskowato obcięte, w taki sposób, że od pasa aż do kolan powstaje zaokrąglona linia. Marynarka żakietu nie jest zazwyczaj zapinana, lub zapina się ją na specjalny rodzaj guzików, które nawet gdy są zapięte pozostawiają łączone części materiału w pewnej odległości. Do zestawu na ślub ubierzemy jeszcze perłowoszarą kamizelkę żakietową oraz szary plastron. Konieczne jest też założenie szarego filcowego cylindra żakietowego. Buty, podobnie jak w wyżej opisanych przykładach to czarne wiedenki ze skóry licowej.

męski strój na wesele
mossbroshire.co.uk

Smoking, określany często jako black-tie, jest półformalnym strojem wieczorowym. Stanowi on pewną syntezę garnituru i fraka. Dominuje w nim jednoznacznie kolor czarny.

Marynarka w tym kolorze może wystąpić w dwóch rodzajach pod względem kroju. Po pierwsze w wersji dwurzędowej z klapami ostrymi, będzie tworzyła wrażenie estetyczne nieco bardziej zbliżone do fraka. Druga możliwość zakłada zapięcie jednorzędowe i klapy szalowe. W obu wersjach klapy są obłożone jedwabną czarną tkaniną.

Do smokingu zakłada się też specjalny pas, zwany hiszpańskim lub smokingowym. Oprócz tego charakterystyczna jest dla tego ubioru czarna, jedwabna muszka.

Koszula powinna mieć guziki zakryte pasem materiału lub być przystosowana do użycia guzików jubilerskich. Kołnierzyk może przyjąć kształt klasycznego kenta, lub upodobnić się do łamanego stosowanego we fraku.

Spinki zaleca się w kolorze srebrnym, lub jakiekolwiek z dominującym czarnym akcentem. Poszetka najczęściej jest biała. Spodnie w kolorze czarnym, muszą mieć jeden lampas. Skarpetki czarne, jedwabne. Dopuszcza się dwa rodzaje obuwia: czarne wiedenki lub lakierki. Do smokingu zazwyczaj nie zakłada się nakrycia głowy, można jednak posłużyć się homburgiem lub fedorą.

Męski strój na wesele – postaw na frak!

męski strój na wesele - męska moda weselna - frak
friartux.com

Frak (white-tie, habit, full evening dress) to najbardziej pożądany przez wszystkich mężczyzn typ ubioru. Jest najbardziej formalnym ze wszystkich możliwych. Występuje także w postaci gali orderowej, używanej chętnie na dworach monarszych przy najbardziej uroczystych ceremoniach. Marynarka frakowa ma trzy rzędy guzików, jednak nigdy w wersji cywilnej nie jest zapinana. Istotne są ostre klapy, zwane przez to frakowymi, które tutaj pokryte są jedwabiem. Z przodu marynarka jest znacznie krótsza niż w garniturze. Po przeciwnej stronie skrojona jest w tzw. trojkę, a na dół zwisają charakterystyczne poły. Przy siadaniu należy uważać, aby ich nie przygnieść! Kamizelka frakowa jest w kolorze białym. Zapina się ją na dwa rzędy guzików. Koszula również jest szczególna w tym typie ubioru. Konieczny jest sztywny gors i łamany kołnierzyk.

Guziki jubilerskie muszą pasować do spinek na mankietach. Te z kolei, w przeciwieństwie do garnituru i smokingu, zawsze są pojedyncze. Jedynym akceptowalnym wyborem do fraka jest muszka biała. Czarne spodnie mają po bokach dwa lampasy z jedwabiu. Warto przypomnieć, że do tego typu ubioru niedopuszczalne jest zakładanie zegarka naręcznego. Zegarek kieszonkowy wkłada się do prawej kieszeni kamizelki. W zestawie muszą znaleźć się także czarne jedwabne podkolanówki i specjalne czarne czółenka z kokardami. Nieodłącznym akcesorium fraka jest czarny, pokryty jedwabną satyną cylinder.

Występują również wersje white-tie bez pół. Są one przeznaczone dla wojskowych, dzieci i kelnerów. Słowem podsumowania, każda osoba aspirująca do miana posiadacza wysokiej pozycji towarzyskiej, powinna posiadać minimum elementarną wiedzę na temat każdego z formalnych typów ubioru. Zwyczajowo w Wielkiej Brytanii zarówno pan młody jak i goście należący do klasy średniej, w uroczystościach zaślubin biorą udział w żakiecie. W Polsce zwyczaj ten jest jeszcze mało popularny, a wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia bardziej uroczystych od garnituru typów ubioru, co jest bardzo przykrym faktem.

Należy pamiętać, że wszystkie opisane tu stroje, wyłączając garnitur i stroller, nie są dostępne w sklepowym modelu sprzedaży i należy je zamawiać u krawca miarowego.

69 / 100

2 thoughts on “Jak się ubrać na wesele – kilka słów o tym, jak elegancko wyglądać jako gość”

Dodaj komentarz