Święta to choinka mieniąca się kolorowym i ciepłym blaskiem lampek, zapach zupy grzybowej i smażonych ryb, rozpływający się po całym domu i wyjątkowa świąteczna atmosfera. Niestety nie tylko, ponieważ święta to również okres wzmożonego wysiłku, sprzątanie mieszkania późnymi wieczorami, wędrówka przez zatłoczone centra handlowe w poszukiwaniu prezentów dla bliskich i przygotowanie najsmaczniejszej kolacji wigilijnej na świecie. My kobiety lubimy, aby ten czas był szczególny i dokładamy do tego wszelkich starań, najczęściej kosztem własnego zdrowia. Presja społeczeństwa, aby święta były perfekcyjnie zorganizowane, jest niemała, a i same często same podnosimy sobie poprzeczkę, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Bo okres przedświąteczny to okres wzmożonego stresu, który może nam popsuć święta i odbić się nie tylko na naszej psychice.
Co powoduje stres?
Obecnie jesteśmy narażeni na stres jeszcze bardziej niż kiedyś. Czasy nam nie sprzyjają, natłok obowiązków, szybkie tempo życia i cywilizacja przemysłowa, wszystko to przyczynia się do tego, że stale jesteśmy narażeni na stres. A takie permanentne życie w stresie, nie wpływa dobrze ani na nasz organizm, ani na naszą psychikę.
Czym jest stres?
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, to naturalna reakcja organizmu, która ma na celu zmobilizowanie na do działania. Stres pojawia się wtedy, kiedy jakieś czynniki fizyczne lub psychiczne zaburzają homeostazę organizmu, czyli stan jego równowagi.
Wyróżniamy trzy typy reakcji na stres, dystres, będący reakcją na zagrożenie, czyli negatywny rodzaj stresu. Eustres, który z kolei pozytywnie mobilizuje do działania i neustres, będący bodźcem neutralnym w działaniu dla danej osoby. Stres pojawia się nie tylko w sytuacjach negatywnych, takich jak rozstanie czy choroba, ale również tych radosnych, jak ślub.
Jak widać stres to nie dzisiejszy wynalazek, towarzyszy nam, odkąd żyjemy na ziemi. Stres to naturalny mechanizm obronny, który ma wskazać zagrożenie. Pod wpływem stresu wzmacniają się funkcje organizmu i zaczyna on pracować na wyższych obrotach, bo to kiedyś decydowało o skutecznej walce lub szybkiej ucieczce, a do pokonywania tego typu zagrożeń służył stres. Minęły tysiące lat, zagrożenia się zmieniły, jednak mechanizm obronny pozostał ten sam.
Co dokładnie dzieje się z naszym ciałem, kiedy się stresujemy?
W momencie, kiedy pojawia się bodziec, czyli stresor pobudzony zostaje układ współczulny, część układu nerwowego, która wysyła sygnał do rdzennej części nadnerczy i te zwiększają wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. To pod wpływem tych hormonów nasilają się te funkcje organizmu, które mogą przydać się w ucieczce, czyli wzrasta napięcie mięśni i ciśnienie tętnicze, a serce bije szybciej. Aby organizm był wydajniejszy energetycznie, wzrasta poziom cukru we krwi i jednocześnie spowalnia trawienie, wyostrzają się również zmysły i zwiększa się koncentracja. Podczas ucieczki lub walki ta nadwyżka energii zostaje rozładowana i organizm powraca do normy. Kiedy jednak nie dzieje się tak, równowaga zostaje zachwiana i nasz organizm nie pracuje do końca prawidłowo. Zachwianie równowagi, o ile krótkotrwałe nie jest szkodliwe, jednak na dłuższą metę ma wiele negatywnych skutków. Aby nasz organizm powrócił po stresie do równowagi, musimy uzupełnić braki, czyli składniki mineralne i witaminy, które zostały zużyte. Jeżeli ich nie uzupełnimy, kolejny stres obejdzie się z nami gorzej, bo słabsza będzie nasza bariera ochronna. Dlatego regeneracja i zbilansowana dieta są tak ważne, zwłaszcza, kiedy często spotykamy się ze stresem.
Jakie są skutki długotrwałego stresu?
Stres sam w sobie nie jest zły, kiedy trwa krótko i skutecznie sobie z nim radzimy, ale jeżeli jest on przewlekły, źle się odbija zarówno na naszej psychice, jak i funkcjonowaniu organizmu. Powoduje on szereg objawów somatycznych jak huśtawkę emocjonalną, kłopoty z koncentracją i snem oraz nerwice i depresje. Poza tym objawia się również pod względem fizycznym, powoduje bóle głowy, migreny, bóle kręgosłupa. Długotrwały stres zaburza pracę układu krążenia i trawiennego, wzrasta ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. Ogólnie stres jest elementem patogenezy chorób układu pokarmowego, chorób serca i układu krążenia, osteoporozy, cukrzycy i otyłości. Wszystko to, dlatego że stres osłabia układ odpornościowy i organizm znacznie słabiej się broni. Dlaczego?
Dieta na stres
Chroniczny stres zwiększa potrzeby metaboliczne organizmu, dlatego zużywa on więcej makro i mikroelementów. Kiedy dopada nas stres, chętniej sięgamy po słodkie i bogatotłuszczowe produkty, które organizm interpretuje, jako najszybszy sposób na dostarczenie sobie energii. Tymczasem zestresowany organizm zamiast cukrów prostych bardziej potrzebuje węglowodanów złożonych, bo te uwalniają się stopniowo i pozwalają utrzymać równy poziom serotoniny. Ponadto potrzebny jest cynk, który wspiera produkcję hormonów kontrolujących pracę układu neurologicznego i wapń, który bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników. Witaminy z grupy B wzmacniają układ nerwowy, a magnez stabilizuję jego funkcjonowanie oraz pracę mózgu, poprawia pamięć i procesy myślenia. Wszystkie te elementy są istotne i musimy dbać o ich prawidłowy poziom oraz ewentualnie uzupełniać niedobory w formie suplementów.
5 sposobów na relaks w obliczu świątecznego szaleństwa
Kiedy nadmiar obowiązków zaczyna Cię przytłaczać, zrób sobie wolny wieczór i odpocznij. Zregenerowany w ten sposób organizm, następnego dnia lepiej się spisze.
1 Magnezowa kąpiel
Kąpiel sama w sobie jest odprężająca, jeżeli tylko możemy na spokojnie przez kilkanaście minut poleżeć w ciepłej wodzie i odciąć się od świata za drzwiami. Kąpiel z chlorkiem lub siarczanem magnezu to doskonały sposób na uzupełnienie poziomu magnezu, który doskonale wchłania się przez skórę. Jak wspominałam, magnez stabilizuje pracę układu nerwowego i ważne jest, aby organizm miał go skąd czerpać, jeżeli przyjdzie mu mierzyć się ze stresem.
Przepis na relaksującą kąpiel z siarczanem magnezu:
Przed nalaniem wody dokładnie wypłukujemy wannę, następnie nalewamy ciepłej wody. Aby kąpiel z siarczanem przyniosła rezultat, do 100 litrów wody musimy dodać szklankę siarczanu. Podczas kąpieli nie używamy mydła ani żadnych środków myjących. Kąpiel powinna trwać od 15 do 20 minut. Po jej zakończeniu opłukujemy ciało, a dopiero potem myjemy. Po kąpieli warto użyć balsamu, gdyż sól wysusza skórę. Kąpiel z siarczanem magnezu dostarcza organizmowi magnezu i siarki, relaksuje, działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.
2 Olejki do aromaterapii
To doskonały sposób na relaks i ukojenie zmysłów. Wystarczy dodać kilka lub kilkanaście kropel olejku do odświeżacza powietrza, położyć się w wygodnym miejscu i przez pół godziny odpoczywać. Aby wzmocnić efekt, możesz włączyć relaksującą muzykę, którą lubisz. W sklepie Natur Planet znajdziesz zmysłowe i kojące olejki z cytryny, pomarańczy, czy drzewa herbacianego.
3 Uczta dla duszy i ciała
Aby taką urządzić, potrzebujesz książki lub gazety, dobrej herbaty, na przykład z melisy, rumianku lub miłorzębu japońskiego i zdrowej, pysznej przekąski. Do przegryzania przy czytaniu połącz różne rodzaje orzechów, które wspierają pracę mózgu. Wybierz np. orzechy brazylijskie lub nerkowce, ze słonecznikiem i bakaliami, możesz je kupić tutaj.
4 Spacer
Ruch to bardzo ważny element konieczny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu endorfin, które korzystnie wpływa na organizm, a przede wszystkim powoduje uczucie przyjemności. Wysiłek, w dodatku na świeżym powietrzu to doskonały sposób, aby dotlenić organizm, pobudzić krążenie krwi i ciśnienie, pobudzić układ trawienny do pracy oraz spalić nadmiar cukru, który niekorzystnie wpływa na układ neurologiczny, endorfina zaczyna się wydzielać po 30 minutach, od kiedy zaczniesz się pocić, zatem cierpliwości.
5 Domowe SPA
Jesień i zima to czas, kiedy bardzo chętnie relaksujemy się w domu. Możesz tam zrobić swoje domowe SPA. Wystarczy do tego glinka na maseczkę i olej do masażu. Jeżeli często odczuwasz stres, odbija się on też na twoim wyglądzie, aby go poprawić, sięgnij po żółtą glinkę, bogatą w krzem, glin, żelazo, magnez, fosfor, potas i wapń, które są tak potrzebne, kiedy się stresujemy. Poza maseczką zafunduj sobie masaż z olejkiem np. z czarnuszki. Rozluźni on mięśnie i dodatkowo doskonale nawilża skórę.