Krawat – kilka słów o jego wyborze

Spis treści

jak wybrać krawat

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to kolor noszonego przez nas ubrania, bardzo dużo może o nas zdradzić. Oczywiście pewne barwy i wzory wynikają z obowiązującej w danym czasie mody, ale warto powiedzieć kilka słów więcej o ich znaczeniu. Jako przykład weźmy nieodłączny element każdego eleganta – krawat.

Męski krawat, a kolorystyka

wybor krawata do koszuli
immneckwear.com

Zdecydowanie najpopularniejsze są krawaty w kolorze granatowym. Uznaje się je za „bezpieczne”. Osoba, która je nosi ani nie dominuje, ani nie jest szarą myszką. Uważa się, że to kolor osób które budzą zaufanie. Jest bardzo często wybierany przez pracowników korporacji, a także prezesów. Podobnie jak kolor szary, który jest bezpieczny i uniwersalny. Jego zupełnym przeciwieństwem jest czerwony krawat, o którym warto powiedzieć kilka słów więcej. Wystarczy oglądnąć kilka spotów wyborczych, żeby zauważyć, że to właśnie ten kolor króluje najczęściej na krawatach polityków. Oznacza osobę pewną siebie i stanowczą. Ta barwa jest wyrazem siły i władzy. Ale oczywiście takie krawaty nosi także wiele innych osób, nie mających związku z polityką. Pasują bardzo dobrze zarówno do klasycznej białej koszuli, ale także do jasno różowej czy błękitnej. Stanowią idealne dopełnienie ciemnego garnituru. Na rynku do wyboru są setki wzorów a także dziesiątki odcieni, różne materiały, szerokości oraz długości. Założenie krawatu w kolorze czerwieni – czy to gładkiego czy w delikatny wzór, ożywi i nada charakteru każdej stylizacji.

Barwa zielona najczęściej jest przypisywana osobom, które pracują w bankowości i finansach, żółta oznacza osoby radosne i żywiołowe. Na przestrzeni czasu zmieniło się także podejście do czarnych krawatów. Kiedyś były głównie elementem stroju żałobnego, dziś cieszą się sporą popularnością zwłaszcza wśród młodych ludzi, jako oznaka elegancji.

Dobieramy krawat do koszuli – największe mity

kolor krawata a koszula
politix.com.au

Po pierwsze, nie słuchajcie tego, że krawat ma koniecznie być ciemniejszy od koszuli. Ten mit można śmiało włożyć między książki. Nieśmiertelną klasyką jest oczywiście duet białej koszuli z ciemnym krawatem. Przy okazji, to wybór bardzo bezpieczny – naprawdę trzeba mocno się postarać o to, aby coś w nim zepsuć. Niemniej, odrobina finezji nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Nikt nie powiedział, że na przykład niebieska koszula będzie źle wyglądała z białym krawatem.

Kolejny mit dotyczy duetu wzorzystej koszuli z równie wzorzystym krawatem. Mówią, że nie powinno się ich łączyć. Nie powinno się co najwyżej kraść. Nie słuchajcie także mądrych głów, którzy uważają, że do koszul typu button down nie powinno się zakładać krawatów czy też tego, że idąc na imprezę zawsze powinniście dobierać ich kolory do sukienki partnerki.

Przy wyborze idealnego krawatu do stroju warto więc wiedzieć co nieco o znaczeniu koloru, ale przede wszystkim należy wybrać taki, w którym będziemy się dobrze czuli i który będzie nie tylko dopełnieniem ale podkreśleniem noszonego przez nas stroju.

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy