Pasek do spodni to chyba najpopularniejszy męski dodatek do stylizacji. Często zakładamy go i nawet nie przywiązujemy uwagi do tego, żeby pełnił funkcje estetyczne, a jedynie podtrzymywał spodnie, aby nie spadły nam z bioder. Wśród dostępnych na rynku akcesoriów można przebierać w paskach o różnym stylu. O tym, jak dobrać odpowiedni i kiedy go zakładać, piszę w poniższym tekście. Podpowiem Ci też, jak się właściwie zmierzyć, gdy kupujesz pasek przez internet, i w jaki sposób przechowywać paski.
Kiedy zakładać pasek do spodni?
Nie wiem, jak Ty, ale ja nie wyobrażam sobie wyjścia z domu bez paska. Pasek do spodni jest tak samo potrzebny, jak bielizna czy buty. To taki dodatek, który sprawdzi się w każdej porze roku, każdej godzinie dnia i każdej okazji. Jeśli wkładasz garnitur, elegancka klamra doskonale podkreśli wyniosłość stroju. Gdy wybierasz się na ryby, pasek podtrzyma spodnie nawet wtedy, gdy będziesz gimnastykować się z wędką. Na co dzień pasek pełni funkcję ozdobną i praktyczną. Dzięki niemu spodnie są dokładniej dopasowane do ciała i lepiej leżą. Nie musisz się obawiać, że popełnisz faux-pas, gdy założysz go na jakąś uroczystość. Gafą może być jedynie niewłaściwy dobór modelu do całej stylizacji.
Jaki pasek do spodni?
Męski pasek może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotyka się paski skórzane – zarówno te ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej. Poza tym popularne są także plecione paski materiałowe czy zamszowe. Jeśli chodzi o zapięcia, to występują sprzączki oraz zakryte klamry. W zależności od materiału można zapinać paski na kilka sposobów – albo przekładać przez dziurkę, albo umieszczać na dowolnym miejscu paska. W modelach plecionych nie ma bowiem dziurek i można zacisnąć pas, gdziekolwiek jest to potrzebne.
Akcesorium polecam dobierać przede wszystkim do spodni, które w dany dzień nosisz, ale też do charakteru całej stylizacji. W przypadku eleganckich outfitów warto dopasować odcień paska do odcienia butów. Jeśli zakładasz np. granatowy garnitur i brązowe buty, pasek również powinien być brązowy. Do formalnego stroju najlepiej pasują akcesoria wykonane ze skóry. Do smokingu pod żadnym pozorem nie zakładaj paska z plecionki.
Materiałowe paski sprawdzą się np. do jeansów czy mniej eleganckich spodni materiałowych. Fajnie komponują się również z krótkimi spodenkami. Plecione modele do dobre rozwiązanie m.in. na wakacje, gdy zakładasz koszulę, espadryle i beżowe szorty. Jeśli na co dzień chodzisz w jeansach, do nich także możesz zakładać np. czarny pasek skórzany. Będzie pasował niezależnie od tego, czy wyżej znajdzie się T-shirt, sweter, czy koszula. Warto zwrócić uwagę na kolor klamry, szczególnie jeśli ma srebrny lub złoty odcień. Najlepiej dopasować ją do pozostałych dodatków, które nosisz (biżuteria, okulary, zegarek). Zwykle ludzie dzielą się na zwolenników złota i na zwolenników srebra, więc nie warto zostawać obojętnym na tę kwestię i zadbać o spójność.
Jaki rozmiar paska wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni rozmiar paska do spodni, musisz wiedzieć, na czym polega jego rozmiarówka. Otóż rozmiar ocenia się na podstawie pomiaru długości akcesorium. Idealny pasek powinien dać się zapiąć w środkowych, a nie skrajnych dziurkach. Nie może być ani zbyt długi – aby końcówki nie trzeba było przekładać przez kilka szlufek, ani zbyt krótki – aby sięgał choć do pierwszej szlufki i nie wypadał z niej. Długość całego paska z klamrą powinna wynosić około 15 cm więcej niż obwód pasa. Jeśli kupujesz pasek online, to zwykle w tabelach rozmiarowych rozmiar paska jest podany od początku klamry do środkowej dziurki i jest to wymiar zbliżony do obwodu Twojego pasa.
Jak poprawnie zmierzyć obwód w pasie?
Aby dobrze się zmierzyć, polecam użyć centymetra krawieckiego. Sztywna metrówka może nieco utrudnić wymiar. Stań prosto i przełóż miarkę dookoła pasa dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdują się szlufki w Twoich spodniach. Warto robić to na jak najcieńszym materiale lub tylko w bieliźnie. Nie wciągaj brzucha, nie siadaj i nie mierz się tuż po ogromnej wyżerce. Najdokładniejszy wynik zapewne uzyskasz z samego rana, przed śniadaniem. Możesz poprosić kogoś, aby Cię zmierzył – to będzie nieco wygodniejsze, bo z boku łatwiej ocenić, czy centymetr leży na tym samym poziomie zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Jak przechowywać paski?
Za każdym razem, gdy wracasz do domu i zdejmujesz spodnie, koniecznie wyjmij z nich pasek. Nie powinien się gnieść razem z zarzuconymi na ulubioną krzesło-szafę spodniami. Akcesoria tego typu powinno się przechowywać tak jak krawaty – na płasko w szufladzie, zwinięte w organizerach czy zawieszone na wieszakach (za klamrę). Zapobiega to wszelkim pęknięciom, odkształceniom czy zarysowaniom i pozwala zachować pasek w jak najlepszej kondycji na długi czas.