Wycieczki last minute – dlaczego warto?

wycieczka last minute zalety

Spis treści

Last minute to określenie wakacji, na które można się zdecydować jedynie na ostatnią chwilę. Oferty biur podróży dotyczą wyjazdów nazajutrz lub za kilka dni. Wycieczki tego typu mają sporo zalet, ale nie sprawdzą się u osób, które lubią planować takie przedsięwzięcia zawczasu. Dlaczego mimo wszystko warto skorzystać z last minute?

Atrakcyjna cena

Konkurencyjna cena to zdecydowanie najważniejsza zaleta last minute. Biura sprzedają wycieczki w okazyjnych promocjach, aby zarezerwowane w hotelach i samolotach miejsca nie zostały puste. Często tego typu propozycje są tańsze nawet o kilkadziesiąt procent od ceny wyjściowej. Dzięki temu można sobie pozwolić na wyjazd do bardziej luksusowego hotelu lub do kraju, na który normalnie kogoś nie stać.

Niejednokrotnie widziałem opcje wyjazdu na tydzień w ciepłe kraje za kilkaset złotych i to z wyżywieniem. Takie oferty to perełki dla osób lubiących podróżować budżetowo, które marzą o zobaczeniu jak największej części świata.

Niespodziewane miejsca

Kiedy turyści planują wyjazdy na przyszły rok czy na przyszłe kilka miesięcy, zwykle szukają ofert w kraju, który chcą akurat odwiedzić. Last minute pozwala na nutkę szaleństwa i niespodzianki, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jaką ofertę się trafi podczas poszukiwań. Czasami można wylecieć do Portugalii, a kiedy indziej na greckie wyspy, a jeszcze innym razem do Dubaju.

To idealna opcja dla podróżników, którzy lubią spontaniczność i odkrywanie każdego zakątka globu. Dzięki temu mogą zobaczyć wspaniałe miejsca, których wcześniej nawet nie planowali odwiedzić. Zazwyczaj to właśnie takie lokalizacje najbardziej zaskakują i wpadają w pamięć.

Gwarancja dobrej pogody

Pogody nie da się przewidzieć w 100%, ale już tłumaczę, o co chodzi w tym punkcie. Gdy planujesz wyjazd w odległym terminie, nigdy nie wiesz, czy pogoda będzie odpowiednia do pory roku, czy to okres np. pory deszczowej. Nawet w ciepłych krajach zdarzają się kryzysy.

Jeśli znajdujesz ofertę last minute do jakiegoś kraju, możesz natychmiast sprawdzić prognozę na czas wyjazdu. Zwykle na następny tydzień jest ona już wystarczająco dokładna. Dzięki temu unikniesz np. złego samopoczucia przez załamanie pogody i będziesz wiedzieć, na co się piszesz podczas swojej wycieczki.

Sposób na spontaniczny urlop

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, studenci, a nawet niektórzy na etacie są w stanie wziąć urlop wtedy, kiedy chcą. To pozwala na skorzystanie z oferty last minute w każdym momencie roku. Spontaniczny wyjazd to największa niespodzianka i przyjemność, jaką można sobie sprawić. W dobrej cenie da się wyrwać z natłoku obowiązków i uciec pod palmy. Takie chwile przydają się każdemu.

Da się też wcześniej zaplanować urlop w pracy w określonym terminie i kilka dni przed jego rozpoczęciem wykupić wyjazd w niespodziewane miejsce. To opcja dla tych, którzy plan na wolne muszą zgłaszać pracodawcy z dużym wyprzedzeniem. Istnieje wtedy nutka niepewności, dokąd się poleci, ale uwierz mi, że zawsze znajduje się coś ekstra.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli szukasz wyjazdu last minute, zwrócić uwagę na to, czy cena oferty faktycznie jest atrakcyjna. W tym celu skontroluj, ile zapłaciłbyś za taki trip, gdybyś chciał go odbyć dopiero za jakiś czas. Sprawdź, jaka pogoda panuje aktualnie w danym regionie, aby nie mieć przykrej niespodzianki na miejscu.

Zobacz, czy jest to wersja all inclusive, czy może jeszcze przyjdzie Ci wziąć pod uwagę koszty wyżywienia. Często jednak takie oferty mają już wszystko w pakiecie. Warto ocenić potencjał lokalizacji i to, dokąd się stamtąd udać. Dowiedz się, czy w pobliżu będą przystanek i stacja kolejowa oraz czy da się wynająć samochód. Jeśli zależy Ci na totalnym wychillowaniu i leżeniu nad basenem, ta kwestia wydaje się mniej istotna.

Zanim zdecydujesz się na daną ofertę, zweryfikuj, z jakiego biura podróży pochodzi. Poczytaj opinie na jego temat, aby upewnić się, że to nie żadne oszustwo. Zapewne kojarzysz nazwy najbardziej znanych pośredników, więc z łatwością oddzielisz je od podejrzanych firm.

Nie kupuj wycieczki bez sprawdzenia, jakich dokumentów potrzebujesz, aby wjechać do danego kraju. Czasami wystarczy jedynie dowód, ale wszystko zależy od celu podróży. To, jak długo jeszcze jest ważny Twój paszport, także ma znaczenie.

Choć istnieje kilka rzeczy, które trzeba skontrolować, to postaraj się działać jak najszybciej. Fajne wczasy last minute znikają bardzo szybko. Gdy będziesz się za długo zastanawiać, musisz być gotowy na to, że ktoś inny kupi miejsce, na które polowałeś. Na takich wyjazdach wolne pokoje w hotelach są bardzo ograniczone. To sprawia też, że zazwyczaj jest to szansa na wyjazd dla pary, a niekoniecznie dla większej rodziny.

Pamiętaj, aby przed każdym wyjazdem wykupić sobie ubezpieczenie. Koszty nie są wysokie, a dzięki temu ze spokojną głową oddasz się błogim wakacjom. To wydatek szczególnie nieodczuwalny przy tak tanich wycieczkach, jak last minute.

Oferty znajdziesz w specjalnych zakładkach na stronie internetowej każdego biura podróży. Tam możesz przefiltrować swoje wyszukiwania, aby znaleźć np. wyloty z pobliskiego lotniska czy z preferowanym rodzajem wyżywienia. Istnieją też witryny gromadzące wycieczki od różnych pośredników. Szukaj, a na pewno trafisz na świetną ofertę i przeżyjesz niezapomniany czas, kiedy tylko najdzie Cię ochota.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy