Bielizna termoaktywna, przydatna nie tylko zimą

Spis treści

odziez termoaktywna

Wiele razy słyszałem wymówki, żeby nie ćwiczyć. Latem jest za gorąco, zimą zamarzasz na kość – wszyscy to znamy. Na szczęście w dzisiejszych czasach możesz znaleźć rozwiązanie na każdą życiową bolączkę. Do ćwiczeń outdoorowych najlepsza jest bielizna termoaktywna, która głównie kojarzy się z wyjazdem na narty. Wiedziałeś, że świetnie sprawdzi się też latem? Dzisiaj przybliżę Ci, jakie są zalety i wady bielizny termoaktywnej i w jaki sposób dobrać ją do swoich potrzeb.

Bielizna termoaktywna, czyli jaka?

Nie tylko bielizna, ale pozostałe części garderoby oznaczone jako termoaktywne to ubrania, które są wykonane z materiałów syntetycznych. Pomagają skutecznie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu pot nie utrzymuje się na skórze. Daje to duży komfort podczas wszelkiej aktywności fizycznej. Latem syntetyki pomagają chronić organizm przed przegrzaniem, a zimą działają jak szczelna izolacja, dzięki czemu pozwalają utrzymać ciepło.

Dobranie odpowiedniej bielizny termoaktywnej jest bardzo ważne ze względu na to, że jest to pierwsza warstwa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Najważniejsze, żeby materiał, z którego wykonane są sportowe ubrania termoaktywne, był przyjemny w dotyku, elastyczny, lekki, oddychający i wiatro- i wodoszczelny.

Bielizna termoaktywna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Coraz więcej osób chętnie podejmuje się wysiłku fizycznego na zewnątrz, czyli w zmiennych warunkach pogodowych. Materiał, z którego wykonana jest bielizna termoaktywna to tkanina oddychająca o właściwościach izolacyjnych. Dopasowana do ciała odzież pozwala wykonać każdy ruch bez skrępowania. Najczęściej wykorzystywane materiały do wykonana termoaktywnej bielizny to elastan, poliamid, bawełna.

Korzysta się także z poliestru, który najczęściej kojarzy się z materiałem nieoddychającym, sztucznym i nieekologicznym. Jest to jednak błąd, ponieważ poliester z pomocą innowacyjnej technologii wykazuje właściwości antybakteryjne, oddychające i hydrofobowe. Nie musisz zatem się bać, gdy na metce zobaczysz, że bielizna termoaktywna zawiera domieszki tkanin syntetycznych. Ostatecznie zwiększają one komfort, a dzianina radzi sobie z transportem wilgoci na zewnątrz.

Bielizna termoaktywna z wełny merino

Poza sztucznymi materiałami, do sportowej odzieży wykorzystuje się również materiały naturalne. Należy do nich wełna merino, czyli tkanina pochodząca od specjalnej rasy owiec merynosowych, której właśnie zawdzięcza się produkcję bielizny termoaktywnej na zimę oraz na lato. Naturalna wełna ma wiele zalet, które zapewniają wygodę i komfort podczas aktywności outdoorowych takich jak wspinaczka górska. Wełna merino ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, odprowadza wilgoć na zewnątrz i długo utrzymuje świeżość.

Dodatkowo jest wyjątkowo lekka i elastyczna, dzięki czemu nie podrażnia skóry, a za to wygina się wraz z ruchem ciała, dając dużą swobodę podczas uprawiania każdego sportu. Produkty z merynosów posiadają także termoregulację, dzięki czemu nadają się zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Warto jednak zwrócić uwagę na gramaturę tkaniny, ponieważ wełna o niższej gramaturze świetnie sprawdzi się jako bielizna termoaktywna do biegania latem, a o gramaturze wyższej – jesienią i zimą, zachowując odpowiednie ciepło.

Odzież termiczna a termoaktywna

Jeśli sądziłeś, że odzież termiczna i termoaktywna to synonimy, to musisz wiedzieć, że jest to błąd. Dlaczego tak jest i czym w takim razie różnią się te dwa rodzaje ubrań? Tkanina termiczna to taka, która jedynie utrzymuje ciepło i głównie sprawdzi się w okresie zimowym. Termoaktywny materiał natomiast pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę przez odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, dlatego nadaje się do produkcji bielizny termoaktywnej, w której świetnie sprawdza się powłoka hydrofobowa i wiatroszczelna.

Zastosowanie odzieży termoaktywnej

Jeśli zainteresowałeś się tematem bielizny termoaktywnej, to z pewnością szukasz jej do konkretnego celu. Zastosowanie odzieży termoaktywnej jest szerokie w przypadku uprawiania każdej aktywności fizycznej na zewnątrz. Do jakich sportów nadaje się taki typ bielizny?

  • Wyprawy górskie,
  • Jazda na rowerze,
  • Lekkoatletyka,
  • Jogging.

Bielizna termoaktywna znajduje zastosowanie także w wielu innych sportach, które uprawiane są na świeżym powietrzu, ponieważ materiał chroni przed działaniem promieni UV, zimnem i wilgocią, nadając komfortu podczas aktywności fizycznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bieliznę termoaktywną?

Wybór odpowiedniej bielizny termoaktywnej ma duże znaczenie, aby w pełni skorzystać z wyjątkowych właściwości, jakie niosą za sobą specjalistyczne tkaniny. Szkoda, żebyś przepłacił za coś, co nie sprawdza się w swojej roli, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na wszystkie parametry, które pomogą ochronić organizm przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz, słońce, wiatr czy nawet śnieg. Przede wszystkim bielizna termoaktywna ma pomóc utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w każdych warunkach zarówno zimą, jak i latem. Na co zatem zwrócić uwagę, aby faktycznie materiał wykazywał takie właściwości?

Materiał to ważna sprawa

Unikaj bielizny termoaktywnej, która wykonana jest głównie z naturalnych tkanin takich jak bawełna. Oczywiście może zdarzyć się, że na metce zobaczysz, że została wykorzystana do produkcji. Nie może jednak stanowić głównej bazy. Bawełna to świetny materiał na odzież na co dzień, ale w przypadku uprawiania intensywnego wysiłku fizycznego nie uchroni przed zimnem i nie usunie wilgoci na zewnątrz, tylko ją wchłonie, a to sprawi, że zacznie powodować przykry zapach. Bielizna stanie się także ciężka i zacznie się przyczepiać do ciała, co jest bardzo niekomfortowe przy wykonywaniu intensywnych ruchów.

Dopasowanie do ciała

Podczas uprawiania sportu musisz czuć się komfortowo, dlatego dobierz taką bieliznę, która będzie niczym druga skóra. Ważne jest to, aby przylegała do ciała w naturalny sposób – nie odstawała i nie była zbyt ciasna. Musi jednak być opinająca, ponieważ w przeciwnym razie, kupowanie luźnej bielizny nie ma żadnego sensu. Jeśli szukasz bielizny w sklepie stacjonarnym, masz ułatwioną sprawę, możesz wejść do przymierzalni i bez problemu przymierzyć bieliznę, zrobić w niej kilka kroków i zdecydować czy jest odpowiednia dla Ciebie.

Odpowiedni krój

Tak jak w przypadku każdej części garderoby, wybierz idealny krój dla siebie. Najlepiej, jeśli bielizna termoaktywna jest bezszwowa. Masz gwarancję, że nic nie będzie Cię drapać i uwierać w trakcie intensywnego ruchu. Wśród modeli bielizny znajdują się slipy i bokserki, dlatego nie musisz się ograniczać do jednego wyboru. Wybierz to, co będzie dawało Ci jak największy komfort.

Zawartość jonów srebra

Istotnym parametrem podczas wybierania wysokiej jakości bielizny termoaktywnej jest zawartość jonów srebra. Im większa ilość jonów srebra wplecionych w dzianinę, tym lepsza jakość odzieży. Dzięki występowaniu tego związku w odzieży unikniesz problemów z rozwijaniem się bakterii na ubraniach i ciele, które przez wilgoć z powietrza i pot na ciele mogą powstać. Jony srebra wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego tak istotna jest ich obecność w bieliźnie termoaktywnej, która narażona jest na wiele zanieczyszczeń.

Dla kogo przeznaczona jest bielizna termoaktywna?

Mogłoby się wydawać, że odzież termoaktywna przeznaczona jest głównie dla profesjonalnych sportowców – no i oczywiście, że jest, ale nawet amator biegania może pozwolić sobie na profesjonalny sprzęt, aby poczuć się jak prawdziwy maratończyk. W wielu sklepach ze sportową odzieżą dostępna jest bielizna wykonana z materiałów, które mają właściwości termoaktywne i każdy może ją zakupić. Nawet jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w wybranej aktywności fizycznej, możesz wyposażyć się w taką bieliznę. Świetnie sprawdza się dla biegaczy, rowerzystów, narciarzy, alpinistów oraz osób, które uprawiają jakąkolwiek aktywność outdoorową.

Rodzaje odzieży termoaktywnej

Poza samą bielizną istnieje o wiele więcej części garderoby termoaktywnej, które mogą przydać się w zależności od intensywności wysiłku fizycznego, rodzaju aktywności oraz warunków zewnętrznych. Możesz wybrać spośród:

  • bielizny termoaktywnej (slipy, bokserki),
  • koszulki termoaktywne z krótki rękawem,
  • legginsy termoaktywne,
  • skarpetki termoaktywne,

Taka odzież sprawdzi się latem szczególnie dla biegaczy i rowerzystów, którzy potrzebują utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Dzięki oddychalności tkaniny i hydrofobowej powłoce nie trzeba się martwić, ponieważ taki rodzaj bielizny odprowadza pot ze skóry, co przyczynia się do braku powstawania nieprzyjemnych zapachów. Jeśli jednak preferujesz szaleństwa na stoku wybierz:

  • koszulki termoaktywne z długim rękawem,
  • bluzy termoaktywne,
  • kurtki termoaktywne,
  • czapki i kominiarki termoaktywne,
  • rękawiczki termoaktywne.

Odpowiedni ubiór zagwarantuje Ci większą swobodę ruchów i brak przykrego zapachu podczas śnieżnej wyprawy. Dodatkowo dzięki termoaktywnym ubraniom będziesz mógł pozostać na stoku o wiele dłużej, bo nie będziesz musiał się przebierać z mokrego i spoconego stroju.

Jak dbać o bieliznę termoaktywną męską?

Każdy materiał wymaga innego traktowania, aby jego struktura i właściwości nie zostały naruszone. Nie inaczej jest w przypadku bielizny termoaktywnej. Zazwyczaj producenci na metkach oznaczają symbolami, w jaki sposób należy obchodzić się z odzieżą. Istnieją jednak pewne zasady, dzięki którym materiał nie zostanie uszkodzony i nie straci swoich właściwości ochronnych.

  • Przede wszystkim pierz bieliznę termoaktywną na trybie sportowym lub do delikatnych włókien w temperaturze 30°C-40°C. Na czas prania wyłącz również odwirowanie, które może zepsuć materiał.

  • Odzieży termoaktywnej nie susz za pomocą gorącego powietrza, na kaloryferach oraz nie wystawiaj na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby taka odzież wyschła na uniwersalnej suszarce w temperaturze pokojowej.

  • Używaj płynów do prania syntetycznych tkanin termoaktywnych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że bielizna będzie zawsze wyglądać jak nowa.

  • Możesz także prać bieliznę ręcznie. W takim wypadku również używaj delikatnych chemikaliów piorących.

  • Nie zgniataj i nie wykręcaj odzieży termoaktywnej po praniu, aby nie straciła swojego kształtu.

  • Nie używaj płynów zmiękczających, których używasz do zwykłego prania. Takie produkty mogą spowodować, że włókna tkaniny zostaną naruszone i stracą swoje funkcjonalne właściwości.

  • Pod żadnym pozorem nie używaj na materiale syntetycznym żelazka.

Podane powyżej wskazówki pomogą Ci odpowiednio zadbać o odzież sportową, a dzięki temu bielizna będzie służyła długie lata, a Ty będziesz mógł cieszyć się komfortem w trakcie uprawiania aktywności fizycznej.

Bielizny nie trzeba prać za każdym razem po użytkowaniu. Jej właściwości antybakteryjne pozwalają korzystać z ubrań wiele razy bez konieczności czyszczenia. Dzięki temu nie musisz także martwić się o zapach, ponieważ jest on zniwelowany.

Ile kosztuje bielizna termoaktywna?

Cena bielizny zależna jest od marki, wykorzystanych materiałów i funkcjonalności. W sklepach i na internecie znajdziesz różne części garderoby termoaktywnej w innej cenie. Kwota waha się mniej więcej od 100 zł do 1000 zł. Co opłaca się bardziej? Dla wielu osób będzie to kwestia indywidualna, ale uważam, że jeśli jesteś wkręcony w sport to zdecydowanie lepiej jest zainwestować w wysokiej jakości ciuch, który kosztuje trochę więcej. Nie musi być to najdroższa rzecz, ale wiadomo – za jakość trzeba zapłacić.

Bielizna termoaktywna to świetne rozwiązanie dla pasjonatów sportów zarówno letnich, jak i zimowych. Najważniejsze jest jednak, aby dobrał ją do swoich preferencji.

18 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy