Tarcza do cięcia metalu niezbędna w każdym warsztacie - MrGentleman.pl

Każda branża potrzebuje przystosowanego do jej potrzeb sprzętu. W ostatnich latach znacząco wzrosło znaczenie branży budowlanej. To właśnie osoby zatrudnione w tym pionie powinny posiadać najwyższej klasy urządzenia, które charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale i są bezpieczne w użytkowaniu.

Charakterystyka sprzętu budowlanego

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystywanych w branży budowlanej. Do jednego z najczęściej wykorzystywanego są tarcze do cięcia metalu. Te odporne na temperatury, wytrzymałe oraz cechujące się wysoką twardością przedmioty, znajdują zastosowanie w wielu branżach, w których niezwykle ważnym czynnikiem jest czas oraz precyzja.

Tarcza do cięcia metalu niezbędna w każdym warsztacie - MrGentleman.pl

Przystępując do zakupu tarczy do cięcia metalu musimy mieć na uwadze, do czego będzie nam służyć. Tarcze opisuje się kilkoma podstawowymi parametrami, które dotyczą ściernictwa, wielkości oraz grubości. Niektóre z nich posłużą nam wyłącznie do cięcia metalu, pozostałe zaś mogą być wykorzystane równie dobrze jako elementy do szlifowania metalu. Ich zastosowanie uzależnione jest od parametrów technicznych danego przedmiotu.

Rodzaje tarcz do metalu

W zależności od wykonywanej pracy, tarcze do cięcia metalu możemy podzielić na kategorie:

  • Tarcze płaskie do cięcia,
  • Tarcze płaskie do szlifowania,
  • Tarcze wypukłe do szlifowania,
  • Ściernice garnkowe,

Przed zakupem tarczy do cięcia metalu musimy pamiętać, iż do konkretnego urządzenia będą pasować tylko niektóre tarcze. Niezwykle ważna jest grubość tarcz, gdyż te posiadające 3 mm przeznaczone są wyłącznie do cięcia. Tarcze powyżej 6 mm mogą służyć zarówno do cięcia jak i szlifowania powierzchni. Twardość tarcz do cięcia oznaczona jest literami od E do T, przy czym E oznacza miękką tarczę, T zaś twardą. Co ciekawe do cięcia miękkich przedmiotów zaleca się użycie twardych tarcz, natomiast przy przedmiotach twardych doskonale sprawdzą się tarcze miękkie. Dzięki temu uzyskamy równe cięcie na krawędzi oraz unikniemy przegrzania tarczy.

Tarcza do cięcia metalu – jak ją zakładać?

Niezwykle ważne jest by tarcza do cięcia metalu nie wystawała poza obrys odsłon oraz pozostałych elementów zabezpieczających. Przed montażem należy pamiętać o wcześniejszym oczyszczeniu oraz wystudzeniu wrzeciona. Uszczelki znajdujące się w kołnierzu oporowym powinny być w dobrym stanie i znajdować się w wyznaczonym przez producenta miejscu. Średnica trzpienia musi być dopasowana do otworu montażowego w tarczy.

Oznaczenia znajdujące się na tarczy do cięcia:

  • Typ ściernicy,
  • Twardość,
  • Rodzaj spoiwa,
  • Wymiary,
  • Dopuszczalna prędkość liniowa V,
  • Prędkości obrotowa,
  • Międzynarodowe normy i wymogi,
  • Numer ziarna ściernego – granulacja,
  • Rodzaj ziarna ściernego,

Odpowiednia tarcza do cięcia metalu sprawdzi się zarówno w dynamicznie rozwijających się firmach budowlanych oraz w domowym warsztacie. Z jej pomocą bez trudu rozprawimy się z metalem, staliwem, żeliwem czy stalą nierdzewną. Dokonamy drobnych, kosmetycznych napraw, jak i zmierzymy się z wymagającymi i skomplikowanymi naprawami pionów konstrukcyjnych w budynkach.

Dodaj komentarz