pranie koszul

Stało się. Przyszedł w Twoim życiu ten moment, w którym musisz zrobić pranie bez niczyjej pomocy, a co gorsza nie za bardzo wiesz, od czego zacząć. Spokojnie, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Okiełzanie pralki zajmie tylko chwilkę. Wystarczy rozszyfrować, jakie tryby prania kryją się pod poszczególnymi ikonami widniejącymi na urządzeniu.

Len, bawełna, flanela – pranie koszul zależnie od materiału

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że właściwa pielęgnacja ubrań może przedłużyć ich żywotność i sprawić, że mimo posiadania ich od wielu lat nadal będą zachwycać jakością, intensywnymi kolorami oraz sprawiać wrażenie, jakby były dopiero co zakupione. Aby osiągnąć ten efekt, zastosuj się do kilku moich wskazówek, dzięki którym Twoje ubrania zawsze będą prezentować się świetnie.

W kwestii koszul istotne jest nie tylko to, jak je pierzesz, ale czy umiesz dostosować sposób czyszczenia do materiału, z jakiego są wykonane. Nie oszukujmy się, jedwabna koszula może nie wytrzymać bliskiego kontaktu z wirowaniem o mocy 1200 obrotów na minutę. To, co sprawdzi się w przypadku jedwabiu, będzie absolutnie nieskuteczne do koszul z lnu. Również bawełnę pierze się inaczej, a dodatek elastanu sprawia, że należy użyć specjalnych środków piorących, aby nie zniszczyć ubrania. Jak dobrać programy w pralce i temperaturę czyszczenia do rodzaju Twojej koszuli?

Koszula lniana

Koszule z lnu mają niezwykłą skłonność do kurczenia się, dlatego temperatura prania nie powinna być wyższa niż 40 st. C. Tak jak bawełnę można spróbować ponownie rozciągnąć, tak len skurczy się nieodwracalnie. Taką koszulę możesz prać także na zimno.

Koszula jedwabna

W większości przypadków koszule jedwabne, ze względu na delikatny materiał, powinny być prane wyłącznie chemicznie. Jeśli możesz, unikaj całościowego prania, a czyść jedynie miejsca, które tego wymagają. Przydatne będą też informacje na metce. Niekiedy producent dopuszcza delikatne pranie ręczne, ale zanim zamoczysz całą koszulę, najpierw sprawdź, jak materiał zachowuje się w kontakcie z wodą na niewielkim obszarze np. mankiecie. Zamiast proszku lub płynu do prania, użyj delikatnego szamponu do mycia włosów, ponieważ będzie mniej ingerować w tkaninę. Jeśli Twoja koszula miała styczność z barszczem, czerwonym winem lub inną, trudno spieralną substancją, a co gorsza to nie tylko kilka kropel a pół koszuli, obawiam się, że próbą wywabienia plam tylko napsujesz sobie nerwów.

Koszula bawełniana

Koszulę bawełnianą można prać w temperaturze 30-40 st. C. Aby ochronić materiał przed kurczeniem, po wyjęciu z pralki należy strzepnąć ją kilka razy. Dopiero wtedy taką koszulę zawiesza się do wyschnięcia.

Koszula flanelowa

Flanela to pochodna bawełny, a więc pranie jej jest dość podobne. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 40 st. C. Poza tym po praniu, aby zapobiec kurczeniu się materiału, strzepnij ubranie kilkukrotnie. Ułatwi to prasowanie i pozbycie się zagnieceń.

Jak często należy prać męskie koszule? Porady i wskazówki

Aby koszule zachowały swoją świeżość, powinieneś je prać po każdym założeniu. Wynika to z prostej zasady. Ubrania, które nosimy bezpośrednio na skórze, muszą być często prane, ponieważ to one chłoną wszystkie zapachy i bakterie. Chodzi zarówno o higienę, jak i ochronę materiału – wszystkie drobinki mogą się w niego wgryzać i deformować Twoją koszulę. Aby Twoje ubranie po każdym praniu wyglądało nienagannie i nie niszczyło się w bębnie pralki, zastosuj się do tych kilku porad:

  • Pranie sortuj ze względu na kolor i rodzaj pranego materiału – posegregowane kolorystycznie ubrania do prania to sposób, aby oszczędzić sobie problemów z ewentualnymi przebarwieniami i zmianą kolorów tkanin. Jasne do jasnego, ciemne do ciemnego. Jeśli i tak masz wątpliwości, do prania możesz zawsze wrzucić ściereczkę wyłapującą kolory, dzięki czemu ryzyko przebarwień będzie znikome. Posegregowanie ubrań według materiałów sprawi, że łatwiej będzie dobrać płyn lub proszek do prania i temperaturę.;

  • 40 st. C. to maksimum. Więcej nie znaczy w tym wypadku lepiej – wyjątkiem mogą być jedynie białe, bawełniane koszule, które możesz prać w 60 st. C. Taką temperaturę wybieraj tylko, gdy Twoje ubranie jest mocno zabrudzone lub używasz wybielacza;

  • Wirowanie na najniższych obrotach – materiał koszul jest zazwyczaj dosyć cienki, dlatego jego odwirowanie nie wymaga nadzwyczajnych środków. Silne wirowanie może powodować rozciągnięcie i deformowanie tkaniny;

  • Siateczki do prania to Twoi sprzymierzeńcy – aby ograniczyć wirowanie, możesz umieścić koszule w woreczkach do prania lub poszewkach poduszek;

  • Dobierz odpowiedni detergent – płyn do prania, żel, czy może proszek? Im niższa temperatura, tym delikatniejszy środek czyszczący musisz wybrać. Pamiętaj, że płyny mogą wpływać na kurczenie się ubrań, a kapsułki i żele zazwyczaj są skuteczne do 60 st. C. W wyższych temperaturach doskonale poradzi sobie proszek.

Czego nie robić swoim koszulom?

Koszule, jak bardzo wytrzymałe by nie były, nie zniosą wszystkich Twoich przewinień. Stosując kilka zasad, zadbasz nie tylko o swoje ubrania, ale także pralkę. Zanim zaczniesz pranie, wczytaj się w metki. Przestrzegaj wytycznych – jeśli masz nie prać w palce, to nie pierz. Przekreślona suszarka bębnowa? Omijaj ją szerokim łukiem. Dozwolone tylko pranie ręczne? Poszukaj dużej miski, w której zapierzesz swoje koszule. W ten sposób zatroszczysz się o swoje ubrania i przedłużysz ich żywot. W przypadku kiedy metki już dawno uciąłeś, pamiętaj o dwóch rzeczach przy praniu – ustaw temperaturę poniżej 40 st. C. i wybierz wirowanie nie na najwyższych obrotach. Jeśli to nie jedwab, koszule powinny dać sobie radę.

Poza temperaturą, wirowaniem i niezapieraniem drobnych plamek, ciężkim grzechem w pielęgnacji koszul jest ich nieodpowiednie wkładanie do pralki. Koszule powinny być rozpięte i wywinięte na lewą stronę. Dzięki temu zapięcia nie będą się obijać o bęben pralki, w wyniku czego mogłyby się uszkodzić, oderwać lub uszkodzić koszulę.

Czy warto wyprać koszulę po zakupie?

Ubrania, zanim trafią do Twojego domu, najpierw przez jakiś czas są w sklepie, a wcześniej muszą zostać tam przetransportowane z np. szwalni. Muszą więc wytrzymać w różnych warunkach i temperaturach. Z tego powodu rzeczy pokrywane są różnymi środkami chemicznymi, gwarantującymi świeżość i odporność na wilgoć. Chemikalia spełniają swoje zadanie, jednak nie są czymś, co powinno mieć bliski kontakt ze skórą. Dlatego każde nowo kupione ubranie należy wyprać przed pierwszym noszeniem.

Dlaczego warto nauczyć się odpowiednio prać koszule?

Jedną z małych rzecz jest nawyk czytania metek, który może okazać się niezwykle przydatny, jeśli będziesz musiał wyprać np. kaszmirowy sweterek Twojej partnerki. Może właśnie dzięki temu po praniu nie wyciągniesz z pralki bardzo drogiego ubrania w rozmiarze dziecięcym lub odpowiednim dla małego psa.

Ponadto odpowiednio czyszczone koszule będą Ci służyć latami. Zainwestowanie w jedną koszulę wysokiej jakości i poprawna pielęgnacja przez długi czas będzie o wiele bardziej ekonomiczna niż kupowanie kolejnych ubrań słabej jakości, na promocjach i w pośpiechu, bo poprzednie nie nadają się już do założenia.

Pranie koszul, jeśli tylko zapoznasz się z podstawowymi zasadami, wcale nie będzie sprawiać problemów, a Ty niedużym wysiłkiem będziesz mógł cieszyć się swoimi nienagannie prezentującymi się ubraniami. Oczywiście, mogą zdarzyć się wpadki, gdy jakaś zapodziana ciemna skarpetka lub krwiście czerwona bielizna Twojej ukochanej zapodzieje się między białymi koszulami. Wszyscy wiemy, jak to się kończy.

17 / 100

Dodaj komentarz