ogladanie filmow za darmo

Każdy z nas lubi czasami obejrzeć jakiś film. Dużo mówi się także o legalnej kulturze, ale nie zawsze chce nam się jechać do kina, aby spędzić tam wieczór z wybranym tytułem. Można co prawda skorzystać z oferty Netflixa czy HBO Max, lecz wiele osób szuka darmowych stron internetowych z filmami. Czy oglądanie online za darmo jest w ogóle legalne? A jeśli tak, to gdzie szukać ciekawych filmów? O tym wszystkim opowiem Ci w poniższym tekście.

Serwisy streamingowe dostępne w Polsce

Kiedy w czerwcu 2022 roku do oferty streamingowej w Polsce dołączył Disney+, mamy już wszystko. Każdy światowy gigant VOD oferuje w naszym kraju swoje usługi, dzięki czemu możemy oglądać mnóstwo filmów i seriali. Kto jednak ma na to wszystko czas i… pieniądze? Korzystanie ze wszystkich serwisów streamingowych takich jak Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Apple TV+, Player, Canal Plus czy Disney+ niesie ze sobą konieczność opłaty abonamentowej. Gdyby chcieć korzystać ze wszystkiego (a na każdej platformie jest coś fajnego do oglądania), można byłoby zbankrutować. Przykładowo koszt miesięcznego abonamentu Netflixa wynosi (czerwiec 2022) prawie 30 złotych, ale w słabej jakości i dla jednej osoby, lub 60 złotych w jakości 4K i do podziału na cztery ekrany. Współdzielenie kont z innymi osobami to najlepsza opcja, ale chwila… Netflix ponoć chce się z niej wycofać.

Zobaczymy, jak to się potoczy, ponieważ konkurencja na rynku się zaostrza. Miesięczny abonament w pozostałych serwisach zwykle oscyluje w okolicach 30 złotych, a kontem najczęściej można się dzielić. Mimo to szerokie grono odbiorców wciąż poszukuje alternatyw, bo opłacanie tylu abonamentów, aby mieć dostęp do wszystkich produkcji, jest dość kłopotliwe. Poza tym i tak często zdarza się, że jakiegoś tytułu nigdzie nie można znaleźć lub trafia on na serwisy VOD bardzo późno po premierze. Polecam dobrze zapoznać się z ofertami poszczególnych serwisów streamingowych i skorzystać z bezpłatnych okresów próbnych. Wiele z nich udostępnia aż miesiąc darmowego korzystania. Można wtedy obejrzeć takie produkcje jak m.in. Zjawę z DiCaprio na Amazon Prime Video czy nagrodzony Oscarem film CODA na Apple TV+. Niestety, na niektórych portalach nie ma możliwości bezpłatnego zapoznania się z ofertą.

Czy oglądanie filmów za darmo jest legalne?

Co do legalności filmów i seriali na platformach streamingowych nie trzeba mieć żadnych wątpliwości. Trafiają tam tytuły wyprodukowane przez dane serwisy oraz takie, które lądują na stronie na podstawie umów licencyjnych z twórcami. Co jednak w takim przypadku, gdy do sieci trafiają filmy od autorów niemających do nich żadnych praw? Otóż okazuje się, że udostępnianie tego typu materiałów jest nielegalne, ale oglądanie już nie. Kiedy trafiasz w internecie na film udostępniony za darmo, możesz go włączyć i nie grożą Ci żadne konsekwencje prawne. Sprawa może wyglądać inaczej, gdy pobierzesz ten film i sam udostępnisz szerszej publiczności. Dochodzi wtedy do naruszenia praw autorskich.

Tutaj pozostaje już jedynie kwestia etyczna – jeśli chcesz oglądać najnowsze filmy legalnie i nagradzać ich twórców, najlepiej wybrać ofertę jednego z płatnych serwisów streamingowych. A jeśli zależy Ci przede wszystkim na zobaczeniu danego tytułu, czekają na Ciebie strony z darmowymi filmami. Gdy decydujesz się na taką opcję, warto upewnić się, co do bezpieczeństwa danej witryny. O ile jest całkiem sporo stron, na których można oglądać filmy i seriale bez obaw, to niejeden taki portal może okazać się niebezpieczny dla Twojego sprzętu lub danych. Tutaj warto też mieć na uwadze kwestię logowania. Warto szukać takich serwisów, na których nie trzeba zakładać konta, aby móc korzystać z biblioteki.

Gdzie oglądać darmowe filmy online? Strony z filmami za free

Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz oglądać filmy za darmo, a jednocześnie nie obawiać się żadnych wirusów, przychodzę z pomocą. Przygotowałem dla Ciebie krótką listę sprawdzonych portali, na których znajdziesz całe mnóstwo interesujących tytułów. Oto one:

  • CDA.pl – to zdecydowanie najpopularniejszy portal z filmami i serialami za darmo. Możesz znaleźć tu zarówno masę nowych tytułów, jak i klasyków kina. Na CDA są polskie i zagraniczne produkcje, często w wersjach z lektorem lub napisami. Oglądanie wielu z nich możliwe jest nawet w jakości HD, a do wartych uwagi tytułów należy m.in. Zaginione miasto z 2022 roku;

  • YouTube – to może nieco zaskakująca propozycja, ale okazuje się, że YouTube to nie tylko vlogi i teledyski. Istnieją tam także kanały, takie jak np. Kino Świat VOD, które udostępniają użytkownikom filmy pełnometrażowe. W ten sposób można zobaczyć m.in. Kwiat pustyni, Istnienie czy Dzień zabijania;

  • TVP VOD – serwis Telewizji Polskiej umożliwia oglądanie programów z telewizji, a także filmów fabularnych, dokumentalnych i dla dzieci. Można tam zobaczyć wiele klasyków polskiego kina i seriali po rekonstrukcji cyfrowej. Są to np. Dwa księżyce, Lalka czy Czterdziestolatek;

  • NINATEKA – na tej stronie znajdziesz sporo polskich produkcji, w tym m.in. Pana Wołodyjowskiego, Potop, Dług czy produkcje Kieślowskiego.

I choć za darmo nie obejrzysz może najświeższych produkcji prosto z kina, to wspomniane serwisy oferują ogromną liczbę interesujących tytułów. Czasami trzeba po prostu nieco poczekać. Zapoznaj się z katalogami zaproponowanych przeze mnie stron i jeśli masz ochotę, rozpocznij przygodę z darmowymi seansami we własnym domu. A jeśli te oferty Cię nie przekonują, polecam naprzemienne korzystanie z różnych płatnych serwisów streamingowych, aby nie opłacać wszystkich abonamentów jednocześnie.

10 / 100

One thought on “Strony z filmami za darmo – sprawdź, gdzie obejrzeć darmowe filmy?”

Dodaj komentarz