Domy prefabrykowane

Chyba każdy z nas zastanawia się jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Co będziemy robić, czy roboty zastąpią nas w większości prac i gdzie będziemy mieszkać, czy jeszcze w zwykłych i klasycznych domach, czy może gdzieś indziej. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na przynajmniej jedno z powyższych pytań. A więc zajmiemy się tematem domów przyszłości jakie z pewnością są domy prefabrykowane.

Czym są domy prefabrykowane?

Najbardziej ogólnie mówiąc, tego typu domy produkowane są w fabrykach, na specjalne zamówienie klienta. Dzięki takiemu procesowi powstawania, wszystkie części domu są wykonane bardzo dokładnie i precyzyjnie. Bardzo często możemy spotkać domy prefabrykowane z keramzytu lub z drewna. Są to materiały, których najczęściej używa się do tego rodzaju budowy. Rzadziej natomiast spotkamy się z domem prefabrykowanym betonowym. Z racji tego, że wszystkie elementy trzeba przewieźć z fabryki na miejsce budowy, materiały z betonu bardzo często są zbyt trudne w transporcie.

Domy prefabrykowane ceny pod klucz

Dla jednych cena nie będzie miała większego znaczenia, lecz są osoby dla których jest to kluczowa informacja przy wyborze metody budowy swojego własnego domu. Przy budowaniu domów prefabrykowanych ceny są bardzo różne. Wszystko zależy od tego, jakich technologii użyjemy. Najtańsze domy prefabrykowane kanadyjskie, zrobione w technologii szkieletowej kosztują ok. 1 500 zł/m2. Natomiast przy innych metodach i technologiach ceny mogą wzrosnąć do około 2000 zł/m2. Trzeba jednak nadmienić, że jest to cennik budowy domy w stanie surowym. Do całkowitego wykończenia trzeba doliczyć dodatkowe koszty z tym związane. Trzeba to wziąć pod uwagę przy dokonywaniu decyzji o budowie.

Domy prefabrykowane opinie

Opinie na temat tego typu domów są bardzo różne. Większość ludzi, którzy zamieszkali w tego typu domach wyraża się o nich bardzo pozytywnie. Chwalą sobie to, że mieszkają w nowoczesnym domu, ekologicznym i energooszczędnym. Są to bardzo duże zalety dla tego rodzaju budownictwa. Są również negatywne opinie, lecz bardzo często są to ludzie, którzy tak naprawdę nie mieszkają w tego typu domach.

Domy prefabrykowane projekty

Na rynku istnieją gotowe projekty domów, które możemy zakupić “od ręki”. Istnieją również firmy projektowe, które zajmują się projektowaniem domów pod nasze wymagania. Drugie rozwiązanie jest oczywiście dużo lepsze, ponieważ otrzymamy projekt dopasowany i skrojony pod nasze oczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że będzie się to wiązało z większymi pieniędzmi.

Plusy i minusy domów prefabrykowanych:

Plusy domów prefabrykowanych:

+ Krótki czas powstawania budynku.

+ Nie trzeba poświęcaj swojego czasu na zarządzanie całym procesem budowy domu (nie musimy pilnować fachowców przez kilka miesięcy),

+ Mniej papierkowej pracy, ponieważ umowę spisujemy z producentem domu i jest to tylko jedna umowa,

+ Długoletnia gwarancja na dom (nawet do 25 lat),

+ Nie musimy martwić się o materiały na budowę ani o ich składowanie,

+ Elementy powstają według wcześniej zrobionego projektu domu, to daje nam pewność, że będzie wyglądał tak samo jak “na zdjęciu”,

Minusy domów prefabrykowanych:

– Przy końcowym rozliczeniu może się okazać, że domy prefabrykowane mogą być droższe niż te wznoszone w tradycyjnie,

– Kosztów budowy domu nie rozłożymy w czasie, ponieważ płacimy od razu za cały dom.

Dodaj komentarz