Nie tylko kobiety powinny dbać o kondycję swojej cery. Wizytówką każdego człowieka jest jego twarz, dlatego panowie również powinni zmierzyć się z niedoskonałościami swojej cery i próbować z nimi walczyć. Wielu mężczyzn nie zwraca szczególnej uwagi na dobór odpowiednich kosmetyków do twarzy, często stosując zasadę „mydło do wszystkiego”. Jednak czasy powoli się zmieniają, a wraz z nimi samoświadomość mężczyzn w kwestii pielęgnacji skóry twarzy. Jeśli chcecie pochwalić się zadbaną twarzą, podpowiemy Wam od czego zacząć.
Po pierwsze: głębokie oczyszczanie
Żadne kosmetyki pielęgnacyjne nie pomogą poprawić stanu Waszej skóry, jeśli wcześniej nie zastosujecie odpowiednich środków myjących. Szare mydło niestety nie załatwi sprawy. W drogeriach lub aptekach można znaleźć szereg żeli przeznaczonych do mycia twarzy o zróżnicowanym składzie. Gruczoły łojowe znajdujące się w skórze twarzy pracują przez cały dzień, o czym może świadczyć nadmierne błyszczenie się strefy T: czoła, nosa oraz brody. Jest to „zasługa” wydzielającego się sebum, które nasza skóra wytwarza w celu jej ochrony przed wysuszeniem. Jednak nie oszukujmy się: skóra świecąca się niczym lampki na choince nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Co istotne, w procesie oczyszczania skóry niezwykle ważna jest regularność i dokładność. Mycie twarzy raz dziennie tuż po przebudzeniu nie wystarczy. Aby pozbyć się nadmiaru sebum, większość żeli myjących powinno stosować się przynajmniej dwa razy dziennie codziennie.
Wskazówka: jeśli zmagasz się z zaskórnikami w okolicy nosa, raz w tygodniu zastosuj specjalne plastry peel off, dzięki którym za jednym pociągnięciem pozbędziesz się efektu „truskawki”.
Nie zapomnij o peelingu
Skóra zarówno u kobiet jak i u mężczyzn co jakiś czas wymaga użycia peelingu złuszczającego naskórek. Komórki naskórka mają to do siebie, że obumierają. Odpowiednio dobrany peeling pomaga pozbyć się martwej warstwy naskórka, odsłaniając nową, gładką skórę. Jednak peeling peelingowi nie równy. Na półkach drogeryjnych można znaleźć tzw. scruby, czyli peelingi grubo- lub drobnoziarniste, które mogą powodować lekkie podrażnienie skóry. O wiele mniej inwazyjne są peelingi enzymatyczne, które usuwają martwy naskórek przy pomocy kwasów owocowych. Nie podrażniają skóry, lecz należy uważać, aby jej nie uczulić.
Po drugie: nawilżanie
Panowie często podkradają kosmetyki swoim partnerkom, w tym również kremy do twarzy. Jednak coraz więcej producentów kosmetyków pielęgnacyjnych posiada w swoich ofertach linie produktów skierowanych specjalnie dla mężczyzn. Nałożenie kremu nawilżającego powinno stać się rutyną każdego mężczyzny dbającego o swój wygląd. Dzięki odpowiedniej dawce nawilżenia, skóra będzie wyglądać na zdrowszą i bardziej promienną. Jednak źle dobrany krem może spowodować problemy z cerą, nawet jeśli wcześniej Wasza skóra była nieskazitelna.
Panowie z przesuszoną cerą powinni unikać kremów zawierających alkohol, który tylko wzmocni wrażenie suchej i napiętej skóry. Warto postawić na „treściwe” kremy zawierające kolagen. Krem pod oczy? Dlaczego nie! Skóra w okolicy oczu jest najbardziej narażona na czynniki starzejące, dlatego nie należy zapominać o jej regularnym nawilżaniu.
Po trzecie: golenie
Jeśli jesteście miłośnikami stylówki „na drwala”, ten punkt Was nie dotyczy. Jeśli jednak na co dzień chcecie mieć idealnie gładką cerę bez zaczerwienień i krostek, warto wybrać produkty łagodzące skutki podrażnienia skóry maszynką do golenia. Każdy mężczyzna regularnie pozbywający się zarostu powinien mieć pod ręką balsam po goleniu, którego podstawowym zadaniem jest zniwelowanie podrażnienia skóry oraz jej odżywienie. Wiele produktów powoduje przyjemne uczucie chłodu, które świetnie wpływa na kondycję skóry po goleniu.