W życiu wielu mężczyzn przychodzi taki moment, kiedy mówią sobie „dość”. Oczywiście dość siedzenia na kanapie z butelką piwa w ręku, zagryzając je czipsami i oglądając mecz za meczem. Niestety, oponka na brzuchu sama się nie zrzuci. Rozpoczęcie treningu aerobowego czy siłowego jest niezwykle trudne, jednak korzyści płynące z aktywności fizycznej znacznie poprawiają jakość życia codziennego. Regularne ćwiczenia i dieta to nie tylko wysportowana, smukła sylwetka, ale również zdrowe ciało i duch.
Jesteś na etapie kupowania karnetu na pobliską siłownię? Koniecznie dowiedz się, jakich błędów unikać podczas ćwiczeń. Pamiętaj – nieumiejętne przeprowadzony trening to jedynie strata czasu.
Od czego zacząć ćwiczenia na siłowni?
Podstawą każdego stałego bywalca siłowni jest odpowiedni strój do ćwiczeń. Na początek można zaopatrzyć się w standardowe elementy garderoby jak spodenki, koszulkę sportową z materiału przepuszczającego powietrze oraz dobrej jakości buty. Co ważne, obuwie sportowe powinno być stabilne, co uchroni nas przed nieprzyjemnymi kontuzjami. Warto również zwrócić uwagę na komfort i wygodę noszenia tego typu obuwia. Przecież nie chcemy, aby po kilku wizytach na siłowni nasze stopy były poobcierane i pełne bolących pęcherzy.
Plan treningowy – wszystko zależy od nastawienia
Przygodę z siłownią należy rozpocząć od opracowania racjonalnego planu treningowego. Co bardziej niecierpliwi liczą, że już po kilku dniach zauważą efekty swoich ciężkich treningów. Jednak nie od razu Rzym zbudowano. Podstawę udanego treningu stanowią cierpliwość i pozytywne nastawienie. Zazwyczaj bywa tak, że w trakcie kilku pierwszych tygodni ćwiczeń na siłowni, waga szybko spada w dół, a później stoi w miejscu. Jest to całkowicie normalne i nie należy się zrażać. Stała waga jest efektem zbalansowania między utratą tkanki tłuszczowej a nabieraniem masy mięśniowej.
Podstawowe błędy nowicjuszy na siłowni
Pierwsze wizyty na siłowni bywają trudne. Wdrożenie się w rutynę ćwiczeń wymaga nieco czasu i praktyki. Warto jednak unikać błędów, które mogą w efekcie finalnym mogą być groźne dla naszego zdrowia.
1. Nieumiejętna rozgrzewka
Dobranie odpowiedniej rozgrzewki do rodzaju ćwiczeń jest niezwykle ważne. Rozgrzewka ma na celu podwyższenie pulsu, a co za tym idzie, podwyższenie temperatury naszego ciała. Zbyt krótka rozgrzewka nie przyniesie zamierzonych skutków, a ćwiczenia następujące po rozgrzewce będą mniej efektywne. Jeżeli zamierzasz wykonać trening wytrzymałościowy, czyli tzw. kardio, wystarczy kilkanaście minut truchtu na bieżni czy ćwiczeń na orbitreku. Ważne, aby wszystkie partie ciała były gotowe do właściwego treningu. W przypadku ćwiczeń siłowych ze sztangą czy hantlami, w ramach rozgrzewki warto zacząć od podnoszenia nieco mniejszych obciążeń.
2. Technika to podstawa
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, po co w siłowni montowane są lustra? Wszystko po to, aby w trakcie ćwiczeń pilnować poprawnej postawy. Nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń. Skręcenie kolana, naderwanie mięśni, zwichnięcie barku – to tylko niektóre, niezwykle bolesne kontuzje wynikające z przyjmowania złej postawy w trakcie ćwiczeń. Nie bój się spojrzeć w lustro- wszyscy obok Ciebie również z nich korzystają.
3. Stretching to również element treningu
Wielu początkujących zapomina o tak ważnej rzeczy, jakim jest rozciąganie po skończonym treningu. Stretching to forma regeneracji mięśni i stawów, która pozwala zachować ich elastyczność oraz swobodną ruchomość. Coraz więcej siłowni wyposażonych jest również w specjalne rolki do masażu, które pozwalają na znaczne przyspieszenie ich odnowę.