praca w branzy IT

UX Designer jeszcze jakiś czas temu był nazywany zawodem przyszłości. Teraz uważa się, że jest podstawą do prac nad projektem jakiejkolwiek aplikacji czy strony internetowej. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda taka praca i jakie kompetencje są wymagane? W takim razie zapraszam do czytania!

Na czym polega praca UX Designera?

Jeszcze do niedawna o UX Designie, czyli projektowaniu doświadczeń użytkownika, niewiele się mówiło. Jednak z czasem, gdy rynek IT zaczął się dynamicznie rozwijać, twórcy zwrócili uwagę na ten istotny aspekt. Mimo to wciąż zawód UX Designera jest mylony, chociażby z UI Designerem czy Product Designerem. Jak więc to rozróżnić?

UI Design odnosi się do warstwy wizualnej produktu, czyli szaty graficznej, dobranej kolorystyki itp. UX Designer owszem, może o tym również myśleć, jednak jego zadanie bazuje raczej na kontakcie z klientem. 

Na czym więc dokładnie polega praca UX Designera? Przede wszystkim zajmuje się on projektowaniem stron internetowych czy aplikacji mobilnych pod kątem funkcjonalności (a nie wizualnej atrakcyjności – to już zadanie innego specjalisty. W tym kontekście istotnym obszarem są badania potrzeb użytkowników – mogą to być przeprowadzane wywiady lub ankiety.

Wciąż nie do końca rozumiesz różnicę? W takim razie może spróbuję odwzorować przykładowy dzień z pracy UX Designera. Po przeanalizowaniu wyników badań zabiera się on za projektowanie makiet czy samej struktury strony, a także interakcji systemu z użytkownikiem. Współpracuje z programistami i grafikami, weryfikuje, czy dane rozwiązanie da się wprowadzić przy pomocy używanej technologii, wprowadza poprawki do projektu. Jest to oczywiście mocno uproszczony obraz – nie da się tych wszystkich obowiązków wykonać w jeden dzień.

Umiejętności twarde i miękkie – jakie powinien posiadać UX Designer?

UX Design łączy w sobie różne dziedziny nauki – informatykę, psychologię i socjologię. Dlatego też w tym zawodzie sprawdzą się osoby, które lubią pracować z ludźmi i potrafią sprecyzować potrzeby swoich odbiorców.

Musisz jednak pamiętać, że przy projektowaniu produktów IT klient to nie zawsze ta sama osoba, co odbiorca. UX Designer jest więc pośrednikiem między światem biznesu, potrzebami użytkowników, a także samymi twórcami systemów. Powinien wykazywać się empatią i wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Z pewnością przyda się również zmysł estetyczny oraz zdolność myślenia analitycznego.

A co z umiejętnościami twardymi? Jakich narzędzi na co dzień używa UX Designer? Najczęściej wymienia się programy Adobe, Figmę, jednak tak naprawdę sprawdzą się tu każde systemy, dzięki którym można stworzyć tablice i makiety. Warto również mieć na uwadze znajomość technologii – nie chodzi tu o to, że UX Designer musi programować. Jeśli jednak będzie sobie zdawał sprawę z możliwości, jakie niesie dany język programowania, to projektowanie okaże się bardziej efektywne.

Wynagrodzenie UX Designera – jakich stawek można oczekiwać?

Z pewnością nie zaskoczę Cię, że odpowiedź brzmi – to zależy. Możesz zapytać „od czego?”, a ja już odpowiadam. Zarobki w tej dziedzinie są uzależnione przede wszystkim od poziomu doświadczenia, jednak nie bez wpływu pozostaje także rodzaj umowy czy lokalizacja danej firmy. Portal No Fluff Jobs podaje jednak widełki płacowe, którymi można się nieco zasugerować. Jak będą wyglądać w zależności od stażu?

  • Junior – 4 00-6 500 zł brutto na umowie o pracę oraz 4 500-7 000 zł (+VAT) na umowie B2B,
  • Mid – 9 150-15 000 zł brutto na umowie o pracę oraz 11 380-16 659 zł (+VAT) na umowie B2B,
  • Senior – 10 700-16 000 zł brutto na umowie o pracę oraz 15 310-21 000 zł (+VAT) na umowie B2B.

UX Designer to ciekawy zawód, który wymaga od osoby na tym stanowisku pewnych umiejętności. O ile obsługi programów można się nauczyć, o tyle empatia i zrozumienie potrzeb odbiorców są już dość osobistymi kompetencjami. Ale kto wie, może akurat Ty nadajesz się do tego zawodu?

11 / 100

Dodaj komentarz