zachowanie w biurze

Co wolno robić w biurze, a czego nie? Jak się ubierać i czy wypada jeść przy biurku? W tym tekście przybliżam Ci zasady savoir-vivre’u w miejscu pracy. Wyjaśniam, czym są te zasady i jak się do nich stosować. Wskazówki te warto przeczytać nie tylko przed podjęciem pierwszej pracy, ale także wtedy, kiedy pracujesz w biurze już od lat.

Czym jest savoir-vivre?

Dziwnie brzmiące, francuskie wyrażenie savoir-vivre to coś, czego zaczęliśmy uczyć się jeszcze w podstawówce, jeśli nie szybciej. Oznacza po prostu zbiór dobrych manier i bynajmniej nie chodzi tu o zmanierowanie, ale o nawyki zachowania się z klasą wobec innych osób i środowiska, w jakim żyjemy. To umiejętność dopasowania się do panującej kultury, tradycji i zwyczajów. Choć wyrażenie brzmi wyniośle, wcale nie dotyczy jedynie wyniosłych sytuacji i nie nakazuje noszenia krawata podczas prac w ogrodzie. Świadczy o kulturze osobistej i dotyczy każdego człowieka.

Najważniejsze zasady savoir-vivre w pracy

Jak odnaleźć się w biurowej rzeczywistości? Pytanie to zadaje sobie każda osoba, która wybiera się do biura pierwszy raz czy zmienia pracę. Tak naprawdę w różnych biurach mogą panować rozmaite zasady, szczególnie jeśli chodzi o relacje między współpracownikami. Są miejsca pracy ze ściśle określonym dress code’em i hierarchią pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Nierzadko w takich miejscach panuje nieco sztywna atmosfera, ale też spory szacunek do wyższych stanowisk. Mnie osobiście znacznie bardziej odpowiada luźniejszy model biznesowy, czyli biuro, w którym każdy mówi do siebie na Ty, a osoba niższa rangą nie jest traktowana gorzej niż inni. Nie trzeba nosić garnituru czy garsonki, bo liczy się wygoda i to, by każdy czuł się swobodnie. Nie oznacza to, że luźno podchodzi się do swoich obowiązków – praca powinna być zawsze wykonywana na najwyższym możliwym poziomie.

Niezależnie od tego, czy pracujemy w miejscu, w którym możemy sobie pozwolić na przyjście w krótkich spodenkach czy w starannie wyprasowanej koszuli, obowiązują pewne zasady dotyczące tego, czego nie wypada robić, a co robić należy. Grzeczność wymaga np. tego, aby pierwsza witała się osoba, która wchodzi do pracy i zastaje tam już innych pracowników. Ważna przy tym jest także punktualność. Jeśli spotykasz kogoś na korytarzu, pierwsza powinna odezwać się osoba o niższym miejscu w hierarchii firmy. Gdy do spotkania dochodzi na schodach, przywitanie leży po stronie osoby wchodzącej.

Do ogólnych zasad w organizacji zalicza się także dbanie o porządek i własne stanowisko pracy. Ma to na celu nie tylko pracę w uporządkowanym otoczeniu, ale także nieprzeszkadzanie innym i okazywanie szacunku do wspólnej przestrzeni. Pod żadnym pozorem nie może dochodzić do aktów rasizmu czy innej dyskryminacji. Gdy pracujesz wśród innych osób, nie powinieneś rozmawiać przy nich przez telefon, gdy rozmowa ma charakter prywatny. Należy wtedy wyjść z pomieszczenia. Ponadto nie powinno się zbyt dużo rozmawiać ze współpracownikami na tematy niezwiązane bezpośrednio z pracą. W tej ostatniej kwestii wiele zależy od wewnętrznych zasad, nikt przecież nie zabroni Ci porozmawiać z kumplem w trakcie przerwy, ale ważne jest to, aby rozmowy nie wpływały na jakość pracy ani nie przeszkadzały innym.

Savoir-vivre w biurze – jedzenie

Savoir vivre w biurze dotyczy także jedzenia. Z reguły jedzenie przy biurku jest niewskazane, ale czasami są od tego wyjątki. Pracownicy w open space mogą ustalić, że np. obiady i większe dania należy spożywać w kuchni, ale małego batonika czy cukierka można zjeść nawet bez wychodzenia z biura, bo zajmuje to jedynie chwilę i nie powoduje zapachów, które mogłyby przeszkodzić innym. Nawet jeśli jesz coś w kuchni, mogą tam przebywać inne osoby. Właśnie dlatego radzę zrezygnować z jedzenia o intensywnej woni. Należą do nich np. sosy czosnkowe czy wędzona makrela, które uwielbiamy, ale litości… nie jedzmy ich w pracy. Poza tym sporym faux pas jest mlaskanie, głośne przeżuwanie i brudzenie jedzeniem przestrzeni wokół siebie. Staraj się jeść jak najciszej i zawsze po sobie sprzątaj.

Ubiór w pracy według zasad savoir-vivre

Jak już wspomniałem, nie we wszystkich firmach stosuje się specjalny dress code, ale nawet gdy go nie ma, trzeba jednak ubierać się stosownie. Praca to nie jest wyjście do klubu. Jeśli zasady dotyczące ubioru są ściśle określone, dokładnie wiesz, co możesz założyć. Jeśli nie, to przedstawiam Ci kilka zasad, których warto przestrzegać:

  • nie odsłaniaj zbyt wiele – do pracy w biurze nie wypada przychodzić w bluzkach na ramiączkach, zbyt krótkich szortach czy miniówkach;
  • nie krzycz swoim strojem – kolory ubrań powinny być w miarę stonowane, mogą wpisywać się w casual dress code, czyli elegancję połączoną z prostą formą;
  • nie chodź w pogniecionych rzeczach – dbaj o to, aby Twój profesjonalny strój wyglądał schludnie. Musi być czysty i wyprasowany;
  • unikaj napisów i wielkich logo marek – nie zakładaj ubrań z napisami, które mogą np. kogoś obrazić lub są zbyt codzienne czy krzykliwe.

Savoir-vivre w windzie – jak się zachować?

Jednym z charakterystycznych miejsc w biurowcach jest winda. O czym należy tam pamiętać? Podstawowa kwestia to przywitanie. Ten, kto wchodzi do windy, powinien się przywitać z tymi, którzy już nią jadą. Jeśli masz do przejechania np. jedno piętro, stań blisko drzwi. Jeśli jednak jedziesz bardzo wysoko, lepiej stanąć nieco dalej, aby inni, którzy wysiadają wcześniej, mogli swobodnie opuścić windę. Pamiętaj o tym, aby się nie przepychać! Nie przejmuj się, jeśli stoisz tyłem do innych. W windzie można jechać z twarzą skierowaną w stronę drzwi. Wchodź do windy dopiero, gdy inni ją opuszczą. Gdy wychodzisz, pożegnaj się z pozostałymi. Nie zwracaj uwagi na to, czy obok Ciebie jest kobieta, czy osoba starsza. Z windy pierwsi wychodzą ci, którzy stoją blisko wyjścia, aby proces przebiegł jak najsprawniej.

Znajomość zasad savoir-vivre jest bardzo ważna. Mocno wpływa na to, jak postrzegają Cię inni i jaki obraz Ciebie jako osoby buduje się wewnątrz firmy. Pamiętaj, aby zachowywać się zgodnie z obyczajem, ale też traktować innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

10 / 100

One thought on “Savoir-vivre w biurze. Jak zachować się w pracy w zależności od stanowiska?”

Dodaj komentarz