Monitoring, który zapewni Ci bezpieczeństwo - MrGentleman.pl

Bezpieczeństwo to jedna z największych potrzeb w życiu człowieka. Poczucie bezpieczeństwa znajduje się w piramidzie Maslowa, czyli hierarchii ludzkich potrzeb. Chcemy jak najlepiej się zabezpieczyć, ale niestety niebezpieczeństwo czyha zewsząd. Gdzie tylko się nie odwrócimy, jesteśmy zagrożeni, dlatego trzeba się chronić. Z pomocą przychodzą nam systemy monitoringu, które zwiększają nasz poziom bezpieczeństwa już od drugiej połowy XX wieku. Co ciekawe, pierwszy system monitoringu został założony w nazistowskich Niemczech w 1942 roku w celu kontroli startu rakiet V-2.

Po co komuś monitoring?

Wg CSEW (Crime Survey for England & Wales)  poziom przestępczości w Anglii i Walii od ok. 1995 roku progresywnie spada. Właśnie na lata 1993-1995 datuje się rozpowszechnienie systemów monitoringu oraz stają się głównym rozwiązaniem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii. Nie, to nie jest przypadek, monitoring naprawdę działa.

Czym właściwie jest monitoring?

Na Wikipedii czytamy, że jest to „to system pozwalający na śledzenie z odległości zdarzeń rejestrowanych przez jedną do nawet kilkuset kamer przemysłowych jednocześnie”. Inaczej mówiąc, że jest to wykorzystanie kamer wideo w celu poprawy naszego bezpieczeństwa.

Monitoring, który zapewni Ci bezpieczeństwo - MrGentleman.pl

Nowe zmiany

Podobne rozwiązanie sprawdza się w przypadku firm czy domu. W tym pierwszym przypadku sprawa nieco bardziej skomplikowana. Wraz z wejściem Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych z dn. 25.05.2018 kwestie związane z monitoringiem wizyjnym rozwiązano pewne niejasności. Wszelkie aspekty prawne są regulowane w art.  22[2] kodeksu pracy. Czytamy tam:

  • 1. Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).

Kodeks określa również zasady montowania monitoringu, iż będą to miejsca, które „nie naruszą godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, a także zasady wolności”. Zakładanie monitoringu muszą odbyć się ze ścisłym przestrzeganiem RODO.

Domowy monitoring

Zakładanie takich systemu na własnej posesji nie jest już tak skomplikowane. Największym problemem jest wybranie odpowiedniego sprzętu. Na rynku pojawia się mnóstwo kamer, od tych „domowej roboty”, po profesjonalne. Warto wspomnieć, że te nie różnią się sobą jedynie ceną, lecz również dodatkowymi parametrami, tj. jakość obrazu, odporność na warunki pogodowe, itd.

Pewne jest, że sama obecność systemu monitoringu odstrasza potencjalnych złodziei czy innych niebezpiecznych ludzi. Poza tym, jeżeli dojdzie do jakiegoś przestępstwa, obraz z kamer ułatwia policji znalezienie przestępcy. Niejeden film kryminalny opierał się na tym, co widział policjant z kamer wizyjnych i niejedna sprawa została dzięki nim rozwiązana.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że bezpieczeństwo jest potrzebą, która siedzi w nas bardzo głęboko. Z tego powodu, systemy monitoringu, które realnie przyczyniają się do jej poprawy (i jest to udowodnione!), są bardzo popularne zarówno w dużych firmach, jak i tych małych, ale i wśród zwykłych domowników.


Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń

2 thoughts on “Monitoring, który zapewni Ci bezpieczeństwo”

Dodaj komentarz