Nie od dziś wiadomo, że aktywne spędzanie wolnego czasu to najlepsza forma rozrywki. Zwłaszcza, gdy pracujesz za biurkiem i ogólnie prowadzisz siedzący tryb życia. Jedną z propozycji na aktywne popołudnie jest wspinaczka. Możesz wybrać się na taki trening sam lub ze znajomymi. Przedstawię Ci, co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą na ściance wspinaczkowej.
Spis treści:
Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej – jakie umiejętności są potrzebne?
Jak się przygotować do ścianki wspinaczkowej?
Jakie ubranie na ściankę wspinaczkową?
Sprzęt wspinaczkowy
Trening wspinaczkowy – co daje?
Pierwszy raz na ściance wspinaczkowej – jakie umiejętności są potrzebne?
Ścianka wspinaczkowa to atrakcja, którą można spotkać już w wielu miastach w Polsce, nie tylko w tych największych typu Warszawa, Kraków czy Wrocław. Obiekt cieszy się zainteresowaniem wśród każdej grupy wiekowej – no, może poza seniorami. Jest to sposób na spędzenie wolnego popołudnia samemu, z grupką znajomych lub rodziną. Jeśli jesteś nowicjuszem, nie musisz tak naprawdę niczym się przejmować. Aby rozpocząć swoją przygodę ze wspinaniem, nie są Ci potrzebne żadne specjalistyczne umiejętności. Właściwie wystarczą tylko dobre chęci. Reszty nauczysz się w trakcie.
Jeśli chcesz zacząć na niższych stopniach lub wybierasz się na ściankę z dziećmi, to warto odwiedzić boulderownię. Bouldering to jedna z najłatwiejszych form wspinaczki, która właściwie nie wymaga zbyt skomplikowanego sprzętu i umiejętności. Podłoga w takich miejscach wyłożona jest materacami, a same ścianki mają wysokość maksymalnie 4,5 m. Tutaj wymaga się tylko odpowiedniego obuwia i worka z magnezją. Nie ma lin, uprzęży ani treningu asekuracyjnego. Przychodzisz, wchodzisz na ściankę, zeskakujesz na miękki materac lub schodzisz samodzielnie. Dużo swobody, oczywiście, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Jak się przygotować do ścianki wspinaczkowej?
Twój pierwszy raz na ściance? Spokojnie, nie ma się czego obawiać. Zwłaszcza, że dokładnie podpowiem Ci, jak przygotować się do takiej wspinaczki. Zanim przejdę jednak do całego wyposażenia początkującego wspinacza, mam dla Ciebie ważną wiadomość. O ile nie wybierasz się do boulderowni, tylko do standardowego miejsca ze ściankami, musisz przejść trening asekuracyjny z instruktorem, na którym (jak sama nazwa wskazuje) opanujesz podstawy asekuracji. Takie szkolenie trwa od 30 minut do 1,5 godziny, w zależności od potrzeb kursanta. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zwyczajnie nie zniechęcić się po pierwszej wspinaczce.
Jakie ubranie do wspinaczki po sztucznej ściance?
Swój wspinaczkowy debiut zacznij od przygotowania odpowiedniego stroju. Właściwie na sam początek wystarczy Ci zwyczajna koszulka i wygodne spodnie – ważne tylko, by ubrania nie krępowały ruchów. Możesz zdecydować się na długie spodnie, które ochronią Cię przed przetarciami lub te krótsze, do długości kolan. Właściwie nie ma tu konkretnej zasady, Kieruj się po prostu swoją wygodą. Jeśli jednak złapiesz wspinaczkowego bakcyla i stwierdzisz, że ścianka będzie Twoim częstym sposobem na spędzanie czasu wolnego, przemyśl zakup spodni dedykowanych tylko wspinaniu się. Ważne, by spodnie były wyposażone w system mocowania (w końcu do czegoś będzie trzeba przypiąć uprząż). Powinny mieć też wszyty klin w kroku, co zapewni swobodę przy poruszaniu się. Zwróć również uwagę na profilowane kolana czy ściągacze przy nogawkach. To bardzo przydatne udogodnienie przy długich spodniach, które pozwoli zapanować nad materiałem podczas ruchu. Skoro już o materiale mowa, postaw na wytrzymały materiał (np. nylon), dzięki któremu odzież nie przedziurawi Ci się po pierwszej wspinaczce.
Oczywiście, niezbędne jest również odpowiednie obuwie. Buty wspinaczkowe są dość specyficznym rodzajem obuwia i przy ich wyborze musisz kierować się nieco innymi zasadami. Przede wszystkim zapomnij o wygodzie. Takie buty powinny idealnie przylegać do stopy, nie pozostawiając żadnego luzu. Nie oznacza to, że musisz wcisnąć stopy w jak najmniejszy rozmiar. Buty muszą być po prostu obcisłe. Przy swojej pierwszej wspinaczce możesz je wypożyczyć za dodatkową opłatą, jednak (podobnie jak w przypadku spodni), jeśli chcesz zainwestować we własne wyposażenie do wspinania, nie kupuj pierwszej lepszej pary, tylko wybierz te dedykowane specjalnie do wspinaczki. Pamiętaj tylko, by takie obuwie mierzyć na gołą stopę i wybrać te, które delikatnie cisną. Możesz się kupić te na rzepę lub zawiązywane sznurówkami.
Sprzęt wspinaczkowy
Gdy zaczynasz swoją przygodę ze ścianką, z pewnością przyda Ci się krótki poradnik na temat sprzętu. Wspomniałem już na początku o woreczku z magnezją, więc może właśnie od tego zacznę. Sama magnezja to proszek, który nakłada się na ręce, by się nie ślizgały. Podobnie robią sportowcy przed podnoszeniem sztangi. Taki woreczek przypinasz do spodni lub do uprzęży, by w razie czego wspomóc swoje dłonie proszkiem i poprawić ich przyczepność. Jeśli chodzi o liny, to o nie nigdy nie musisz się martwić – zawsze będą na sali. Podczas wspinania z liną niezwykle istotna jest także uprząż. Powinna być stosunkowo lekka i wyposażona w klamry. Najlepiej wybierz tę z certyfikatem CE, EN albo UIAA. Przyda się również przyrząd asekuracyjny z karabinkiem. Sam przyrząd wygląda jak metalowe ucho (może być pojedyncze lub podwójne). Karabinek zaś zapewnia bezpieczeństwo, dlatego powinien mieć oznaczenie HMS.
Charakterystycznym pierwszym razem na ściance jest wspinanie się na wędkę. Co to oznacza? To, że instruktor przy pomocy liny łowi Cię jak rybkę z jeziora. A tak na poważnie – wygląda to tak, że lina przyczepiona jest do Twojej uprzęży i przymocowana na górnej części ścianki. Jej drugi koniec trzyma asekurant, który stoi na samym dole i pilnuje, byś w razie czego bezpiecznie wrócił na ziemię.
Trening wspinaczkowy – co daje?
Wspinaczka po ściance to rodzaj treningu ogólnorozwojowego, który wzmacnia wszystkie partie ciała. Oznacza to, że podczas wspinania się poprawisz swoją ogólną kondycję fizyczną, jak i wymodelujesz sylwetkę. Taki trening pozytywnie wpłynie także na Twoją postawę i – jak każda aktywność fizyczna – pozwoli Ci dotlenić organizm, zwiększy przepływ krwi i poprawi pracę serca. Dzięki temu, że porządnie się spocisz, Twoje ciało pozbędzie się szkodliwych toksyn z organizmu, a co za tym idzie, pobudzisz swoje ciało do prawidłowej pracy.
Każda forma aktywności daje również znacznie więcej niż tylko wzmocnienie mięśni. Ruch wpływa także na naszą psychikę i pobudza ciało do produkcji endorfin, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Regularne treningi uczą także samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia określonych efektów. Chyba nie muszę Cię dalej przekonywać? Oczywiście, nie jest tak, że gdy wybierzesz się raz na ścianę wspinaczkową, to musisz konsekwentnie trenować przez cały czas. Możesz to potraktować jako dodatkową atrakcję, alternatywę dla spędzania popołudnia przed ekranem telewizora lub komputera.
Wiesz już, jak przygotować się do wspinaczki po ściance wspinaczkowej. Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze ścianką, nie będzie Ci potrzebne nic, poza wygodnym ubraniem. Z czasem, gdy się przekonasz, możesz zainwestować w sprzęt asekuracyjny czy specjalne odzienie. Dzięki wspinaczce wzmocnisz partie mięśni (szczególnie mięśnie rąk) i poprawisz sylwetkę. Nie wahaj się więc i zapisz na pierwszy kurs. Wspinaczka to w końcu sport dla każdego!