buty zimowe czyszczenie i konserwacja

Buty zimowe są wyjątkowo narażone na zabrudzenia. Codziennie mają kontakt z wodą, solą i śniegiem, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji. Dobrze zadbane buty mogą nam służyć kilka sezonów. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je czyścić i impregnować, by jak najdłużej zachowały swój kolor oraz fason.

Buty zimowe dobrej jakości są najczęściej wykonane ze skóry licowej, nubuku lub zamszu.

– Materiały te wykazują odporność na przemakanie, jednak pod jednym warunkiem – muszą być odpowiednio pielęgnowane – tłumaczy Wioletta Uziębło, projektantka obuwia dla marki NIK Giatoma Niccoli.

W jaki sposób to robić? Poniżej znajdziesz proste rady, które pozwolą ci zabezpieczyć zimowe obuwie przed nieestetycznymi zaciekami oraz pękaniem.

Zamsz – reaguj na zabrudzenia!

Wiele osób obawia się kupowania zamszowych butów. Zapewne wynika to z przekonania, że zamsz jest skórą niepraktyczną, która szybko ulega zniszczeniu i ciężko pozbyć się z niej nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Jednak nic bardziej mylnego! Odpowiednio traktowany zamsz nie przecieka i może długo zachowywać swój wyjściowy kolor.

Oto kilka wskazówek:

  1. Przed pierwszym nałożeniem butów zadbaj o impregnację specjalnym preparatem. Wystarczy spryskać nim cholewkę, a na powierzchni zamszu utworzy się hydrofobowa warstwa ochronna. Zapobiega ona wnikaniu wilgoci, a także uodparnia buty na wszelkie zabrudzenia. Co ważne, impregnacja zamszu nie jest zabiegiem jednorazowym i warto powtarzać ją co kilka tygodni.
  2. Jeśli chcemy, aby nasze buty jak najdłużej wyglądały jak nowe, nie możemy zwlekać z ich czyszczeniem. Przydadzą nam się różne akcesoria – specjalnie szczoteczki lub gąbki, które nie uszkodzą skórzanej struktury. Przed wszelkimi zabiegami warto wyjąć z butów sznurowadła. Następnie gumową częścią szczoteczki usunąć głębokie bądź zlepione plamy. Potem zamsz przeczesujemy włosiem, pamiętając, by szczotkować wyłącznie w jedną stronę! Jeśli zabrudzenia są naprawdę duże, można użyć preparatu czyszczącego w formie pianki bądź sprayu. Wystarczy nałożyć go na powierzchnię buta, a następnie przetrzeć gąbką lub szczoteczką.
  3. Odświeżanie koloru. Co jakiś czas warto pokusić się o odświeżenie koloru swoich butów. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych środków w różnych odcieniach, które nadadzą zamszowi lepszy wygląd, a dodatkowo zabezpieczą przed przemakaniem.

Nubuk – pielęgnuj jak zamsz

Dbanie o buty z nubuku przypomina pielęgnację zamszu, dlatego wiele preparatów przeznaczonych jest do obu rodzajów skór. Również w tym przypadku ważna jest systematyczność czyszczenia i odpowiednia impregnacja. Nubuk zabezpieczamy przed pierwszym użyciem obuwia i powtarzamy tę czynność co kilka tygodni. Czyścimy specjalnymi szczotkami, a do odświeżania koloru używamy środków w sprayu.

Skóra licowa – podstawą jest pastowanie

Skóra licowa wydaje się być najprostszą w utrzymaniu, ale wbrew pozorom jej pielęgnacja wymaga większych nakładów pracy. Dużym ułatwieniem jest natomiast fakt, że zabrudzenia w każdej chwili możemy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. To jednak nie wystarczy, aby zabezpieczyć skórę i zapewnić jej piękny wygląd.

  1. To podstawowa czynność, jaką powinniśmy wykonać po zakupie butów ze skóry licowej. – Impregnacja zabezpiecza przed przemakaniem, warto jednak pamiętać, że preparaty osiągają pełną skuteczność dopiero po 24 godzinach – mówi Wioletta Uziębło i dodaje: – Podczas impregnacji nie pomijajmy sznurowadeł, języka i trudno dostępnych miejsc.
  2. Obuwiu ze skóry licowej nie zaszkodzi kontakt z wodą, dlatego zabrudzenia można usuwać przy pomocy nasączonej szmatki. W sklepach z łatwością dostaniemy także specjalne szampony lub pianki. Unikajmy jednak mydła, które może zaszkodzić powierzchni skóry.
  3. Przed rozpoczęciem wszelkich zabiegów należy zadbać, aby buty były zupełnie suche. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno kłaść ich w pobliżu źródeł ciepła, na przykład kaloryfera, czy używać suszarki z gorącym nawiewem. Buty równie dobrze wyschną w temperaturze pokojowej, wypełnione ręcznikami papierowymi, które dodatkowo wchłoną wilgoć i zabezpieczą obuwie przed utratą kształtu.
  4. Po usunięciu wierzchnich zabrudzeń można przejść do pastowania. Odpowiednia pasta powinna być zbliżona odcieniem do koloru skóry. Jeśli nie chcemy ryzykować powstania brzydkich plam, zaleca się użycie pasty bezbarwnej bądź wosku. Preparat nakładamy równomiernie na powierzchnię butów specjalną szczoteczką bądź aplikatorem.
  5. Jeśli zależy nam na nadaniu butom pięknego blasku, po pastowaniu najprościej wypolerować je bawełnianą szmatką bądź szczotką. Najlepszy efekt wymaga jednak czasu, dlatego po pierwsze warto odczekać kilka minut, aby preparat dobrze się wchłonął, a po drugie cierpliwie przecierać powierzchnię skóry.

One thought on “Jak dbać o buty zimowe?”

Dodaj komentarz