wyjazd ze zwierzeciem

Jeśli jedziesz na krótsze lub dłuższe wakacje i masz zwierzę, musisz rozważyć dwie opcje. Albo zabierzesz pupila ze sobą, albo załatwisz mu opiekę na miejscu. Dla wielu rodzin mających pupile są one nieodłącznym członkiem ekipy, nawet podczas wyjazdów. Z tego powodu w tym artykule zebrałem wszelkie rady dotyczące urlopu z psem czy kotem. Czy pies musi być zaczipowany? Czy trzeba jakoś udowodnić jego historię szczepień? Czy za bilety dla zwierzaków się płaci? O tym wszystkim dowiesz się z wpisu!

Spis treści:

  1. Jak podróżować ze zwierzętami?

  2. Wakacje z psem i kotem – jak się przygotować?

  3. Urlop z czworonogiem – nad morzem czy w górach?

  4. Gdzie na wakacje z pupilem w Polsce?

  5. Co zrobić, kiedy pupil nie może z nami jechać?

Jak podróżować ze zwierzętami?

Podróżowanie ze zwierzętami to wspaniała sprawa. Dzięki możliwościom, które dziś mamy, możemy pokazywać świat nawet naszym czworonożnym przyjaciołom, którzy są dla nas przecież jak dzieci. Aby zobaczyć swojego psa biegającego po plaży czy zabrać kota na spacer po parku, warto zapoznać się z zasadami podróżowania z pupilami. Pod uwagę trzeba wziąć kilka kwestii. Są to przede wszystkim: rodzaj środka transportu, cel podróży, a także to, jakie zwierzę chcemy ze sobą zabrać. W moim tekście skupię się na psach i kotach, bo to one najczęściej podróżują ze swoimi właścicielami.

Zacznijmy od omówienia wycieczek samochodem. Jest to najprostszy sposób na udanie się na wakacje ze zwierzakiem, ponieważ wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki przejazdu (np. siedzisko dla psa czy transporter dla kota) i upewnić się, że w wybranym hotelu można przebywać z czworonogami. Gdy udajesz się w ten sposób zagranicę, musisz sprawdzić, czy przepisy danego państwa oraz państw, przez które przejeżdżasz, pozwalają na podróż ze zwierzakiem. Zwykle trzeba mieć odpowiednie dokumenty, takie jak np. potwierdzenie szczepień czy obecności mikroczipa.

Jeśli planujesz przejazd pociągiem, sprawdź koniecznie wymagania firmy transportowej, z którą będziesz się poruszać. Przepisy mogą się różnić np. w zależności od kraju czy właśnie przewoźnika. Na jednej ze stron polskich przewoźników przeczytałem, że przewóz małych zwierząt, które mieszczą się w transporterze, jest darmowy. Jeśli jednak masz dużego psa, który nie znajduje się w koszu, trzeba mu kupić bilet. Pupil musi mieć kaganiec, być przypięty do smyczy i mieć potwierdzenie, że jest zaszczepiony na wściekliznę.

Najbardziej skomplikowana jest podróż ze zwierzęciem w samolocie. Na pokładach samolotów są rygorystyczne ograniczenia co do liczby przewożonych zwierząt. Szansę na podróż przy swoim właścicielu mają jedynie takie pupile, których waga łącznie z transporterem nie jest większa niż 8 kilogramów. Niestety większe psy czy koty są skazane na niezbyt przyjemną podróż w luku bagażowym. Przelot zwierzaka trzeba zgłosić odpowiednio wcześniej i opłacić (cena zależy m.in. od miejsca docelowego podróży).

Pies czy kot muszą mieć wyrobione paszporty, a właściciel musi mieć dokumenty potwierdzające stan ich zdrowia, obecność mikroczipa czy historię szczepień. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego transportera. Jego wymiary muszą być dopasowane do wymiarów pupila, a konstrukcja musi spełniać normy ustalone przez danego przewoźnika. Szczegółowe informacje należy sprawdzać na stronach internetowych linii lotniczych. W różnych samolotach kwestia ta może się od siebie nieco różnić. Szczególnym przypadkiem jest pies przewodnik. W takim przypadku zwierzę można niekiedy przewozić bez transportera, za darmo i na pokładzie samolotu niezależnie od wagi.

Wakacje z psem i kotem – jak się przygotować?

W przygotowaniu do wakacji z pupilem przyda się dobra znajomość swojego psiaka czy kota. Jeśli wiesz, że Twój czworonożny przyjaciel stresuje się nowymi sytuacjami czy obcymi ludźmi, warto zadbać o to, aby uniknął nerwów. W tym przydatne mogą okazać się np. leki od weterynarza. Najlepiej wziąć ze sobą teczkę, w której będą wszystkie dokumenty potrzebne do przewozu pupila. Jeszcze raz powtórzę, bo to bardzo ważne – sprawdzaj wytyczne poszczególnych krajów, których granice będziesz przekraczać. Wjazd do niektórych państw może wymagać np. dodatkowego odrobaczenia zwierzaka.

Podczas podróży przydadzą się takie gadżety jak: smycz, kaganiec, bidon na wodę, miski na jedzenie i picie, legowisko, zabawki czy obroża. Jeśli wybierasz się w podróż w okresie jesienno-zimowym lub wiesz, że warunki np. podczas spacerów mogą być wymagające, warto wziąć dla zwierzaka specjalne ubranka czy nawet ochronne buty. W razie czego warto mieć pod ręką jakieś środki na chorobę lokomocyjną dla psa czy kota, a także oczywiście woreczki na odchody. Poza tym w podróży mogą się przydać środki czystości, takie jak psi szampon czy szczotka do czesania sierści.

Urlop z czworonogiem – nad morzem czy w górach?

Jeśli podejmiesz decyzję o wyruszeniu na wakacje ze swoim czworonogiem, trzeba wybrać jeszcze cel podróży. Najważniejsze to określić to, czy chcesz udać się nad morze, czy w góry. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Po pierwsze powinieneś wziąć pod uwagę to, gdzie Ty czujesz się najlepiej. Twój komfort przekłada się też na poczucie bezpieczeństwa psa czy kota. Jeśli lubisz góry, musisz zdawać sobie sprawę, że nie na wszystkie szlaki będziesz mógł wejść ze zwierzęciem. To samo dotyczy też różnego rodzaju parków czy rezerwatów przyrody. W niektórych miejscach nad morzem także może się zdarzyć, że wstęp na plażę dla zwierząt będzie zabroniony. Warto sprawdzić to przed wyjazdem, aby nie mieć przykrej niespodzianki na miejscu.

Wydaje mi się, że wakacje z psem czy kotem nad morzem będą dla nich mniej męczące niż te w górach. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę to, jakie jest konkretne zwierzę i dopasować tryb wypoczynku także pod jego możliwości. Podczas gdy duży owczarek niemiecki może być przeszczęśliwy na długich i wymagających trasach, to york niekoniecznie może się cieszyć z całego dnia na szlaku. Bieganie po plaży w wyznaczonych dla zwierząt porach może być dla nich świetną rozrywką, bo mogą nie tylko szaleć, ale i położyć się na kocu. Warto zadbać o to, aby zwierzę nie leżało na pełnym słońcu i zapewnić mu cień. Czasami na niektórych plażach wymagane są smycze, więc zwracaj uwagę na regulaminy. W przypadku kota, tak czy siak, powinien on być zawsze zabezpieczony szelkami i smyczą.

Gdzie na wakacje z pupilem w Polsce?

W Polsce mamy ten komfort, że możemy pojechać zarówno nad morze, jak i w góry. Ciekawą opcją na wakacje z czworonogiem są także pełne jezior Mazury. W zależności od tego, w jakiej części Polski mieszkasz, zmienia się zapewne ochota na to, co chcesz zobaczyć. Jeśli na co dzień towarzyszą Ci górskie krajobrazy, warto udać się nad morze. W sytuacji, kiedy wiesz, że podróż ze zwierzakiem będzie dla niego zbyt stresująca, warto udać się w miejsce położone niedaleko miejsca zamieszkania. Ważne, żeby zmienić choć nieco otoczenie. Być może Twój pies czy kot polubi podróżowanie małymi kroczkami i w przyszłości pojedziecie gdzieś dalej.

Co zrobić, kiedy pupil nie może z nami jechać?

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje do miejsca, w którym zwierzęta nie są akceptowane, lub z wyjazdem łączą się zbyt długie podróże, pupila nie można oczywiście zostawić na pastwę losu. Najlepszą dla zwierzaka opcją jest zostawienie go w jego własnym domu czy mieszkaniu, z którym jest oswojony i z osobą, którą dobrze zna. Może przychodzić do niego ktoś z Twojej rodziny, a nawet sąsiad. Niech spędza z nim czas, wyprowadza na spacery, karmi. Funkcjonuje także taki zawód jak petsitter (opiekun zwierząt), dlatego warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest ktoś taki. Przyjeżdża on wtedy do domu i opiekuje się zwierzęciem.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać np. z hotelu dla zwierząt. Choć to pojęcie nie jest może superpopularne, to takich miejsc jest naprawdę sporo. Opłacamy wtedy pobyt pupila w ośrodku, gdzie ma zapewnioną odpowiednią opiekę przez cały czas. Czasami zwierzęta mogą trafić do domów naszych bliskich. Wtedy należy pamiętać o tym, aby dokładnie wprowadzić osobę przejmującą opiekę o tym, jak odżywiać pupila, a także o tym, co lubi on robić i jakie są jego przyzwyczajenia. W nowym środowisku zwierzę najpewniej będzie czuło się nieswojo, ale odpowiednio przygotowana i znana mu wcześniej osoba może nieco złagodzić sytuację.

Wiem, jak wiele może znaczyć miłość do zwierzęcia i że często kot czy pies jest po prostu członkiem rodziny. Niektórzy wybierają swoje podróżnicze cele tylko tak, aby ich zwierzęta domowe mogły pojechać z nimi. Jeśli wybierasz się na taki wyjazd, pamiętaj o wszystkich zasadach, które opisałem powyżej. Takie rzeczy jak książeczka zdrowia pupila, apteczka czy jego ulubiona karma powinny stanowić podstawę wyposażenia Waszego bagażu. Na miejscu zawsze zorientuj się, gdzie jest najbliższa lecznica, gdyby cokolwiek złego się wydarzyło. Powodzenia!

10 / 100

Dodaj komentarz