klasyczny zegarek do garnituru

Zegarek, to nie tylko gadżet mierzący czas. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że jest to także podkreślający stylizację element garderoby, a dokładniej – biżuterii. Wybór odpowiedniego modelu jest szczególnie istotny w przypadku dopasowania go do garnituru. Może on świetnie podkreślić elegancję, ale równie dobrze z powodzeniem w spektakularny sposób odwrócić uwagę od najlepiej skrojonego modelu i to nie w ten pozytywny sposób.

O gustach się nie dyskutuje, więc ten aspekt wolę pominąć. Warto jednak mieć na uwadze klasyczne modele, o niezbyt szerokiej tarczy. Klasyka zawsze się obroni. Mówiąc o tradycyjnych zegarkach mam na myśli okrągłą kopertę i proste wzory. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku minimalizm. Kolejna ważna kwestia w przypadku zegarka idealnego, to pasek. Powinien być skórzany, w żadnym wypadku rzemień, plecionki czy bransoleta – chyba, że koniecznie chcecie zrobić stylizacyjną furorę, niekoniecznie z efektem WOW. Zapomnijcie o zegarkach sportowych, te modele zostawcie na jogging.

Zegarek do garnituru, a mechanizm

Są trzy rodzaje mechanizmów: kwarcowe, mechaniczne i automatyczne. Kwarcowe, to zegarki na baterie. Z reguły są one najtańsze, ale to nie znaczy, że są kiepskiej jakości. Wręcz przeciwnie – modele te są bardzo dokładne. Zegarki mechaniczne czyli zegarki z tzw. duszą, mają zupełnie inną konstrukcję. Nie działają na baterie, ale poprzez nakręcanie koronką. Nakręcać należy je w zależności od rezerwy chodu – wskaźnik jej poziomu, umieszczony jest często na tarczy. Zegarki automatyczne są konstrukcyjnie podobne do mechanicznych, ale wyposażone są w rotor zwany również wahnikiem. Automaty nakręcają się same, gdy ruszamy nadgarstkiem. Co ciekawe zegarki mechaniczne i automatyczne są droższe od kwarcowych, ale mniej dokładne, jednak do bardziej klasowych zegarków należą mechaniczne i automatyczne.

jak wybrać zegarek do garnituru

Tarcza ma znaczenie w przypadku zegarka do garnituru

Najbardziej formalne są tarcze białe i czarne, dopiero później są wszystkie inne. Ponadto, żeby zegarek można było nazwać formalnym, powinien mieć czystą tarczę. Im prostsza, tym lepsza. Kilka słów o pasku już było, ale warto wspomnieć jeszcze o kolorze. Najbardziej formalne są paski skórzane, to już wiemy. Jeśli chodzi o kolor, to powinien pasować do innych skórzanych elementów naszego stroju, takich jak buty czy pasek od spodni. Ponadto nie powinien mieć przeszyć w innym kolorze niż skóry, bo to obniża formalność. Metalowe bransolety są mniej eleganckie od skórzanych pasków.

Kupując zegarek nie powinniśmy kierować się ceną, a tym, żeby dany model pasował do naszego stylu. Drogie zegarki często pozostają niedocenione, gdyż większość ludzi nie jest biegła w firmach zegarkowych. Niemniej w cenie zawsze są modele eleganckie i nie mówimy tu o kosztach, a tym, w jaki sposób zdobią nadgarstek.

One thought on “Zegarek do garnituru – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?”

Dodaj komentarz